Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Analitycy nie wierzą w RIM

Analitycy nie wierzą w RIM

Q! 7 Sierpnia 2011 16:05

0 0

Mimo premiery trzech nowych urządzeń BlackBerry, przyszłość RIM wciąż jest niepewna. Analitycy nie wierzą w spektakularny sukces nowych urządzeń z logo "jeżynki". A tylko taki może pomóc firmie wyjść z kłopotów.



Takiego zdania jest Peter Misek z Jefferies & Co. który uważa, że co prawda nowe urządzenia BlackBerry z OS 7 oferują większą prędkość, jednak wygoda ich obsługi wciąż pozostaje w tyle za głównymi konkurentami takimi, jak Android czy iOS.

W związku z tym przewiduje on, że operatorzy nie będą skłonni do ich większej promocji, co przełoży się na ich sprzedaż w III kwartale. To z kolei będzie miało wpływ na wynik RIM za ten okres rozliczeniowy. Jak duży?




Według Miska, w III kwartale nabywców znajdzie nie 15 mln urządzeń BlackBerry, jak wcześniej prognozowano, a jedynie 13 mln. To spowoduje zmniejszenie przychodów firmy z prognozowanych 5,3 do 4,8 mld dolarów.

Podobnego zdania jest również inny analityk, Shaw Wu ze Sterne Agee. Według niego zyski RIM w III kwartale będą niższe również ze względu na wzrost cen komponentów, a więc mniejszą marżę ze sprzedanych urządzeń - spadnie ona z prognozowanych 39 do 35-37%.

Takie prognozy nie wróżą firmie nic dobrego. Wyniki RIM po I kwartale nie napawały optymizmem, później firmie też nie wiodło się zbyt dobrze. W końcu okazało się, co przyznali sami przedstawiciele firmy, że przyszłość RIM pisana jest siedmioma nowymi modelami. Czy mimo prognoz analityków firmie uda się odzyskać dawny blask?

Źródło tekstu: WSJ, Barron's blog, wł     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    22. ~  2011-08-07 23:24:20  host: z16-05.opera-mini.net

    21). No i wiecej ich widac na ulicy. U kobiet nawet czesciej :-) * Calm7

  • 0

    23.  2011-08-07 23:29:02

    Analitycy wiedzą swoje i wszyscy widzimy jak jest, albo trafią z tym co powiedzieli albo nie. Prawdą natomiast jest to, że oprócz ekskluzywnej otoczki wokół marki nic więcej nie są w tanie zaoferować, nie jestem jakimś znawcą jeśli chodzi o tą markę, mam jedynie służbowe BB8520 i czasem sprzedaję jeśli klient bardzo chce Torcha lub Bolda, ale gdy klient prosi o przedstawienie zalet wobec innych marek jestem bezradny poza jedyną - usługą BB BIS/BES. Najgorsze jest to, że tani model 8520 jest tak skomplikowany, że nie potrafiłem na nim napisać i odebrać wiadomości sms, a jest to przecież podstawowa funkcja w telefonie... Droższe modele, są trochę bardziej intuicyjne, ale nawet egzotyczne chińskie wynalazki są prostsze w obsłudze niż BB. Patrząc na nowe modele stwierdzam, że zbyt mało zmian, żeby ich zła sytuacja miała się diametralnie zmienić na lepsze. I jak ktoś wspomniał wyżej, ich cena jest jeszcze bardziej z kosmosu niż najwyższych modeli Nokii...

  • 0

    24.  2011-08-07 23:48:47

    @23 miałem BB kiedy jeszcze modny nie był i to tańszy model. Obsługa banalna. Wybacz, ale nie wiem kim trzeba być żeby mieć z tymproblem.

  • 0

    25. ~  2011-08-08 00:14:04  host: public-gprs237248.centertel.pl

    jak ja widze opisy typu w Android Market sa tansze aplikacje to zbiera mnie na smiech. A wy kupujecie te tansze aplikacje w Android Market? ROTFL

  • 1

    26. ~zbyszek  2011-08-08 06:29:00  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    @23: domniewem ze jestes jakims sprzedawca telefonow, ktory jak sam piszesz nie potrafisz obsluzyc banalnego systemu, wymienic roznic dwoch calkowicie roznych telefonow, a sam piszesz ze nie wiesz o firmie nic, a pozniej piszesz ze czasem klienci prosza Cie o zachwalenie telefonu, a Ty go nie znasz, wiec nie wiesz co powiedziec... Kiedys bylem glupszy i sluchalem takich jak Ty, "znafcow" i kupielm HTC z Androidem, po dwoch miesiacach musialem wrocic do BB bo android czy iphone moze sa fajne, ale fatalne do codziennego zycia, szczegolnie android.

  • 0

    27. ~Pavan  2011-08-08 07:27:13  host: 217.98.72.130

    ale paletki z os7 to paletki na przetrwanie, bo przyszłość RIMu pisze się paletkami z QNX

  • 1

    28.  2011-08-08 07:43:13

    BB jest modne, ale powiedzmy to wprost, ze poza niezla jakoscia wykonania i swietna obsluga maili cala reszte ma mocno przecietna. Poczte (pomijajac korporacyjne wymogi) mozna na podobnym poziomie miec w Androidzie/Badzie/Symbianie/WM/WP a przegladanie www i cala reszta jest lepsza w tych systemach.

