Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Alcatel puszcza 1 Tb/s w światłowodzie

Alcatel puszcza 1 Tb/s w światłowodzie

WitekT 7 Grudnia 2004 19:18

0 0

Alcatel wspólnie z France Telecom i Deutsche Telecom przekroczył barierę transmisji 1 terabita na sekundę w testach przeprowadzonych na zainstalowanym w sieci francuskiego operatora łączu światłowodowym. Próba ta, to fragment prac prowadzonych w ramach europejskiego programu badawczego TOPRATE zainicjowanego w 2001 roku.

Głównym celem projektu TOPRATE jest zbadanie zaawansowanych technologii transmisji umożliwiających przesyłanie danych z przepływnością 170 Gb/s na kanał optyczny lub większą i potwierdzenie, że przy wykorzystaniu zainstalowanych już światłowodów transmisja w sieci może osiągnąć poziom 1 Tb/s.

Testy wykonano w sieci DWDM (zwielokrotnienie z gęstym podziałem długości fali) typu punkt-punkt, z użyciem standardowego (ITU-T) jednomodowego światłowodu, w łączu liczącym 430 km zlokalizowanym w okolicach Marsylii i uzyskano w tych warunkach wynik 1,28 Tb/s!
Od strony technicznej zastosowano 8 kanałów optycznych DWDM, z których każdy obsługiwał rekordową przepływność wynoszącą 170 Gbit/s (ponad 160 Gbit/s na same dane, a reszta na wykrywanie i korekcję błędów). Takie parametry przepływności są wyższe 16-krotnie od dostępnych obecnie w standardowych produktach DWDM. Jakie możliwości daje tak szybka transmisja, wystarczy sobie uzmysłowić, że jednym z kanałów optycznych można przesłać zawartość 4 płyt DVD w ciągu sekundy.

Wnioski wyciągnięte z testów wskazują, że obecnie zainstalowane jednomodowe światłowodowy jakie dominują w sieciach France Telecom i Deutsche Telecom (jak również w Polsce) pozwalają na ich zastosowanie w rozwiązaniach transmisyjnych przyszłości, przy zachowaniu dużych przepływności na znacznych odległościach, czego wymagają sieci metropolitarne i rdzeniowe następnej generacji. Potwierdza to możliwość modernizacji obecnie wykorzystywanych sieci przy zachowaniu umiarkowanych kosztów i bez konieczności wymiany kabli światłowodowych, które pierwotnie były zaprojektowane do obsługi znacznie mniejszych przepływności. Z punktu widzenia Alcatela to olbrzymi sukces działu badawczo-rozwojowego.

Współpraca dwóch europejskich operatorów France Telecom i Deutsche Telecom w ramach projektu TOPRATE jest częścią umowy partnerskiej w dziedzinie badań i rozwoju, o której firmy poinformowały w styczniu br.

Źródło tekstu: Alcatel     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-238-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.