Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Alternatywni będą mieli elastyczniejsze warunki BSA

Alternatywni będą mieli elastyczniejsze warunki BSA

WitekT 7 Maja 2008 09:55

0 0

UKE rozszerzył możliwości operatorów alternatywnych w kwestii dzierżawy infrastruktury dostępu do Internetu w Telekomunikacji Polskiej w ramach oferty ramowej bitstream access. Pojawiają się nowe modele współpracy, które powinny zaowocować większą różnorodnością ofert dostępnych na rynku.




W nowej ofercie ramowej można wyróżnić trzy zasadnicze nowości:
objęcie BSA całej rodziny technologii DSL, czyli także VDSL (do 55 Mb/s do abonenta i 15 Mb/s od niego) i SDSL (symetryczne do 5,6 Mb/s),
nowe poziomy dostępu do sieci. W tej chwili operator alternatywny odbiera ruch w punkcie styku obejmującym obszar trochę większy niż województwo. Teraz ruch będzie mógł być odbierany już na poziomie DSLAM-u (co będzie tańsze dla operatora alternatywnego) bądź tylko w jednym punkcie styku na cały kraj (co będzie droższe, ale nie będzie wymagało tylu inwestycji),
wprowadzenie modelu service provider, czyli odpowiednika MVNO z sieci komórkowych. Podmiot będzie mógł podpisać umowę z TP, a następnie sprzedawać jej usługi pod własną marką z upustem na poziomie około 20% od cen detalicznych dla klientów TP.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2008-05-07 10:24:44

    Chrome_TP*** mozesz jasniej? ;) bo zbytnio "zaczerniles" i nie wiem "ło so Ci chozi" ;]

  • 0

    4.  2008-05-07 10:24:55

    Chrome_TP: model service provider jest imho bardzo ciekawy. Teraz coś takiego ma w pewnym sensie Onet...

  • 0

    5. ~Chrome_TP  2008-05-07 12:10:05  host: 212.160.172.70

    Jakiś czas temu przy okazji ogłoszenia planów UKE na przyszłe lata się na ten temat szeroko rozpisałem :} - nie chce ponownie spamować... :> ale od tego czasu nie zmieniłem poglądu że op MVNO jest nie tyle co niepotrzebny co niepraktyczny. właściwie ograniczy się do robienia firmy w firmie.

  • 0

    6. ~vari  2008-05-07 12:23:37  host: eko36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja i tak z tego nie skorzystam. Jestem zmuszony siedzieć na neostradzie TP o predkosci 128 kb/s (tylko tyle działa). Sąsiad 200m dalej ma 512 kb/s i mu działa. TP "nic nie może na to poradzić". na dodatek płacę jak za 256 kb/s (reklamacja odrzucona). Z BSA nie skorzystam bo u nich najniższe ofery to 512 kb/s a TP z przyjemnoscią wystawia BMT (mimo ze sama 512 próbowała założyć). Jedyną alternatywą jest GPRS...... lub łącze sat obukierunkowe ale za grube $$$. XXI wiek kurde balans.

  • 0

    7. ~golfiarz  2008-05-07 12:28:20  host: systemy22.toya.net.pl

    Ciesz się z tego co masz. Na wsi gdzie mieszka moja rodzina jest tak stara centrala, że nawet połączenie dial-up jest niemożliwe.

  • 0

    8. ~Hose  2008-05-07 13:15:42  host: 194.39.141.10

    9: nie jest możliwe gdyż typ dial-up Tpsa już rozłączyła jakiś czas temu. Chrome_TP jeśli dzięki operatorowi MVNO cena internetu spadnie o chociaż 1 grosz należy uznać że jest on potrzebny. Możesz oczywiście mieć swoje zdanie, jednak ja twierdzę że jeśli dzięki jakieś inicjatywie ceny spadają oznacza to że jest ona słuszna.

  • 0

    9.  2008-05-07 13:37:00

    Ja myślę, że tacy MVNO to przede wszystkim będą jechać na usługach dodanych, bo niespecjalnie będą konkurencyjni cenowo. Np. taki Onet czy inny portal będzie dodawał gratisowe usługi typu poczta czy dostęp do płatnych serwisów.

