Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Allegro na celowniku UOKiK

Allegro na celowniku UOKiK

orson_dzi 7 Lipca 2017 15:00

10 1

uokik

UOKiK, w związku z podejrzeniem faworyzowania własnego sklepu internetowego kosztem innych sprzedawców, prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro.

Przeszukanie prowadzone jest w ramach postępowania wyjaśniającego, które UOKiK wszczął 21 czerwca. Do urzędu wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę zmiany w sposobie funkcjonowania platformy allegro.pl. Zmiany te miały powodować, że produkty sprzedawane na platformie przez oficjalny sklep Allegro miały być identyfikowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne.




Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy - wyjaśnia prezes UOKiK.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: uokik | allegro

w sumie: 31
  • 5

    13. ~sueshack  2017-07-07 16:05:40  host: 80.245.23.162

    @12 UOKiK pobrał podatek od Optimusa?!

  • 6

    14.  2017-07-07 16:06:44

    @9 twoim rozumowaniem mamy zezwalać allegro na szwindle, bo inaczej im ograniczymy rozwoj? z której jaskini ty wylazłes? Gratuluję podejścia.

  • 2

    15. ~  2017-07-07 16:09:52  host: static-62-233-132-206.devs.futuro.pl

    Wreszcie!

  • 4

    16.  2017-07-07 16:15:03

    @9 taaa, ale weź pod uwagę, że inne sklepy nie są tam za darmo. Allegro ciągnie od nich srogą gotówkę, a domyślne sortowanie po "trafność-największa" już dyskryminuje te sklepy, bo algorytm tego wyniku jest zapewne ustawiony pod sklepy namaszczone przez allegro. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.
    A co do rozwoju, nie skomentuje tego. Wystarczy spojrzeć na zmiany i "rozwój" w ostatnich latach.

  • 0

    17.  2017-07-07 16:18:36

    Jakby Allegro z rynku się zawinęło pewnie po pól roku bym się zorientował. Ktoś jeszcze z tego korzysta?

  • 1

    18.  2017-07-07 16:20:58

    Sam to zauwazyłem już jakiś czas temu, że żeby coś znaleść rozsądnego to trzeba sie niexle przekopać, jak ktoś sie nie zna to może przepłacić i nabijac kase temu ich sklepowi, bardzo dobrze, że sie za nich biorą.

  • 3

    19. ~#Arm  2017-07-07 16:26:58  host: e140-186.icpnet.pl

    Mila89, nie do końca masz rację. Allegro wyrosło na tym, że jest / było platformą, której zadaniem jest kojarzenie sprzedawcy z kupującym. Udostępniało wyłącznie usługę, przez pierwsze lata. Wprowadzając własny sklep staje się stroną i aby zachować równowagę (bo pamiętaj, że serwis zarabia na Sprzedawcach) - ich własny sklep powinien działać na tych samych zasadach co pozostałe. Równe szanse dla każdego i podobne traktowanie. Allegro wyrosło na tym, że stworzyło platformę dla każdego, każdy był jednakowo traktowany (nie zawsze :)). Na czym polega przewaga? Np. lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce, brak opłat które muszą ponosić inni na promocję i za sprzedaż, doskonała znajomość tego co się dzieję w poszczególnych kategoriach, pełna ich analiza - bardzo duża przewaga w stosunku do zwykłego sprzedawcy, ceny we własnym sklepie - często niższe niż u innych sprzedawców, brak problemów z obsługą i zwrotami :) oraz wiele innych. Owszem to poletko Allegro ale trzeba się zdecydować albo jestem platformą usługową albo sklepem. Wybór powinien być oczywisty. Zawsze można powiedzieć to nie sprzedawaj na Allegro...owszem - jeśli prześledzisz historię dużych Sprzedawców z Allegro - ich tam już nie ma lub są mało aktywni. Większość zbudowała swoje własne sklepy. Pytanie czy o to chodzi serwisowi? Bo to jest protest sprzedawców, a z nich serwis czerpie zyski.

  • 2

    20. ~  2017-07-07 16:44:25  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    Bardzo dobrze, że UOKiK się tą sprawą zainteresował. Allegro przekręt miało już u swoich podstaw gdy dwóch polskich wspólników przy pomocy kruczka prawnego wyrolowało trzeciego wspólnika (Holendra), który był pomysłodawca całego przedsięwzięcia, a obecnie Allegro będąc monopolistą już bez skrupułów stosuje monopolistyczne praktyki, gdzie dyskryminowanie innych sprzedawców jest tylko jedną z nich.

