Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości AMOLED-owe oszustwo

AMOLED-owe oszustwo

LuiN 26 Marca 2010 17:48

0 0

google nexus Jak się okazuje pierwszy telefon Google'a - Nexus One, nie ma ekranu o tak dużej rozdzielczości, jaką deklaruje producent. To, co ładnie wygląda w specyfikacji, na żywo rozczarowuje.

O tym, że obraz generowany przez telefon Google'a jest zaskakująco niskiej jakości pisaliśmy już w tej wiadomości, gdzie porównywany był on do ekranu iPhone'a. Analiza przeprowadzona przez arstechnica pozwoliła znaleźć przyczyny tej sytuacji.

Według specyfikacji produkowany dla Google'a przez HTC smartfon ma ekran AMOLED o rozdzielczości 480 x 800 pikseli (WVGA). Jednak efektywna rozdzielczość ekranu jest odczuwalnie niższa. Wszystko za sprawą konstrukcji ekranu.

nexus screen W Nexus One na każdy logiczny piksel nie składają się 3 subpiksele (czerwony, niebieski i zielony), lecz dwa - zielony i czerwony lub zielony i niebieski. Zielony subpiksel zajmuje przy tym około 1/3 każdego piksela. Dla uzyskania pełnego RBG musi "zapłonąć" zatem nie jeden, lecz dwa piksele.




Efektywna rozdzielczość ekranu w przełożeniu na RGB to zatem tylko 392 × 653 pikseli. To wciąż dużo. W przypadku oglądania zdjęć użyta technologia nie wpływa negatywnie na odbiór. Gdy jednak przychodzi do czytania tekstu - mamy dramat. Czcionki są nieostre i mają wyraźnie rozmyte brzegi.

Różnicę względem Motoroli MILESTONE widać już na pierwszy rzut oka. Motorola nie oszukiwała dając "prawdziwe" 480 x 854, podczas gdy w produkcie Google'a mamy do czynienia z rozdzielczością 480 x 800 pikseli zeskalowaną do 392 x 653 pikseli i wygładzoną tak, by oszustwo było jak najmniej widoczne.

Źródło tekstu: arstechnica, wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2010-03-26 20:53:34

    Hose: nadzieja matką głupich ;-) Obawiam się, że nie jednorazowy. Niestety. Przekonamy się jak Desire wyjdzie. W końcu jest bardzo podobny do Nexusa.

  • 0

    14. ~  2010-03-26 21:13:13  host: 77-254-195-174.adsl.inetia.pl

    Ekranik robi wrazenie i to jest wazne a nie jakies tam suche dane...

  • 0

    15. ~  2010-03-26 22:12:26  host: g3-69.md4.pl

    To teraz sprzedaż Nexus'a jeszcze spadnie...

  • 0

    16. ~  2010-03-26 22:36:47  host: cbd22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe czy to tyczy się też innych modeli z AMOLED jak np Samsung I8000 którego używałem i wyświetlacz był bardzo wyrazisty, ale w końcu Samsung sprzedaje HTC wyświetlacze AMOLED, ciekawe czy takie same jak sam stosuje czy inne.

  • -1

    17. ~pablo  2010-03-27 00:25:38  host: 77-255-39-94.adsl.inetia.pl

    Motorole Milestone nie polecam sa lepsze fony z androidem i jeszcze jest windows mobile teza dobry

  • -2

    18. ~abonent fresh  2010-03-27 04:53:25  host: ul178.internetdsl.tpnet.pl

    W3(ERA,Orange ,Plus ) to zlodzieje i cwaniaczki w bia;ych kolnierzykach

  • 0

    19. ~scz  2010-03-27 09:25:24  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    Mam Motorolę Droid i nie narzekam :-) Wiem co mam :-) Polecam sprzęt, jest niesamowity

  • 0

    20.  2010-03-27 09:36:57

    @18: po twoim nicku wszystko wiadomo... Mi VQVGA wystarcza, a nexus ma i tak w miarę dobry ekran

  • 0

    21. ~  2010-03-27 10:20:01  host: p09-05.opera-mini.net

    Google powinno pamietac o xperii robionej dla se. Htc zawsze bedzie obnizac jakosc produktow robionych dla innych firm by nie obnizyc sprzedazy wlasnych telefonow jak htc desire i htc legend. To one wkoncu beda walczyc z nexus one na rynku, i to one beda dawac wieksze wplywy dla firmy. Ciekawe czy nexus two podobno robiony przez motorole tez bedzie "specialnie" niedopracowany. P.s. Szkoda ze ciagle w takich testach zapomina sie o super-AMOLED...

  • 0

    22. ~tsg  2010-03-27 20:47:16  host: 77-254-169-63.adsl.inetia.pl

    Lipa, lipa i jeszcze raz lipa. Tylko czekam jak jakiś mieszkaniec USA poda do sądu Google i nie zdziwie się jak wygra pokaźną sumkę.