  • 0

    29.  2011-08-08 08:11:44

    Maniiiek no wybacz ale nie każdy jest takim znawcą WSZYSTKICH telefonów jak Ty więc nawet nie śmię Tobie dorównywać... mam to urządzenie i nie znam bardziej zagmatwanego telefonu od BB8520. zbyszek - dla Ciebie może banalny, dla 90% społeczeństwa nie, nie sprzedaje samych telefonów, tylko usługi, a braki wiedzy z BB wynikają z braku dobrego przedstawicielstwa tej firmy (ostatnio ktoś z BB był ponad rok temu a i jego wiedza po zadaniu kilku pytań nie była dużo większa od mojej), oraz dużej ceny i małej popularności urządzeń. Jak nie ma z tego szkoleń, to nawet z forum ciężko się czegoś sensownego dowiedzieć, mało kto ma te telefony. Nie musisz jechać szyderą, tylko mozesz napisać na pw jakie Twoim zdaniem są zalety względem np E72, E6 które sprzedają się znacznie lepiej. Chętnie przyjmę kilka uwag od użytkownika ;) I nie ukrywam, że mam na ich temat mała wiedzę, bo klient po taki telefon trafia się 1 na miesiąc, który przeważanie wie po co przyszedł, więc moja rola to dopasowanie mu dobrej oferty.

  • 0

    30.  2011-08-08 08:34:58

    mala literowka - "smiem"

  • 0

    31.  2011-08-08 10:23:52

    BB to przede wszystkim warość dla biznesu. Śmieszą mnie wypowiedzi osób które nigdy nie korzystały z BB BES i nie wiedzą do czego BB służy. Korzystam z BES od ponad 3 lat i wciąż uważam że warto. Gadżeciarze nich sobie kupują iPhony czy inne zabawki dla amerykańskich nastolatków, ale niech przynajmniej nie zabierają głosu w sprawach o których nie mają zielonego pojęcia.

  • 0

    32.  2011-08-08 10:38:22

    *wartość dla biznesu.

  • 0

    33. ~zbyszek  2011-08-08 10:57:47  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    Zaleta wzgledem e72 czy e6 w porownaniu z tskim 9780 jest prxedewszystkim prawdziwa qwerty na ktorej da sie pisac znacznie latwiej i wygodniej niz na klawiaturach konkurencji. Dodatkowo stabilnosc i szybkosc dzialania, znacznie lepsza niz w Symbianie, kolejnym plusem jest BIS BES i pisane pod niego dedykowane aplikacje dzialajace w trybie Push, zamiast Pull, Nokia Mail tez dziala w technilogii Push, ale dotyczy to tylko maila. BB ma tez swietne wyswietlacze, nie wiem jaki jest w E6, ale w porownaniu z E72 BB zdecydowanie wygrywa.

  • 0

    34. ~Mucus  2011-08-08 11:26:01  host: 84.93.158.41.plusnet.pte-ag1.dyn.plus.net

    A ja wam powiem ze mialem BB teraz mam iphona i zalune ze jezyne sprzedalem!! Oba terminale sa rownie dobre, zalezy do czego uzywamy, iphone aplikacje i duzy wyswietlacz a BB niezawodna wielozadaniowosc i maila!!! Czekam na 9860/50! Pozdro

  • 0

    35.  2011-08-08 13:59:12

    Ja właśnie oglądam (porównuję dwa telefony) filmiki z YT i powiem, że na BB 9780bold jest zdecydowanie lepsza jakość niż w Nokii 5800. Nawet nie ma co porównywać. Jak poczytać suche dane to Nokia ma 16 mln kolorów, a BB 65 tys.

  • 0

    36. ~  2011-08-08 15:46:06  host: public-gprs268043.centertel.pl

    Należy przypomnieć że duży wpływ na spadek sprzedaży BB miało pojawienie się iPhona dla sieci Verizon, drugiego co do ilości klientów operatora komórkowego w USA, oferującego już usługi 4G LTE

  • 0

    37. ~  2011-08-08 17:13:01  host: z32-14.opera-mini.net

    @BKX, ja naprawdę nie rozumiem o czym ty piszesz w kwestii skomplikowanego menu BB. Mam jeden argument - to wynalazek kierowany, kreowany na rynek uSA, to samo przez się wymusza uproszczenie obslugi. Mój trzyletni syn daje rade odpalic sobie zdjecia i filmy, po kilku dniach nauki. Moja zona probuje mi zwinac mok BB, przy kazdej okazji, a byla fanka prostych nokii opartych na s 40@BKX, ja naprawdę nie rozumiem o czym ty piszesz w kwestii skomplikowanego menu BB. Mam jeden argument - to wynalazek kierowany, kreowany na rynek uSA, to samo przez się wymusza uproszczenie obslugi. Mój trzyletni syn daje rade odpalic sobie zdjecia i filmy, po kilku dniach nauki. Moja zona probuje mi zwinac mok BB, przy kazdej okazji, a byla fanka prostych nokii opartych na s 40

  • 0