  • 3

    21. ~do arm  2017-07-07 16:44:28  host: user-94-254-241-86.play-internet.pl

    masz rację, dodam że allegro faworyzując wyższym pozycjonowaniem swoim sklepu wymusza na sprzedawcach korzystanie z droższych form promocji, napędzając kasę.

  • 2

    22. ~ołsiet  2017-07-07 16:48:56  host: apn-37-98-215-141.static.gprs.plus.pl

    Jest tak, że jeżeli ktoś oferuje produkt lub usługę nie może jej różnicować względem kooperantów. Allegro nie powinno w ramach oferowanej usługi stwarzać nierównych warunków różnym sprzedającym i pewnie w tym sęk. Pytanie czy Allegro stwarza lepsze warunki dla sprzedawców ze swojej grupy kapitałowej, bądź powiązanych kapitałowo. Czy korzystanie przez takie podmioty nie stanowi konfliktu, bo przecież jak płacić samemu sobie za wystawianie i sprzedawanie produktów. Nawet pomijając aspekty prawne, działania Allegro w tym zakresie wydają się być nazbyt nieprofesjonalne i nieuczciwe.

  • -4

    23. ~  2017-07-07 17:01:06  host: a12-09-03.opera-mini.net

    Masa lewaków na tym Telepolis.pl młodzierzowke parti Razem proszę o nie wypoqoadanie się na tematy gospodarcze

    Ps jak im zabiorą to wy i tak nic nie dostaniecie

  • -3

    24. ~  2017-07-07 17:02:49  host: a12-09-03.opera-mini.net

    Lewaki tylko by kary wlepiali, obyvwam też wlepilinza pier....ie glupot

  • 2

    25. ~Roba  2017-07-07 18:52:40  host: host81-219-153-48.go-net.org

    Odkąd zmienił się właściciel Allegro, Bitdefender coraz częściej zgłasza stronę Allegro jako phishingową.

  • 2

    26. ~Sueshack  2017-07-07 20:59:55  host: 89-72-95-154.dynamic.chello.pl

    @24 O przepraszam, nie wiedziałem, że leci z nami przyszły milioner, absolwent wydziału ekonomicznego uniwersytetu YouTube z wyróżnieniem od prof. Janusza Maxa Cejrowskiego.

  • 1

    27. ~andrzej  2017-07-07 22:34:10  host: public-gprs353921.centertel.pl

    @ 23 Dziecko, w przerwie lizania tyłka Korwinowi , może wytłumacz kto to jest lewak? Czy to jest każdy kto nie podziela jego i Twoich poglądów. Zamiast wymądrzać się o rzeczach, o których nie masz pojęcia , poczytaj słownik ortograficzny, bo dostaniesz od kolejnego lewaka dwóję z dyktanda.

  • 1

    28.  2017-07-08 12:30:17

    Niestety było do przewidzenia, że nie mając konkurencji a taką miał być Ebay będą windowali ceny, a w ostatnich latach promowali swoje sklepy.

  • 1

    29. ~z1  2017-07-08 20:17:06  host: c-4f660913-74736162.cust.telenor.se

    Ja na allegro w Polsce kupuje zawsze bez logowania i nie chcę mieć u nich konta :-) / na ceneo zawsze sprawdzam podobną cenę

  • 0

    30. ~jacguszi  2017-07-08 20:23:43  host: 46.205.243.29.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Nieważne czy lewactwo czy prawactwo . Towarzysz Lenin byłby z was dumny ! Nie wiem tylko czy orientujeciie się że metoda na psa ogrodnika i kij ma 2końce. Miłego weekendu !

  • 1

    31.  2017-07-08 23:25:12

    Allegro to praktycznie monopolista na polskim rynku aukcyjnym (grupa Allegro posiada chocby takie serwisy jak OLX, otomoto, ceneo, coKupic.pl i kilka innych). Monopolista podlega pod specjalne prawo chroniące konkurencję. Moja bliska znajoma praowdziła sklep na Allegro i nagle znikąd podwyższyli jej w maju prowizję na 15% plus do tego koszty wystawienia. Za 2-3 tygodnie opuszcza ten serwis i otwiera swój własny sklep. Ja już tam bardzo rzadko kupuje i wszystkim odradzam.

  • 0

    32. ~dj  2017-07-10 09:41:19  host: 188.146.64.171.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A co z blokowaniem sprzedawców aby inni mogli miec lepsza trafność!!!!???? Co z blokowaniem całych rejonów w kraju tak aby przedmioty byly niewidoczne dla innych użytkowników. Tam sie cyrki dzieją!!! Efekt jest taki ze jedni i Ci sami sprzedają piatek światek czy niedziela a inni wcale !!!

Dodaj swoją opinię