Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Akcyza na aparat fotograficzny w komórce

Akcyza na aparat fotograficzny w komórce

LuiN 30 Listopada 2009 09:19

0 0

Komórki i aparaty cyfrowe mogą zostać obłożone 3-proc. opłatą na rzecz twórców i autorów. Obecnie firmy płacą 3% ceny detalicznej od każdego sprzedanego odtwarzacza MP3, czystej płyty CD lub DVD, kopiarki i dysku twardego. Organizacje twórców chcą objęcia opłatami także telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych czy sprzętu dostępowego do Internetu - podaje Rzeczpospolita.

Telefony komórkowe analizowane są w tym przypadku nie tylko pod kątem wbudowanych odtwarzaczy muzycznych i wideo, ale też w roli narzędzia do kopiowania treści drukowanych.

Organizacje Kopipol, Stowarzyszenie Autorów Polska Książka oraz Stowarzyszenie Wydawców Repropol chcą, aby od sprzedaży telefonów komórkowych producenci lub importerzy uiszczali twórcom dodatkową opłatę. Trafiałaby ona do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (do systemu wchodzi jeszcze ZAiKS, SAWP i ZPAV) - dowiaduje się Rzeczpospolita.




Skoro kopiarki i czysty papier są tymi opłatami już objęte, to komórki i sprzęt dostępowy jako pośredniczące w tworzeniu kopii dzieł, również powinny zostać objęte opłatami - argumentują organizacje. Projekt wpłynął już do Ministerstwa Kultury. Rozpoczęto w tej sprawie konsultacje.

Tego typu opłaty nie są w Unii Europejskiej niczym nowym - obowiązują w 22 krajach członkowskich, z różnymi stawkami i różnymi kategoriami sprzętu. Opłat nie wprowadziły do tej pory jedynie Wielka Brytania, Irlandia, Luksemburg, Malta i Cypr.

Zobacz: artykuł Ile warte jest 5 Mpix w telefonie w dziale artykuły.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~Longman  2009-11-30 09:52:19  host: addg6.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Jarecki(6), racja wg mnie to bandytyzm w biały dzień. Zwróć uwagę, że ów podatek nie rozwiązuje absolutnie niczego i tak naprawdę nie wiadomo do kogo trafia i w jakich proporcjach (do pokrzywdzonych piractwem? Wątpię...). W moim przypadku bulę te 3% nie wiadomo za co - jestem zapalonym fotografem-amatorem i tak wybuliłem 3% więcej za moją lustrzankę (+ parę obiektywów), karty pamięci do niej, nagrywarkę DVD w komputerze stacjonarnym, płytki DVD i dysk twardy na USB do robienia backupów, drukarkę fotograficzną i papier fotograficzny do niej, skaner o robienia skanów slajdów z mojego starego aparatu analogowemu. Wszystko jest na mój wyłączny użytek. Nie piracę - a za cały ten sprzęt sprzęt zapłaciłem około 11 tysięcy złotych. Innymi słowy wybuliłem ponad 300 złotych nie wiadomo za co i na czyje dobro ("na rzecz twórców i autorów"). Kwestia jest tylko taka, że w amatorskim zakresie ale to ja właśnie jestem "twórcą i autorem".

  • 0

    10.  2009-11-30 10:03:59

    Czyli jak juz bedziesz slawnym tworca to 3% wartosci mojego pena ktos Ci przeleje na konto:))

  • 0

    11. ~blablabla  2009-11-30 10:49:01  host: 94.254.214.140

    O nie. Co za kretynizm. Można jeszcze dołożyć podatek od czystych kartek, ołówków i długopisów. Koniecznie trzeba pamiętać o biurkach i regałach. W końcu w nich też się przechowuje "dane". Co to ma być? Piractwo jest be, ale można na nie nałożyć LEGALNY podatek? Jak ja kradnę- źle. Jak kradnie państwo- dobrze. Litości.

  • 0

    12. ~:))  2009-11-30 10:49:39  host: user-89-108-220-233.mobile.playmobile.pl

    artyści to jednak niezłe gnoje - zamiast skupić się na obniżeniu ceny (do tych amerykańskich) za płyty CD lu do obniżenia ceny jednostkowej za piosenkę w internecie, tak by nikt nawet NIE MYSLAŁ o nielegalnym kopiowaniu, jak zwykle chciwie rzucają się na 'opodatkowywanie' a to sklepów, a to amatorów na festynach ludowych.... po prostu banda nieudaczników - słusznie ktoś napisał, żeby opodatkować długopisy, rylce i patyki

  • 0

    13. ~47  2009-11-30 10:51:24  host: 77-253-155-83.adsl.inetia.pl

    Śmiech na sali... Przecież nikt nie kopiuje ich "dzieł", bo to nielegalne. To tak, jakby chcieli nałożyć podatek od piractwa...

  • 0

    14. ~impassive  2009-11-30 11:01:05  host: gaja.tpnet.pl

    Jeszcze niech PO wprowadzi podatek od posiadania oczu.

