Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ambitne plany PKP na 2017 rok

Ambitne plany PKP na 2017 rok

LuiN 16 Listopada 2016 17:48

6 0

PKP ma bardzo ambitne plany na 2017 rok - czytamy w serwisie rpkom.pl. Obok uruchomienia Wi-Fi w Pendolino, spodziewać należy się rozstrzygnięcia przetargu na GSM-R oraz dużych inwestycji w infrastrukturę światłowodową.

Zarząd PKP podjął niedawno uchwałę dotyczącą modernizacji 460 dworców - w tym uruchomienia na nich łączności Wi-Fi. Bezprzewodowego dostępu do Internetu doczekać mają się też w końcu pasażerowie Pendolino.




Planowana jest również dalsza rozbudowa sieci światłowodowej, do 15 tys. km, co prawdopodobnie uczyni ją największą w Polsce. Rozstrzygnięcie przetargu na GSM-R nastąpić ma w 2017 roku (termin składania ofert upływa 31 stycznia 2017 roku), a cała inwestycja potrwa 4-5 lat - przekazał rpkom.pl Zbigniew Cieślak, pełnomocnik zarządu PKP ds. Informatyki i Telekomunikacji.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: gsm-r | pkp

w sumie: 16
  • 0

    1. ~.wewewe  2016-11-16 18:03:11  host: 186-107-60-219.baf.movistar.cl

    to w ramach tktelekom czy toto sie juz wyodrębniło/sprzealo? o_O

  • -1

    2.  2016-11-16 18:30:51

    A czy w Pendolino będą zamontowane wzmacniacze sygnału LTE? Mam Internet, ale w aluminiowej puszce jest on tłumiony. Poza tym jak chcą zamontować WiFi w Pendolino, skoro producent nie zgadza się na wiercenie w dachu, aby zamontować anteny?

  • 0

    3.  2016-11-16 18:37:36

    W Pendolino nic nie będzie zainstalowane do czasu zapłacenia Alstromowi opłat za nadzór nad pracami.

  • 0

    4.  2016-11-16 18:38:38

    GSM-R...Pod koniec lat 90 nie(rząd) Buzka już szykował się do GSM-R :-)

  • 0

    5. ~Static  2016-11-16 18:54:35  host: user-94-254-160-22.play-internet.pl

    Jeśli nie ma btsa to i wzmacniacz nie pomoże. A wzdłuż linii kolejowych nie wygląda to za dobrze. W woj Pomorskim najbardziej kuleje plus oraz play. Opuszczając Gdańsk kierując się w stronę Malborka Iławy (na Warszawe) lte plusa złapiemy tylko w większych miastach i to tylko w centrum. Poza plus nie istnieje. Jeszcze gorzej play. Są miejsca gdzie całkowicie znika ich zasięg. Nie testowałem tmobile bo ta sieć umiera. Wystarczy spojrzeć na bonusy za rejestrację. Jak zwykle są dalekoooo daleko w tyle.

  • 0

    6.  2016-11-16 20:10:50

    GSM-R zdążył się zestarzeć zanim go wprowadzono, w Polsce jest spóźniony jakieś 10lat, budowa obecnie GSM-R w dzisiejszych realiach technicznych mija się ze zdrowym rozsądkiem... ale eurokołchoz narzucił Polska musi. Poza tym ileż to my mamy szlaków powyżej 160km/h? 1 ?

  • 0

    7.  2016-11-16 20:18:11

    Tak 1 na odcinku około 80km z ograniczeniami do 160km/h.

  • 0

    8. ~  2016-11-16 20:34:31  host: host-62-61-60-38.dynamic.mm.pl

    Ja pierpapier! WiFi w Pendolino! Koniec świata!

  • 2

    9.  2016-11-16 20:37:38

    Do BTSa światłowód czyli takie "Pendolino" 1Gb/s, a dalej "drezynka " 300kb/s po GSM.

  • 1

    10.  2016-11-16 21:05:35

    Najrozsądniej byłoby wprowadzić nowy system LTE-R na 450 Mhz a pasmo dla GSM-R oddać "na rynek"
    http://tlp.is/bse
    ale rozsądek pewnie przegra z biurokracją ....

  • 0

    11. ~Kiki  2016-11-17 00:23:21  host: public-gprs410538.centertel.pl

    A w Korei testują LTE-R...

  • 0

    12. ~  2016-11-17 08:03:25  host: 188.146.98.237.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Jeśli to wifi będzie działać tak jak obecnie to z t-m w pociągach eIC na trasie waw-krk to już lepiej się przespac...

  • -1

    13.  2016-11-17 09:19:43

    @12 - zasięg Timobajla na tej trasie to jakiś żart. Wiekszość trasy nawet gsm nie było.

  • 0

    14.  2016-11-17 10:35:28

    "Obok uruchomienia Wi-Fi w Pendolino..." - serio? Na mojej trasie nie mam możliwości podróżowania pendolino, ale to, że nie ma tam wi-fi to jakaś kpina. W ogóle pod tym względem PKP to kpina. I jeszcze ten ich system sprzedaży biletów. Ehh. Nie chcem ich używać, ale muszem.

  • 0

    15.  2016-11-17 12:13:29

    @5 jak ma wyglądać dobrze obstawa BTS-ami wzdłuż linii kolejowych, skoro kolej już dawno w Polsce pogrzebały buzkowopochodne, bo zamiast na kolej idzie na biurwę. Dziś do takiego Zakopanego z Krakowa tylko jeden z kilku prywatnych przewoźników autobusowych ma ponad 20 kursów na dobę - szybciej i taniej niż rozsypujące się zbiurkowane PKP z 4 kursami na dobę... Przywróci ktoś w końcu kolej w tym kraju do życia to i BTS będą wzdłuż dziś martwych, rozebranych linii kolejowych (które będą ponownie odbudowane).
    BTS jak wiadomo operatorzy stawiają tam gdzie dużo ludków jest, a tu tory rdzewieją z braku konkretnego ruchu to i nikt nie będzie w szczerym, bezludnym polu stacji bazowej stawiał.

  • 0

    16. ~  2016-11-17 12:41:27  host: acod176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kiedyś te WIFI było fajne. Teraz chyba trzeba się rejestrować czy coś żeby używać WIFI w pociągach?
    W dzisiejszych czasach nie wiem czy te WIFI takie potrzebne? W abonamencie czy na kartę są już pakiety internetowe w standardzie.

Dodaj swoją opinię