Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Amerykanie coraz bardziej inwigilowani

Amerykanie coraz bardziej inwigilowani

Q! 18 Listopada 2008 19:06

0 0

Amerykański odpowiednik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich ujawnił, że FBI nie będzie już potrzebować zgody sądu ani operatora na śledzenie użytkowników telefonów komórkowych. Oznaczać to będzie znaczne rozszerzenia uprawnień FBI, gdyż dotychczas potrzebował on zgody sądu i operatora na tego typu działalność operacyjną.

Do śledzenia użytkowników komórek zostanie wykorzystana nowa technologia nazwana Triggerfish. Jej działanie opiera się na tworzeniu wirtualnej i fałszywej stacji anteny sieci GSM. Telefon widząc taką antenę loguje się do niej tym samym przekazując jej swoje pełne dane. Uruchomiony Triggerfish może działać w dwóch trybach: może oczekiwać na pojawienie się w jego zasięgu określonej komórki lub zbierać wszystkie aktualne dane w celu ich późniejszej analizy. Co ciekawe, system ten ma działać bez konieczności współpracy z operatorem, a także bez jego wiedzy.




Kiedy powstawał system GSM, jego twórcom nie przyszło do głowy umieszczenie w specyfikacji konieczności identyfikacji stacji bazowej. Projektanci nie przewidzieli, że może istnieć w sieci fałszywa antena, tak więc autoryzacja odbywa się tylko w jedną stronę, czyli między telefonem a stacją bazową. Co więcej, standard GSM pozwala na ponowny przesył numeru IMSI (unikalnego numeru przypisanego do danej karty SIM) w przypadku gdy stacja zgłosi, że numer taki zaginął podczas transmisji, np. ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Działanie technologii Triggerfish możliwe jest tylko w sieciach GSM (2G), gdyż standard 3G wymaga już autoryzacji urządzeń w obie strony.

Źródło tekstu: theregister, wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~Krzysiek  2008-11-18 21:41:36  host: ejq154.internetdsl.tpnet.pl

    Jeszcze jedno: jeśli teraz nie muszą nikogo informować o tym co robią, to rodzi to obawy kto i do jakich celów może to wykorzystywać.

  • 0

    7. ~kwistas  2008-11-18 22:02:29  host: w3cache.wignet.pl

    I to ma być demokracja?

  • 0

    8.  2008-11-18 22:03:32

    ***Slawek - zapewne gdyby doszlo do zamachu i ucierpial ktos z Twoich bliskich , bylbys pierwszy ktory wieszalby psy za zaniedbania sluzb specjalnych. W Polsce dozwolone jest 48 godzinne podsluchiwanie bez zgody sadu , co bylo wykorzystywane do tak zwanych "przerywanych podluchow". Tu nie ma mowy o podsluchach , a o namierzaniu telefonu , nie wiem co to moze miec wspolnego z demokracja. Wymierzone jest to w osoby bedace zagrozeniem dla bezpieczenstwa narodowego czy jakichs innych powaznych przestepstw , nie wiem na pewno czy cel uswieca srodki , ale wiem na pewno , ze lepiej dmuchac na zimne (zapobiegac niz leczyc).

  • 0

    9. ~maxik  2008-11-18 22:11:27  host: apn-77-114-65-41.gprs.plus.pl

    ja tam nie mam zadnych zlych zapedow - ale u nas tez idzie to w zlym kierunku - pojawiaja sie jakies sortownie ze skanerami dla ABW - wprowadzane sa po cichu jakies patriot acty typu podsluch do 48 godzin bez zgody sadu a potem skasowanie :) materialu itd itd - ludzie maja prawo do prywatnosci !! ja jakos nie czuje sie zagrozony terroryzmem - rozumiem ze po 11 wrzesnia - niektore panstwa sa zobowiazane do wprowadzania takich regulacji - ale u nas ? sztucznie nadmuchiwane zagrozenie moze byc uzyte przez wladze to pozbawiania nas prawa do bycia osoba prywatna - tym bardziej ze nasza polityka zagraniczna jest tak konsekwentna ze tak naprawde ten kto chce zrobic nam kuku nie wie czy jestesmy za a moze nawet przeciw - to smieszne , smutne ale i krzepiace :) - to bardzo dobrze !! zyjmy spokojnie i dajmy zyc innym !!

  • 0

    10.  2008-11-18 22:28:47

    Widze , ze niefortunny tytul newsa majacy nasunac automatycznie wlasciwe i "jedynie sluszne" wnioski czytelnikom , rozgrzal glowy komentatorow. Czy gdyby sluzby w Polsce dostaly mozliwosc uzycia broni ktora oczywiscie maja , tytul newsa "Policja bedzie ostrzeliwac Polakow" bylby uzasadniony? Nonsens. Tego typu srodki uzywane sa przeciw przestepcom a nie milionom zwyklych obywateli , jesli sie zdarzy , ze kto naduzyje , a to od zawsze lezalo w naturze czlowieka , broni albo namierzania czy podsluchiwania telefonow , to znaczy , ze nalezy pozbawic sluzb tych instrumentow? Czy sa jakies lekarstwa ktore nie maja skutkow ubocznych?

  • 0

    11. ~  2008-11-18 22:41:12  host: ejq154.internetdsl.tpnet.pl

    ***issa - a zdziwiłbyś się do czego oni to wykorzystują te dane, oni tak z powodu "dmuchania na zimne" zbierają tyle danych o obywatelach ile się da (np wszystkie transakcje kartami), teraz doszło, że praktycznie będą mogli "śledzić" większość społeczeństwa i pewnie będą to robić i gromadzić dane, bo w końcu każdy może być potencjalnym terrorystom. 11 września 2001 terroryście porwali 4 samoloty, a najpotężniejsza armia świata nie dysponowała ŻADNYM samolotem który mógłby tam dolecieć na czas. Jeśli myślicie, że terroryście pozwolą się tak łatwo wytropić to jesteście w błędzie, system będzie monitorował "zwykłych" obywateli, którzy używają telefonów na abonament, lub mają je zarejestrowane, prawdziwy terrorysta tylko raz używa jednego telefonu a potem wyrzuca go do kosza.

  • 0

    12.  2008-11-18 22:47:44

    issa: A Ty dalej lejesz jad z siebie. Między podsłuchiwaniem przez różne służby bez zgody Sądu a podglądaniem np. sąsiadów przez dziurkę od klucza ja nie widzę żadnej różnicy. I jedno i drugie jest skurwysyństwem, tylko, że jedni działają pod przykrywką prawa które sami tworzą. To jest ta parodia. Czy Ty zdajesz sobie sprawę jak łatwo stać się przestępcą?

  • 0

    13.  2008-11-18 22:55:32

    PiotrM , co do jadu , to istnieje takie powiedzenie , ze na pewno nie odbije ci sie mango , jesli go wczesniej nie zjadles. Nie widze nic w tym co napisalem , co usprawiedliwialoby pisanie przez Ciebie takich opinii , wymierzonych w moja osobe. Co do improwizowanych dzialan operacyjnych , zapewne jestes takim specjalista w tym temacie , ze jestes w stanie wydac w tym temacie miarodajna opinie , porownujac ochrone bezpieczenstwa obywateli w tym Ciebie , z podgladaniem sasiadki. Nie rozumiem Twoich atakow i argumentow.

  • 0

    14.  2008-11-18 22:59:08

    Co do przestepcow , ja tez sie zagalopowalem , uzywajac tego slowa , ale wydaje mi sie , ze o tym zadecydowalby Sad na podstawie dowodow , ktore zapewne nie spadlyby z nieba. Badzmy powazni i miejmy swiadomosc , w kogo wymierzone sa tego typu dzialania. Ilu Twoich znajomych i sasiadek zawinela Policja czy CBS za wyimaginowane przestepstwa na sfabrykowane dowody? O ilu takich sprawach slyszales , zakonczonych wyrokami? Badzmy powazni.

  • 0

    15. ~get  2008-11-18 23:04:32  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    no to czekamy aż po urodzeniu będziemy mieli wszczepiany chip i kamerkę, NO BO PRZECIEŻ JAK POPEŁNIMY JAKIEŚ PRZESTĘPSTWO TO DZIEKI TEMU BĘDZIE MOŻNA NAS ZŁAPAĆ, W ZWIĄZKU Z TYM UCZCIWI LUDZIE NIE MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ... A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNĄ UTOPIĄ... prawda issa ?! oczywiście tobie to nie przeszkadza, a jak do władzy dojdzie kolejny Hitler... no cóż - na pewno nie dojdzie... a służby zawsze będą działać w obronie uczciwego obywatela, tak jak to robią dzisiaj prawda ? buhahaha po prostu brak słów jacy niektórzy ludzie są naiwni, żeby nie powiedzieć mocniej... żeniua po prostu - jak takie stado baranów, zaprowadzisz na rzeź, to jeszcze ci podziękują za to że tak bezpiecznie to zrobiłeś

  • 0

    16. ~maxik  2008-11-18 23:08:16  host: apn-77-114-65-41.gprs.plus.pl

    ale sam widzisz - kazdy moze byc przestepca trzeba tylko znalezc na niego dowod a jak znajdowac dowody ? - inwigilowac , zbierac materialy na temat jego zycia , poszukiwac slabosci - te zabiegi w sferze walk politycznych juz dawno maja miejsce - ale czy zwykli obywatele ktorzy czasem ledwo lacza koniec z koncem powinni byc poddani az takiej lustracji ? mowicie ze statystyka nie klamie - ze malo ludzi zostalo zwinietych przez policje czy cbs - ale gdyby owe instytucje uparly sie aby zwinac takiego Isse - to tylko inwigilacja sa w stanie zebrac na niego materialy - obawa przed tego typu metodami wynika TYLKO ze strachu przed brudnymi zagraniami a nie przed realnym planowaniem jakiejs niegodziwej i niezgodnej z prawem rzeczy - czy my mamy jakis amerykanski dobrobyt ktory ciemne sily chca nam na sile odebrac ?

  • 0

    17.  2008-11-18 23:12:15

    issa: będąc na na wczasach (góry Izerskie) trzy lata temu moi dwaj pracownicy wpadli na pomysł jak mnie okraść. Pech chciał dla mnie i dla nich, że ktoś tych idiotów przyfilował w biały dzień i zadzwonił gdzie trzeba. Wszyscy trzej: oni dwaj i ja dostaliśmy po trzy lata w zawiasach na pięć lat za " spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia oraz mienia znacznej wartości". Oni za "fizyczne" a ja za BRAK NADZORU!!! nad pracownikami. Smaczku dodaje fakt, żę z paragrafu za nieumyślne spowodowanie zagrożenia. Ja to może i nieumyślnie ale oni?

  • 0

    18. ~maxik  2008-11-18 23:12:53  host: apn-77-114-65-41.gprs.plus.pl

    tego typu metody mozna oficjalnie uzywac do walki politycznej - rozprawiania sie z opozycja - tlumienia wolnosci itd itd - my mamy chyba zbyt skomplikowana historie aby tak latwo sie pogodzic z "rozmowa kontrolowana" - 45 lat inwigilacji i braku szacunku dla jednostki zrobilo swoje - juz ktos chcial nas chronic zelazna kurtyna przed amerykanskim terroryzmem - trzeba wykazac tez zrozumienie dla ludzkich fobii zwiazanych z nasza przeszloscia !!

  • 0

    19.  2008-11-18 23:19:03

    ***PiotrM - nie gniewaj sie , ale piszesz zbyt ogolnikowo , nie jestem w stanie wyrobic sobie zdania na ten temat , a jak sie spytasz garujacych czy zawiasowcow to kazdy Ci powie , ze "za niewinnosc". ***Get , przesadzasz , podajac skrajne mozliwosci , nikt o niczym takim nie mowi , za to wiele sie slyszy , ze dziki bazom danych odciskow palcow czy materialow dna , Policja moglaby sledztwo trwajace miesiacami zakonczyc w kilka dni. Jeszcze raz podkreslam , ze zawsze istnieje mozliwosc naduzyc , ale czy myslisz , ze brak jakiejs regulacji prawnej powstrzyma taka czarna owce w sluzbach, przed nielegalnym wykorzystaniem swoich mozliwosci? Jeszcze raz napisze , ze to nonsens.

  • 0

    20.  2008-11-18 23:22:56

    ***maxik , tu nie ma mowy o podsluchu , tylko o namierzaniu. Z tego co powiedzial mi kolega , Plus czy raczej Polkomtel tez zbiera dane lokalizacyjne dotyczace sim , czy swiadomosc , ze jakis pracownik tejze firmy ma do nich dostep i wie o Tobie wszystko czy jestes akurat u kochanki czy grzecznie jesz objad z zona , daje Cie wieksze poczucie spokoju i komfort , niz wiedza , ze takie dane moze miec pracownik sluzb? Dane wyciekaja , czy nie dlatego po aferze Rywina Agora zwiala z Polkomtela , a Plus wprowadzil specjalna forme billingow dla swoich najwiekszych klientow? Kto tu jest naiwny?

  • 0

    21.  2008-11-18 23:25:36

    Maxi - zbiera je bez Twojej swiadomej zgody , takie sa fakty. Wiem , ze czego oczy nie wi(e)dza , tego sercu nie zal.

  • 0

    22.  2008-11-18 23:30:00

    issa: ja się nie gniewam:) Wielokrotnie już pisałem tu na forum telekomunikacyjnym nie na temat, że prawo, prawo w Polsce jest chore i ułomne! Czy Ty myślisz, że prokuratura poszła po "całości" i zrobiła im sprawę za kradzież czy np. działanie na szkodę firmy? NIE, bo i po co? Przecież w statystykach było tak ładnie: sprawcy, sprawa karna, wyrok, POZYTYWNY NUMEREK SPRAWY SPRAWY. Ja mogłem później dochodzić od pracowników na drodze Kodeksu Cywilnego kolejnym postępowaniem sądowym. Tylko po co?

  • 0

    23. ~maxik  2008-11-18 23:48:16  host: apn-77-114-65-41.gprs.plus.pl

    wiem ze operatorzy moga przesledzic codzienna trase czlowieka i napewno sa w stanie wykorzystywac takie informacje nawet do celow reklamowych - godzac sie na komorke mam ta swiadomosc ze operator wie wiele - czlowiek chcialby miec jednak ta swiatomosc ze sa instytucje zaufania publicznego jak operatorzy , poczta itd itd - abw zaklada sortownie ktore skanuja adresy nadawcow i odbiorcow "bo przeciez nie otwiera tych listow" - a co z bilingami ?? przeciez bilingi nienagranych rozmow to poprostu to samo co nieotwierane listy ale zeskanowane z zewnatrz !! - ludzie i ja przy okazji boja sie takich precedensow

  • 0

    24.  2008-11-18 23:56:22

    maxik: Zawsze najpierw jest informacja operacyjna, to znaczy perfidny donos. Potem służby dopiero szukają dowodów, to znaczy przeglądają np. sortownię listów, drogę telefonu itp. Wszystko zaczyna się od donosu. Kiedyś na konfidentach Armia Krajowa wykonywała wyrok śmierci. Dzisiaj konfidenci czują się dobrze, a służby zbierają dane. Nikt tych danych nie jest ze względu na ich rozmiar weryfikować. Służby najpierw czekają na donos:)

  • 0

    25. ~Chrome_TP  2008-11-19 11:47:10  host: agb106.neoplus.adsl.tpnet.pl

    lub gdy odpowiednio postawiony posmaruje odpowiedniej osobie bo szuka haka na kogoś innego ;] Fakt do pewnego stopnia proceder zbierania danych przez służby może być w późniejszych postępowaniach dużą pomocą ale pozostaje już starożytny dylemat : no dobra kto pilnuje strażnika , i znowu kto pilnuje tego który pilnuje strażnika itd... czyli bardziej boimy się potencalnych machloi z tymi danymi niż samego procesu ich zbierania chociaż już samo to jest dla niektórych wątpliwe pod względem etycznym.

Dodaj swoją opinię