  • 0

    15. ~lee  2009-11-30 11:04:41  host: 188.33.174.73

    niech i na mojego małego nałożą podatek od "walenia konia" ;] bzdura!! kolejna bzdura w wydaniu made in Poland!! ;(

  • 0

    16. ~ursus2400  2009-11-30 11:09:44  host: 212.244.27.124

    To znaczy, że według prawa kupno playera mp3 czyni mnie piratem/złodziejem i w chwili zakupu, płacę karę/grzywnę za ten niechlubny proceder. W bogatych krajach (wyłączając Europę) nikt nie mysli o ściąganiu z internetu bo ich stać na oryginały.

  • 0

    17. ~:))  2009-11-30 11:15:43  host: user-89-108-220-233.mobile.playmobile.pl

    dobrze byłoby, dgyby w ramach protestu - WSZYSCY WSTRZYMALI SIĘ Z KUPNEM jakiejkolwiek piosenki/CD do po swiętach, jakby dostali po d... to może by otrzeźwieli, bo najwidoczniej są na niezłej bani

  • 0

    18. ~Andy  2009-11-30 12:15:05  host: csknet-91-145-138-23.csk.pl

    A może by tak podateczek od np. noży na rzecz ofiar przestępstw?

  • 0

    19.  2009-11-30 12:43:41

    gdyby nie zwyczajni ludzie "artyści" by nie istnieli. ceny płyt u nas są tak wysokie, że lepiej zapłacić te 3% i ciągnąć z neta. ja myślę, że powinni nam płacić te 3% za to, że chcemy ich "podziwiać" jakiś prezes pewnie obiecał futro starej a oszczędności przewalił na kur... i teraz się chce ratować naszym kosztem.

  • 0

    20.  2009-11-30 12:47:38

    a i jeszcze jedno, skoro papier też jest tym objęty, po zeszyty dla dzieci idę do zaiksu lub tym podobnemu. a co!

  • 0

    21. ~r  2009-11-30 14:08:38  host: hsj170.internetdsl.tpnet.pl

    #5: w zeszły tygodniu czytałem, jak dobrze pamiętam Dania chce wprowadzić zapis o prawie do antykoncepcji każdego człowieka, jako uzasadnienie podają, że nadmierny przyrost liczby ludności wpływa na ocieplanie się klimatu... :/

  • 0

    22. ~pduncz  2009-11-30 14:08:45  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    12, 19 - jesteście pewni, że to sprawka artystów? Czy na pewno to sami artyści wymyślili organizacje zbiorowego ściągania haraczu skąd się tylko da (tzw. "organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi")? Teraz uważajcie: OZZ zbierają opłaty także "na zaś", tzn jeśli któryś z Was ułoży kiedyś wierszyk, to (formalnie) wszyscy się na to zrzucimy. Nawet jeśli wierszyk wyląduje w szufladzie na wieki, to OZZ zbiorą opłatę na wypadek gdyby kiedyś został wykorzystany. Czy chcecie tego, czy nie.

  • 0

    23. ~  2009-11-30 16:43:56  host: v08-06.opera-mini.net

    no to artysci OCZYWISCIE naleza do tych organizacji, zakladaja nowe i przez nie sciagaja kase

  • 0

    24.  2009-11-30 17:14:06

    czyli wychodzi że mogę legalnie ściągać utwory polskich artystów z netu bo zapłaciłem podatek za tych darmozjadów , prawdę mówiąc nie mam ochoty fundować z podatków nowych cycków dody bądź dopłacać za wycie mandaryny czy jakiegokolwiek polskiego dennego artysty

  • 0

    25.  2009-11-30 18:18:15

    a ku ścisłości to mi się przypomniało, jak warius manks się autkiem rozbili i nikt im nie dał na leczenie, tylko zbiórki robili biedaczki licząc na fanów, a gdzie kasa za płyty? ta jasne piraci. oj a gdzie te 3 % z mojego dysku? na nowe autko poszło?

  • 0

    26. ~  2009-11-30 19:44:31  host: 89.229.49.100

    To i ku....wy opodatkować.

  • 0

    27. ~jrz  2009-12-02 15:18:34  host: 82-44-254-92.cable.ubr08.haye.blueyonder.co.uk

    Jezeli zaplacenie 3% traktujemy jako zalozona z gory kare za kopiowanie tresci objetych prawem autorskim, to przy dobrym adwokacinie i interpretacji przepisow kazdy sad moze nam skoczyc za posiadanie 100 tys TB nielegalnych utworow, gdyz za dane przestepstwo mozna byc ukaranym tylko raz... BTW artysci grosza z tego nie widza, to wszystko idzie na hieny, ktore tylko z tego zyja!

  • 0

    28. ~  2009-12-04 23:24:05  host: nat-tor3.aster.pl

    Zaraz, zaraz. Mam rozumieć ,że kupując czystą płytę płacę, o ok. 3%więcej niż mógł bym? Na jakiej podstawie oni uważają ,że na tą kupioną płytę nagram hipotetycznie nielegalną muzykę? Czyli okradać, to my, ale nie nas,co?

Dodaj swoją opinię