Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Analitycy przewidują szybki koniec aukcji

Analitycy przewidują szybki koniec aukcji

WitekT 21 Maja 2015 10:05

4 1

Aukcja zmierza do końca, wyceny zbliżają się do maksymalnych - przewidują analitycy bankowi pytani przez PAP.

 

Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 56. dniu.

Dla Przemysława Sawal-Uryasza z Pekao IB sytuacja zaczęłaby być niepokojąca, gdyby wycena jednego bloku z pasma 800 MHz wzrosła do ponad 700 mln zł, bo trzeba by zacząć się zastanawiać, czy uda się na tych aktywach uzyskać zwrot. Groziłoby to scenariuszem czeskim, czyli odwołaniem i powtórzeniem aukcji. W jego ocenie, współpracujące Orange i T-Mobile mogą chcieć pozyskać łącznie trzy bloki w paśmie 800 MHz, które dadzą łącznie 15 MHz częstotliwości. Zwrócił także uwagę, że w większości krajów europejskich miesięczne przychody operatorów telekomunikacyjnych z jednego klienta są co najmniej o kilkadziesiąt procent wyższe niż w Polsce. To obniża wycenę bloku o około 20% względem średniej europejskiej.




Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowej. Liczę na to, że żaden uczestnik aukcji nie chce ciągnąć tego procesu w nieskończoność - powiedział Sawal-Uryasz.

Włodzimierz Giller z DM PKO BP szacował, że Orange Polska zapłaci za częstotliwości co najmniej 1 mld zł (jest to już najprawdopodobniej co najmniej 1,35 mld zł) i obecnie spodziewa się rychłego zakończenia aukcji, bo telekomy pewnym momencie mogą bowiem zapłacić tyle, że wylicytowane pasma się zwyczajnie nie zwrócą. Z drugiej strony zwraca uwagę na istotnie rosnący ruch w transmisji danych w sieciach operatorów, co na pewno pozytywnie wpływa na wycenę licytowanych częstotliwości.

Zobacz: Kurs na rafy.

Źródło tekstu: PAP     

w sumie: 18
  • -1

    1. ~m  2015-05-21 10:20:53  host: 78.133.137.186

    "Zwrócił także uwagę, że w większości krajów europejskich miesięczne przychody operatorów telekomunikacyjnych z jednego klienta są co najmniej o kilkadziesiąt procent wyższe niż w Polsce"

    Czyli możemy spodziewać się podwyżek cen usług po zakończeniu aukcji :)

  • 1

    2. ~blecpol  2015-05-21 10:36:18  host: s26-03-04.opera-mini.net

    przy tej komkurencji, to przynajmniej o 40% spadna ceny!!!!! A i predkosc przesylu bardxo znacznie wzrosnie, aby konkurent nie dorownal!!!!!

  • 1

    3. ~Jadźka  2015-05-21 10:50:41  host: ip-5-172-238-59.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    "Analitycy przewidują szybki koniec aukcji" - czyli w odcinku 2654 i powtarzamy? Przed wyborami NIC się nie zmieni.....

  • -1

    4. ~Spajro  2015-05-21 10:55:33  host: 81.219.84.18

    @2 w jaki świecie Ty żyjesz...

  • 0

    5.  2015-05-21 10:56:07

    Powinni zrobić aukcję w odwrotną w dół czyli zaczać od abstrakcyjnie wysokiej kwoty np. 2 mld zł za każde jedno pasmo 5Mhz i jeśli cena spadłaby (co minutę o 5 mln w dół) do poziomu który zadawalałby licytujących byłaby oferta kupna i kupione. Taka aukcja skończyła by się w kilka godzin a ceny też by były dobre.

  • 2

    6.  2015-05-21 10:57:54

    rcicho: przy takiej aukcji trzeba mieć jaja ze stali... ;-)

  • 0

    7. ~Jadźka  2015-05-21 11:08:19  host: ip-5-172-238-59.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    @6 a tak ogólnie to kto tę aukcję kończy? UKE czy licytujący? Bo może być idealną podkładką... na program rozwoju PL po wyborach...

  • 0

    8. ~m  2015-05-21 11:15:40  host: 78.133.137.186

    @7 ponoć aukcja zostanie zakończona gdy nikt nie podbije ceny w danym dniu, ale mogę się mylić.

  • 0

    9.  2015-05-21 11:24:57

    m: nie podbije żadnego bloku w danej rundzie.

  • 1

    10. ~  2015-05-21 11:31:20  host: 77-255-16-120.adsl.inetia.pl

    Mnie wcale by nie zdziwiło jakby ktoś sztucznie podbijał do jesiennych wyborów :-)

  • 0

    11. ~  2015-05-21 11:36:57  host: mail.aminocom.com

    uwielbiam te wywody specjalistow/ekspertow.

  • 1

    12. ~blecpol  2015-05-21 11:47:34  host: s36-01.opera-mini.net

    @4 zrob sobie zrzut ekranu i za 1,5 roku pogadamy. Bedziesz mial pewnosc , ze nie mialem racji. Zobaczymy w jakim swiecie ty zyjesz.

  • 0

    14. ~blecpol  2015-05-21 11:58:10  host: s36-01.opera-mini.net

    @4 a po ile bys teraz zaplacil za akcje Facebooka. Podejrzewam ze wiesz ile trzeba bylo dac na debiucie, zeby t o "cudo" miec.

  • 1

    15. ~Piotrek  2015-05-21 12:19:21  host: apn-37-7-237-233.dynamic.gprs.plus.pl

    A wystarczylo zrobić aukcje 14 dniową - każd by przemyślał dał swoje maximum i sprawa pozamiatana a tak to się będą do zimy licytować aż do Wigilii

  • -1

    16. ~kill649  2015-05-21 12:42:02  host: eno142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Analityk=Anal nigdy nie ufać tej bandzie wróżek z fusów.

  • 1

    17. ~pecet  2015-05-21 12:59:22  host: 185.13.106.87

    @16 to animatorxy decyfuja jaka bedxie cena. Wrozyc to moze nie znajacy zagadnienia obyeatel.

  • -1

    18. ~lester  2015-05-21 13:11:57  host: h73.236.174.46.interdom.net.pl

    Po co to ciągnąć tyle czasu, puki co najlepiej na aukcji wychodzi T-Mobile i Orange

  • 1

    19.  2015-05-21 13:30:19

    Skoro zwycieżca licytacji nie jest zmuszony do odbioru pasma i zapłaty to nie ma co się dziwić że licytacja będzie trwać i trwać.

Dodaj swoją opinię