Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Analiza prawna MI wyklucza podział TP na podstawie aktualnego prawa

Analiza prawna MI wyklucza podział TP na podstawie aktualnego prawa

WitekT 5 Lutego 2008 11:38

0 0

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało prawną analizę dotyczącą możliwości podziału funkcjonalnego Telekomunikacji Polskiej. Można w niej przeczytać, że w tej chwili nie ma podstaw prawnych do takiego podziału.

W analizie wzięto pod uwagę zarówno prawo konkurencji (gdzie istnieją odpowiednie zapisy, ale nie ma podstaw do ich stosowania) oraz telekomunikacyjne (na podstawie którego jeszcze nie można tego dokonać).

Ministerstwo zwraca uwagę, że możliwość podziału funkcjonalnego będzie dopiero wprowadzona w unijnej dyrektywie o dostępie, która jeszcze nie weszła w życie.




Zasadnicza różnica stanowiska Ministerstwa Infrastruktury w stosunku stanowiska prezentowanego przez Prezesa UKE dotyczy dopuszczalności przeprowadzenia separacji funkcjonalnej na gruncie obecnie obowiązujących przepisów. Zgodnie z zaprezentowaną (…) analizą obwiązującego stanu prawnego (sporządzona w oparciu o ekspertyzę prawna dr hab. Stanisława Piątka dotycząca umocowań prawnych regulatora do podejmowania działań prowadzących do separacji funkcjonalnej Telekomunikacji Polskiej S.A.), Ministerstwo Infrastruktury stoi na stanowisku, że nałożenie obowiązku separacji funkcjonalnej w trybie decyzji regulacyjnej wydanej na podstawie przepisu art. 44 P.t., będącego prosta transpozycja art. 8 ust. 3 akapit 2 dyrektywy o dostępie, jest w chwili obecnej prawnie niedopuszczalne. Dopiero w wyniku przyjęcia dyrektywy zmieniającej dyrektywę o dostępie, nowelizującej art. 8 ust. 3 i dodającej nowe przepisy o separacji funkcjonalnej (art. 13a) oraz separacji dobrowolnej (art. 13b), po transpozycji dyrektywy do prawa krajowego, stworzony zostanie stan prawny umożliwiający przeprowadzenie separacji funkcjonalnej - napisano w analizie.

Zobacz: pełną treść analizy Ministerstwa Infrastruktury (plik PDF; 90 kB).

Źródło tekstu: Ministerstwo Infrastruktury     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2008-02-05 14:02:39

    Ot cała prawda o obecnej rządzącej ekipie, wszak można było się tego spodziewać. Rząd wydaje pieniądze na analizy broniące monopolu prywatnej firmy. Czekam z niecierpliwością, kiedy Waldemar Wspaniały zacznie umarzać kary nałożone przez UKE na TPSA.... Ciemnogród...

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2008-02-05 14:05:14  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witku zarówno ja jak i ty dobrze wiesz, że ta decyzja już zapadła w UKE i kombinują w każdą stronę aby ten podział czy to prędzej czy później przeprowadzić. Prezesówna już nie raz w swoich wypowiedziach dawała to do zrozumienia i jej słowa oznaczają że urząd zmierza w tym konkretnym kierunku... Póki co jeszcze badają grunt aby przypadkiem nie dać plamy. Obecnie to wygląda tak : Haha ja podzielę was na kawałki, chociaż nie mam teraz możliwości... Ale ja was jeszcze podzielę !!! :D i w tym leży cała ironia sytuacji. Póki co to ona może tylko gadać, machać piórami, bo nie ma faktycznej władzy wykonawczej, aby ten podział zrobić i ja właśnie z tego ciągle się nabijam nic więcej...

  • 0

    14. ~Chrome_TP  2008-02-05 14:09:06  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Arnie mniej populizmu proszę - tak ma być w demokratycznym państwie że zanim się coś zrobi trzeba zbadać jaki to będzie miało wpływ na społeczeństwo i gospodarkę, a nie robić co mi się żywnie podoba w zależności od humorów. Ponadto to co chce zrobić UKE powinno być zbadane, bo firma którą chcą dzielić nie jest 100% własnością skarbu państwa i trzeba jasno ustalić czy urząd ma teraz takie uprawnienia czy nie inaczej reperkusje prawno finansowe będą poważne...

  • 0

    15.  2008-02-05 14:13:17

    @chrome tp- niech rząd zajmie się rządzeniem, a Streżyńska swoimi sprawami. Jeśli obecne prawo nie pozwala na podział TPSA, to streżyńska o tym dobrze wie i nie są jej potrzebne bzdetne analizy ministerstwa. UKE powinno natychmiast zostać uniezależnione od rządu- tego z resztą wymaga na szczęście od na UE... PS gdzie widziśz populizm w moim poprzednim poście- toż to esencja prawdy przecież !!

  • 0

    16.  2008-02-05 14:16:22

    STreżyńska zapowiada podział i się do niego przygotowuje. Jeśli tylko prawo unijne na to zezwoli, to zapewne pierwszą decyzją szeryfa będzie podział... TPSA nie będzie mogła powiedzieć, że jest zaskoczona taką decyzją, choć z pewnością będzie zaskoczona, przepraszam- teraz na czasie jest mówić "ZDUMIONA"...

  • 0

    17. ~Chrome_TP  2008-02-05 14:20:07  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dokładniej rzecz biorąc widzę TU : "Ot cała prawda o obecnej rządzącej ekipie, wszak można było się tego spodziewać. " Co do podziału to nawet ci wkleiłem linka z kawałkiem wypowiedzi prezesówny gdzie "uważa" że ma prawo to zrobić i dopiero poprzez takie eskpertyzy można stwierdzić czy ma rację czy nie i w tym wypadku MI postąpiło słusznie. Większe jaja byłyby gdyby takiej ekspertyzy nie zrobiono , uke wydałoby decyzję o podziale TP już teraz, TP odwołałaby się od decyzji na łonie międzynarodowym wskazując brak postaw prawnych do obecnego podziału i żądając odszkodowania z tego tytułu - a tę kasę nie czarujmy się zapłacilibyśmy my jako podatnicy uszczuplając w ten sposób budżet przeznaczony na inne problemy. Teraz zrozumiałe ? :>

  • 0

    18. ~Chrome_TP  2008-02-05 14:22:19  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Natomiast co do zależności UKE od rządu to UE ma na myśli samo powoływanie/odwoływanie prezesa i warunki w jakim to się odbywa - w rzadnym wypadku nie chodzi to oderwanie od prawa/rządu... i masz tu na ten temat nawet cały artykuł : http://telepolis.pl/news.php?id=10445

  • 0

    19. ~Greg  2008-02-05 14:23:29  host: 212.160.172.70

    Wasza dyskusja nie zmienia jednak postaci rzeczy, a mianowicie na gruncie obecnie obowiązującego prawa nie ma możliwości podziału TP. Według wczesniejszych doniesień z UKE decyzja o podziale TP miała zapaść na początku roku 2008. Nie warto się przekomarzać, bo najważniejsze są fakty, a nie domniemania. KE uważa, że na grunce obowiązującego prawa nie da się podzielić. Stanowisko podziela MI, nie mówiąc o samej TP. Sądy starają się zawsze opierać na faktach a nie na domniemaniach.

  • 0

    20.  2008-02-05 14:26:45

    TPSA zawsze się odwołuje- od każdej decyzji. Na tę o podziale zapewne też się odwoła- choćby po to, by opóźnić podział. Powtórzę- uważam, że Streżyńska nie wydałaby decyzji o podziale, bez stosownych analiz prawnych, które to sama mogła zlecić... Wg mnie TPSA ma kogoś w ministerstwie. Jakoś za poprzedniego rządu MI nie wydawało żadnych ekspertyz dotyczących TPSA, no chyba, że o czymś nie wiem...

  • 0

    21. ~Greg  2008-02-05 14:30:32  host: 212.160.172.70

    20. Streżyńska wydała już wiele decyzji, które nie są zgodne z obowiązującym prawem, a więc na Twoim miejscu nie byłbym taki pewien.

  • 0

    22. ~Chrome_TP  2008-02-05 14:31:47  host: akb128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Arnie nie wiem czy wiesz ale za takie insynuacje że ktoś ma "kupionego lub opłaconego człowieka w rządzie" i wypowiadanie takich treści publicznie bez dowodów może owocować pozwem do sądu za oszczerstwo ?

  • 0

    23. ~niger  2008-02-05 15:26:26  host: 212.160.172.70

    1. UKE juz dawno zdecydowal o podziale tp a teraz wymyslaja konkrety i pisza uzsadnienie 2. To UKE dzieli TP, a Komisja Eur zatwierdza badz nie 3. Dobrze ze zaangazowalo sie ministerstwo, bo za skutki radosnej dwuletniej dzialanosci UKE zaplaci wlasnie budzet Panstwa a nie pani Ania arnie: akurat w kwestiach prawnych pani Ania nie jest autorytetem gdyż prawo nieustannie nagina o ile nie łamie

  • 0

    24.  2008-02-05 18:47:17

    @niger- mówisz radosnej działalności?? No tak, chyba masz rację, zapewne za kilka miesięcy pojawi się kolejna analiza napisana przez to cudowne i bezstronne MI, w wyniku której będzie można w końcu odwołać niesforną Szeryf. A może sprawą UKE i jego "bezprawiem" powinna zająć się słynna i wiecznie zdumiona Szeryf II ???

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-02-05 19:27:26  host: nat-go2-1.aster.pl

    Greg napisał jak jest: Szeryf stwierdził, że prawo mu pozwala podzielić, a Minister udowodnił, że prawo nie zezwala na podział. I tu mi się Podsekretarz podoba. Nie podoba mi się z tego powodu, że zwolnił ciężko doświadczoną przez los sekretarkę wszystkich kolejnych, znanych mi Podsekretarzy, a przyjął...

  • 0

    26. ~ajjj  2008-02-05 19:41:54  host: nat-mo4.aster.pl

    nigdzie na świecie nie było decyzji o podziale - a mimo wszystko dzieje się to (chociażby UK, Irlandia, Nowa Zelandia, może Włochy i Szwecja). To jest ciągły nacisk na opa aż sam zmięknie. I to AS robi. Natomiast jakby wydała decyzję o podziale to spodziewałbym się finału jak z Eureko - czyli super sprawa dla TP.

  • 0

    27. ~ajjj  2008-02-05 19:44:57  host: nat-mo4.aster.pl

    Bo zrobią restrukturyzację przy splicie zasłaniając się decyzją UKE (pamiętajcie że mówimy o firmie która ma 30+ związków) + po paru latach dostaną odszkodowanie. a jeśli teraz zrobią split to TP będzie szybko monopolistą przy FTTx/VDSL (de facto jako jedyna ma możliwości na inwestycję)

  • 0

    28. ~ajjj  2008-02-05 19:46:56  host: nat-mo4.aster.pl

    @arnie - bezgdaniczna wiara w jednostkę zawsze jest niebezpieczna. A co jakby AS powiedziała że masz skoczyć z okna bo prawo pozwala jej na podjęcie takiej decyzji - skoczyłbyś czy skonsultował się z jakimś prawnikiem?

  • 0

    29.  2008-02-05 20:18:37

    @ajj- ja nie wierzą bezgranicznie Streżyńskiej, nie wiem, na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski. A tak przy okazji to czemu PO chce oddać tej "jednostce" większość kompetencji KRRiT?? Skacze z okna?? Ciekawe z którego piętra...

  • 0

    30. ~Chrome_TP  2008-02-05 22:26:27  host: ako209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie PO chce dać jej jeszcze pod opiekę krrit tylko ona tego chce - jest drobna różnica :)

  • 0

    31. ~kibic  2008-02-05 22:59:22  host: abda210.neoplus.adsl.tpnet.pl

    arnie ~ bardzo słuszna uwaga- mimo woli :)), że szeryfem I powinien się zająć szeryf II P. Jak uprawomocnią sie wyroki w sprawie WLR a dwa wyroki uchylające WLR dla Tele2 i Polkomtela już są a reszta w drodze to dopiero niektórzy zaskowyczą i będzie eureko bis. I kto za to zapłaci ?? AS czy my ze swoich podatków. Ja nie rozumiem pewnego toku rozumowania niektórych dyskutantów żywcem z IV RP, to jest mniej więcej taki tok: jak prawo na coś nie pozwala tym gorzej dla prawa , a później życiem płacą laptopy !!!

Dodaj swoją opinię