  • 0

    10. ~Hose  2008-05-07 13:51:17  host: 194.39.141.10

    Witku wiadomo że z tego tortu każdy chce swój kawalek, pakiety usług dodanych jak również ich cena na rozwijającym się rynku MVNO będzie miała znaczenie by ten kawałek sobie zapewnić.

  • 0

    11. ~jakotako  2008-05-07 14:32:27  host: 212.160.172.70

    ~Hose tpsa nie wyłączyła dial-up, usługa wciąż działa

  • 0

    12. ~Hose  2008-05-07 14:45:47  host: 194.39.141.10

    11: kiedyś był news chyba nawet na Telepolis go czytałem że TPsa wyłącza wdzwaniany dostęp do internetu, hmmmm jestem tego prawie pewien ;-) Może nie wyłączyli a może mi się coś śniło ;-)

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2008-05-07 15:07:34  host: 212.160.172.70

    Dostęp dialupowy jest dalej realizowany - nie jest już natomiast dopracowywany - drobna różnica :> Pewny nie jestem ale chyba nawet jest to nawet wymóg usługi powszechnej - poł modemem analogowym o prędkości do 4KB/s ?

  • 0

    14. ~  2008-05-07 17:41:29  host: awc233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oj chyba usługa powszechna zakłada trochę większą prędkość...

  • 0

    15.  2008-05-07 17:42:46

    oidp 56 kb/s (v90) czyli jakieś "do 7 kB/s". ;)

  • 0

    16. ~  2008-05-07 18:10:14  host: awc233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    S12J (lodówka) pozwala w POTS na max. 43.3 kb/s

  • 0

    17. ~ukenamuniu  2008-05-07 22:28:39  host: nat-go2-1.aster.pl

    Witaj Witku: w decyzji dla TP na usługę powszechną jest tabelka wskaźników usług. W 2007 miało być 40kbit/s a w 2008 chyba 44. 56kb/s jest w dyrektywie i Pt jako maks.

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-05-07 22:48:19  host: nat-go2-1.aster.pl

    A ile dodatkowych "dostępów" na poziomie DSLAM można wykreować? Jeden, góra dwa? A ile jest decyzji na BSA, ilu operatorów? Kilkunastu? UKE będzie wskazywał komu, czy też dopuścimy przetargi? Ścieżki dla pozostałych będą rzeczywiście wirtualne. Realnie realna realność.

  • 0

    19.  2008-05-08 05:55:33

    Zapominacie o ISDNie, ktory jest o ile kojarze w uproszczeniu podwojna linia telefoniczna, pozwalajaca na 2 x 64 kbps, czyli max 128 kbps. Choc to cyfrowa linia, dalej to chyba dziala na zasadzie wdzwaniania ? Ale tego nie wiem dokladnie...

  • 0

    20. ~Orko  2008-05-08 08:27:55  host: aayf226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    super, teraz coraz więcej osób się będzie zwracało do operatorów alternatywnych. Netia już pewnie zaciera ręce i szykuje nową promocję, żeby przejąć kolejnych klientów tepsy :)

  • 0

    21.  2008-05-08 14:51:42

    Wg. mnie to wszystko jest i tak fajne tylko dla molochow :( Zeby wejsc na linie TP, to trzeba wylozyc maaaase kasy, zeby wogole TP chciala zaczac z kim kolwiek rozmowy wstepne. Dla malych i srednich opow UKE nadal NIC NIE ROBI... A szkoda, bo to jest wlasnie realna konkurencja, a nie jakas tam Netia i inne pasozyty, ktore praktycznie nic nie robia...

  • 0

    22. ~Chrome_TP  2008-05-09 11:56:13  host: 212.160.172.70

    Empireus - tak czy tak b.mała firma nie wejdzie w ten biznes bo nawet żeby taką nową firmę podpiąć na centrali TP to ta firemka musi tam wpierw doinstalować swój sprzęt a ten sprzęt kosztuje sporawą kasę i po prostu tego tak czy tak obejść się nie da...(już pomijam sam fakt koniecnzości najmu pomieszczeń na ten cały złom i dalej zbudowanie infry do sieci opa który jest chętny na bsa)

Dodaj swoją opinię