  • 0

    23. ~@21.  2010-03-28 00:15:24  host: public6278.xdsl.centertel.pl

    HTC nie może obniżaj jakości żadnych produktów robionych na zlecenie bo nikt nie będzie m tych zleceń dawał. To zleceniodawca prosi o gorsze parametry i dostaje to co zamówił aby a) sprzedać tanio tani telefon w dużej ilości ,b) sprzedać drogo tani telefon i tna tym zarobić :) Jak ktoś komuś zleca wykonanie telefonu to go baaardzo dobrze sprawdza i wie co będzie produkowane.

  • 0

    24. ~  2010-03-29 04:59:41  host: p08-10.opera-mini.net

    Nie całkiem zrozumiałem o co tu chodzi, jednak napisane jest, że przy fotkach ten wyświetlacz się sprawdza, tylko przy tekście zaczynają się klopoty. Jednak czy można tu mówią o oszustwie? Czy to po prostu nie jest taka technologia? Nie rozumie tych wyjaśnień, czyli 300 pikseli, to tak naprawdę 100 pikseli, tylko że jeden piksel składa się z trzech pikseli? A w tym konkretnym przypadku, to z dwóch?

  • 0

    25. ~  2010-03-29 05:40:43  host: p08-10.opera-mini.net

    Jeszcze raz spróbuje. Jeden piksel składa się z trzech mini pikseli- zielony, czerwon i niebieski. To jak pisze, że coś ma 300 pikseli, to tak naprawdę jest tylko 100 całych pikseli? A cale oszustwo google niby polegało na tym, że jak w ich sprzęcie piksel nie ma trzy mini pikseli, ale tylko dwa różno kolorowe mini piksele, to gdy ich wyświetlacz w rzeczywistości ma sto pikseli, to oni powinni podawać, że ich wyświetlacz ma 200 pikseli, a oni podali, że ich wyświetlacz ma 300 pikseli? Niby tradycyjnie pomnożyli przez 3, a powinni tylko pomnożyć przez 2, bo ich piksele składają się z dwóch mini pikseli, a nie z trzech! Jeżeli dobrze myślę, to wg mnie, to wszyscy podają kłamstwa, bo powinno się podawać liczbę CAŁYCH pikseli, a nie mnożyć ilość pikseli przez ilość elementów, z jakich składa się piksel! Wg mnie, konkurencja google sama sobie strzeliła w stopę, bo przy okazji wyszło, że tak naprawdę, to wszyscy kłamią, bo nie podają prawdziwej liczby pikseli, ale mnożą tą liczbę przez jakieś elementy składowe. To teraz wszyscy gdy będziemy kupować sprzęt, to powinniśmy się teraz pytać, z ilu elementów składa się piksel, oraz o czym tak naprawdę informuje podana liczba pikseli wyświetlacza? Czy my musimy bawia się w detektywów, aby kupić jakiś sprzęt, albo będziemy oszukiwani?

  • 0

    26. ~  2010-03-29 05:47:12  host: p08-10.opera-mini.net

    Ale mam obiekcje, czy dobrze zrozumiałem tą informacje. Jak się jednak mylę, to może to ktoś wytłumaczyć? To byłem ja, Pantg, a nie wódzu

  • 0

    27. ~asdf  2010-03-29 09:29:12  host: 194.246.124.200

    pablo to może miałeś Motorole Milestone ?? jasne :P

  • 0

    29. ~Nokian  2010-03-29 17:53:51  host: grafi.ae.krakow.pl

    >>17: A ja nie polecam słuchać niejakiego "pablo", bo widać, że dzieciak nie ma pojęcia o smartfonach. Napisał, że według niego są lepsze fony, ale nie wymienił chociażby jednego z nich - kompromitacja z jego stronY! A co do Motoroli MILESTONE to jest to rzeczywiście "kamień milowy" i niewątpliwie ten bardzo dobry smartfon jest przełomowym modelem Motoroli.

  • 0

    30. ~ed  2010-03-30 23:59:48  host: 77-253-176-195.adsl.inetia.pl

    amoled to omnia hd a nie to

  • 0

    31. ~  2010-04-01 01:41:25  host: v01-16.opera-mini.net

    24, 25, 26: Źle zrozumiałeś. Tradycyjnie każdy piksel składa się z trzech subpikseli w trzech kolorach składowych: czerwonym (R), zielonym (G) i niebieskim (B). Łącząc te kolory możemy uzyskać dowolny inny kolor- np. biały jeśli świecą wszystkie piksele, czarny, gdy nie świeci żaden (tak jest z ekranami kineskopowymi, plazmowymi i LED, w przypadku LCD jest trochę inaczej, bo tu podświetlenie jest spod spodu, a ciekły kryształ przesłania białe światło, tworząc barwy). W każdym razie producenci nie oszukują, bo podając rozdzielczość np. 800x600, ekran w rzeczywistości ma tyle pikseli, licząc subpiksele podane wartości trzeba byłoby pomnożyć razy 3 (2400x1800). W opisywanym ekranie AMOLED "oszustwo" polega na tym, że nie mamy wydzielonego piksela z wszystkimi składowymi kolorów (subpikselami), a "przeplatankę", co zresztą widać na zdjęciu w artykule.

  • 0

    32. ~  2010-04-04 20:12:03  host: p07-11.opera-mini.net

    Pantg pięknie dziękuję za jasne wyjaśnienie... tzn za jasne wytłumaczenie tego problemu. To byłem ja

  • 0