Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Absurdalne patenty

Absurdalne patenty

sirmark 4 Czerwca 2004 23:32

0 0

Amerykański urząd patentowy przyznał Microsoftowi prawa do rozwiązania różnicującego użycie poszczególnych funkcji w sprzęcie przenośnym poprzez sposób wciśnięcia jednego przycisku.

Na mocy tego patentu, amerykańskie firmy które w interfejsie swoich aplikacji wykorzystują krótkie, długie, lub podwójne kliknięcie, będą musiały wykupić licencję od Microsoftu lub "spłacić" giganta z Redmond udostępniając mu swoje technologie. Uderzy to m.in. w takich autorów aplikacji dla handheldów i telefonów komórkowych, jak PalmOne czy amerykański oddział Symbiana.

Decyzja amerykańskiego biura patentowego pociągnęła za sobą kolejną falę krytyki pod adresem systemu, który pozwala patentować oczywiste rozwiązania, nie związane z żadną rzeczywistą innowacją. Szczególne kontrowersje wzbudza fakt, że podobne rozwiązanie fiunkcjonowało już przed rokiem 1997, kiedy to Microsoft złożył swój wniosek. Sprawa przypomina sytuację z roku 1999, gdy prawa do technologii umożliwiającej finalizowanie zakupów w sklepie internetowym przy pomocy jednego kliknięcia myszy otrzymała firma Amazon.
"To symptomy wskazujące na fakt, że system patentowy nie jest przystosowany do specyfiki oprogramowania" – mówi Jonas Maebe z Fundacji na Rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej FFII i równocześnie naukowiec z belgijskiego Uniwersytetu Gent.

Panujące w USA przepisy stawiają w szczególnie trudnej sytuacji małe firmy. Po przyznaniu patentu dużemu koncernowi, mniejsze firmy w które uderza ta decyzja, musiałyby skierować sprawę do sądu. Jest to jednak czasochłonne i przede wszystkim kosztowne, a więc w praktyce niewykonalne dla małych developerów. Obecnie w Parlamencie Europejskim trwa debata o unifikacji prawa patentowego w Unii. Pozostaje mieć nadzieję, że w Europie uda się uniknąć błędów modelu amerykańskiego, który zamiast chronić twórców, w rzeczywistości tłumi wszelką innowację.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-170-149.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet