Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Alcatel i Finmeccanica łączą oddziały odpowiedzialne za rozwiązania satelitarne

Alcatel i Finmeccanica łączą oddziały odpowiedzialne za rozwiązania satelitarne

sirmark 25 Czerwca 2004 14:56

0 0

Alcatel i Finmeccanica poinformowały o podpisaniu porozumienia o połączeniu pionów kosmicznych obu firm oraz o zawarciu sojuszu w zakresie działalności kosmicznej. Porozumienie przewiduje utworzenie dwóch nowych firm, do których obie strony przeniosą swoją działalność — odpowiednio przemysłową i usługową — związaną z technologiami satelitarnymi.

Pierwsza z nowopowstałych firm, Alcatel Alenia Space, obejmie piony działalności przemysłowej Alcatel Space i Alenia Spazio. Alcatel będzie miał w tej firmie ok. 67% udziałów, a Finmeccanica ok. 33%. Alcatel Alenia Space zajmie się projektowaniem, opracowywaniem i produkcją systemów kosmicznych i satelitów, a także związanego z nimi wyposażenia, instrumentów, ładunków wynoszonych na orbitę i systemów naziemnych. Siedziba zarządu Alcatel Alenia Space będzie we Francji, a jej działalność obejmie pięć działów: telekomunikacji, optycznych systemów obserwacji i nauki, systemów obserwacyjnych i radarowych, nawigacji oraz infrastruktury i transportu. Przewiduje się, że w 2004 r. firma będzie zatrudniać ok. 7200 pracowników, a jej obrót wyniesie 1,8 mld EUR, co stawia ją na pozycji niekwestionowanego lidera europejskiego w branży globalnych systemów satelitarnych.

Druga z nowo powstałych firm, w której Finmeccanica będzie miała ok. 67%, a Alcatel ok. 33% udziałów, przejmie działalność operacyjną i usługową firm Telespazio oraz Alcatel Space. Będzie się ona zajmować głównie eksploatacją i serwisowaniem rozwiązań satelitarnych, w tym kontrolą i eksploatacją systemów kosmicznych oraz usługami wnoszącymi wartość dodaną w dziedzinie sieci, multimediów i obserwacji Ziemi. Jej zarząd będzie miał siedzibę we Włoszech. Przewiduje się, że w 2004 r. firma będzie zatrudniać ok. 1400 osób, a jej obroty wyniosą 350 mln EUR, co oznacza, że będzie to jedna z największych firm na rynku usług kosmicznych.
Grupy Alcatel i Finmeccanica postanowiły połączyć swoją działalność w dziedzinie przemysłu kosmicznego z uwagi na znaczącą synergię operacyjną oraz wynikające z ekonomii skali korzyści, jakie przyniesie fuzja. Efekty te będą widoczne zwłaszcza w zakresie prac badawczo-rozwojowych, rozwoju produktów, strategii zaopatrzenia oraz efektywności przemysłowej i powinny przynieść wzrost rentowności o kilka punktów w kolejnych cyklach biznesowych.

Ogólne funkcjonowanie sojuszu w zakresie działalności kosmicznej będzie nadzorowane i koordynowane przez specjalny komitet sterujący, którego przewodniczącymi będą dyrektorzy generalni firm Finmeccanica oraz Alcatel.

Jak się oczekuje, procedura tworzenia dwóch nowych firm, która wymaga jeszcze podpisania ostatecznych umów oraz uzyskania niezbędnych zatwierdzeń ze strony udziałowców i organów regulacyjnych, zostanie zakończona do końca 2004 r.

Źródło tekstu: Alcatel     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-5-6.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet