Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Alcatel: generalnym wykonawcą projektu SCORE

Alcatel: generalnym wykonawcą projektu SCORE

sirmark 21 Kwietnia 2004 06:41

0 0
Konsorcjum Galileo Joint Undertaking (GJU) wybrało firmę Alcatel Space, podmiot zależny Alcatela, na generalnego wykonawcę europejskiego projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą SCORE (Service of Coordinated Operational Emergency & Rescue using EGNOS - usługa skoordynowanej operacyjnej służby ratunkowej z wykorzystaniem systemu EGNOS).Projekt SCORE będzie realizowany przez 2 lata, a jego budżet wynosi 2 mln EUR, z czego 1,1 mln EUR sfinansuje konsorcjum GJU.

W ramach tego projektu firma Alcatel Space pokieruje europejskim konsorcjum przy opracowywaniu i wdrażaniu systemu określania miejsc, z których telefonowano pod numer alarmowy (zgodnie z tzw. aktem E112), oraz usług kierowania służbami ratowniczymi w czasie wypadków lub klęsk żywiołowych. Opracowywany system będzie korzystać z danych pozycjonujących pochodzących z systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service ? europejski geostacjonarny system nawigacji) oraz z zaplanowanego do realizacji europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Na przykład, jeśli w centrum handlowym wybuchnie pożar, osoba znajdująca się w niebezpieczeństwie będzie mogła automatycznie w czasie rzeczywistym przekazać przez telefon komórkowy swoją dokładną pozycję (dzwoniąc pod numer E112), nawet z wewnątrz budynku. Strażacy i policjanci wyposażeni w cyfrowe asystenty osobiste (PDA) będą mogli łatwo i precyzyjnie zlokalizować miejsce wypadku i określić, które wejścia są jeszcze otwarte. System doprowadzi ich do ratowanej osoby oraz umożliwi łatwe koordynowanie pozycji i działań ratowników.

Rozwiązanie to jest możliwe dzięki dwóm głównym czynnikom. Pierwszy z nich to możliwość korzystania z systemu EGNOS, który zapewnia dokładne dane pozycjonujące za pośrednictwem pomocniczego serwera danych działającego z wykorzystaniem sieci GSM/GPRS. Drugim z tych czynników jest nowoczesny algorytm wbudowany w układy scalone zastosowane w telefonach komórkowych i cyfrowych asystentach osobistych (PDA).

Wykorzystanie opisanych technologii na potrzeby ratownictwa ułatwi precyzyjne, automatyczne i szybkie pozycjonowanie ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie, umożliwiając tym samym efektywniejsze kierowanie zespołów ratowniczych na miejsce wypadku. Usługa będzie dostępna nawet wewnątrz budynków, gdzie sygnały są silnie tłumione, a czas namierzania wyniesie zaledwie kilka sekund, podczas gdy odbiornikom systemu GPS zabiera to kilka minut.

Źródło tekstu: Alcatel     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-205-136-57.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet