Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ambitne plany Exatela

Ambitne plany Exatela

WitekT 6 Lutego 2006 11:11

0 0

Kontrolowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Exatel, który właśnie zakończył pracę nad strategią na trzy lata, ma szerokie plany rozwoju. Chce zdobyć na parkiecie od 150 do 300 mln zł na inwestycje. Tylko czy pozwoli mu na to skarb państwa?

Chcemy zbudować alternatywę dla Telekomunikacji Polskiej, świadcząc usługi konwergentne: od głosowej telefonii stacjonarnej, poprzez bezprzewodowy Internet, po telefonię komórkową, i udostępniając je naszemu klientowi pod jednym numerem telefonu — mówi Jarosław Starczewski, wiceprezes Exatela.

Operator ma nadzieję, że motorem napędowym będzie budowa sieci dla administracji, coś na kształt zapowiadanej od dawna Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej (STAP).

Na razie hasłem numer jeden w Exatelu jest rozwój sieci WiMAX, która pozwoli mu oferować klientom bezprzewodowy dostęp do Internetu i telefonię internetową. Exatel kończy pilotaż usług w Warszawie i Krakowie, a chce je komercyjnie świadczyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Sieć, która ma działać na bazie łączy radiowych Exatela o częstotliwości 3,5 GHz, oplecie 36 miast.

W tylu ośrodkach chcemy być obecni jeszcze w tym roku. Planujemy zdobyć w tym czasie 20 tys. abonentów, także abonentów usług głosowych, którzy już teraz zapewniają 20 mln zł przychodów miesięcznie — mówi Jarosław Starczewski.
Spółka szacuje, że inwestycje na WiMAX powinny zamknąć się w 150 mln zł. W tym roku chce wydać na ten projekt lwią część tej kwoty, bo 120 mln zł.

Do kompletu usług konwergentnych brakuje tylko telefonii komórkowej. Jako wirtualny operator komórkowy (MVNO) chce wystartować Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM), w którym Exatel ma 65% udziałów. Sieć miałby udostępnić Polkomtel.

Do tej pory operatorzy komórkowi nie chcieli udostępnić swojej infrastruktury przyszłym MVNO, bo — jak twierdzili — nie dostawali nic w zamian. Jednak Exatel ma pewien atut: 16 tys. km sieci światłowodowej.

Polkomtel nie posiada stacjonarnej sieci korporacyjnej, jaką ma PTK Centertel dzięki współpracy z Telekomunikacją Polską. My możemy udostępnić mu naszą. Dalsza integracja zasobów wydaje się nieunikniona — mówi Krzysztof Witoń.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet