Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości A. Halicki: Do 2020 roku każdy Polak z dostępem do Internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s

A. Halicki: Do 2020 roku każdy Polak z dostępem do Internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s

orson_dzi 17 Marca 2015 07:49

7 8

Rusza program Polska Cyfrowa. Resort administracji i cyfryzacji stawia przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury. Obecnie dostęp do Internetu ma 70% polskich domów, a 76% aktywnych łączy pozwala na prędkość transmisji większą niż 10 Mb/s. 45 tys. km budowanej sieci światłowodowej pozwoli na szerszy dostęp do Internetu i rozwój e-usług w administracji. Może też powstać więcej małych i średnich przedsiębiorstw.

Program operacyjny Polska Cyfrowa właśnie startuje - mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji - Część konkursów została już ogłoszona, w maju nastąpią pierwsze rozstrzygnięcia konkursów drugiej i trzeciej osi - mówi minister.

Najważniejszym wyzwanie jest umożliwienie dostępu do Internetu jak największej liczbie Polaków. Z raportu GUS Społeczeństwo informacyjne w Polsce z 2014 roku wynika, że obecnie Internet dociera do ponad 74 proc. domów, a regularnie korzysta z niego 63% osób (6% więcej niż w 2010 roku). Na tle Europy Zachodniej to jednak wciąż niewiele, tam z Internetu korzysta średnio ponad 75% osób, a np. w Islandii - 95% Nowy program ministerstwa ma to zmienić.

Największe kwoty, po 1 mld euro, są przewidywane na projekty dotyczące budowy i infrastruktury do 2020 roku. To kontynuacja projektu, który zamkniemy w tym roku. Do końca 2015 roku sieć szerokopasmowa obejmie cały kraj, będzie to 45 tys. km sieci światłowodowej - tłumaczy Halicki.

W 2014 roku 71% gospodarstw domowych w Polsce będzie miało dostęp do sieci szerokopasmowej. Prędkość transmisji jest w Polsce niższa od średniej europejskiej. Blisko 76% aktywnych łączy pozwala na transmisję z prędkością do 10 Mb/s, a zaledwie 4% powyżej 30 Mb/s. Ministerstwo chce, by do 2020 roku każdy Polak miał dostęp do Internetu o szybkości co najmniej 30 Mb/s.

Drugim etapem będzie budowa sieci dostępowych w poszczególnych miejscach. Dla firmy oznacza to możliwość realizowania inwestycji oraz utrzymania sieci sprzedaży usług teleinformatycznych do ogromnej liczby odbiorców - podkreśla ekspert.




Program ma też zachęcić do większej aktywności w sieci osoby starsze i bierne zawodowo. W 2014 roku spośród tych grup z Internetu regularnie korzystało 20 proc. Powszechniejszy ma być też dostęp do e-usług w administracji. Na rozwoju cyfrowym skorzysta też gospodarka.

W zasięgu sieci znajdzie się 8-10 mln Polaków. Właściwie każdy z nas będzie miał możliwość skorzystania ze stacjonarnego dostępu do Internetu i innych usług teleinformatycznych. To pozwoli rozwijać się małym i średnim przedsiębiorstwom - analizuje Andrzej Halicki.

Na program Polska Cyfrowa do 2020 roku Polska przeznaczy 10 mld zł, z czego 8 mld ze środków unijnych.



Zobacz: Program Polska Cyfrowa przyjęty przez Komisję Europejską

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 53
  • -1

    34. ~  2015-03-17 13:38:22  host: google-proxy-66-249-81-245.google.com

    Za darmo to on nie będzie. Czyli każdy Polak w 2020 będzie miał prace :) ??? Ale zajefajnie :) !!!!

  • 0

    35. ~KAKA  2015-03-17 13:46:26  host: dns.studioaurum.pl

    Każdy polak hehe jak to słysze to już mnie krew zalewa. To tak jak by powiedzieć że każdy polak jest bedzie bogaty. Większośc polaków na pewno będzie miała dostęp do 30mbit/s bo w dużych miastach są już takie predkości chociaż jedyce co stoi na przeszkodzie to tylko cena. A do 2020 napewno spadną ceny wystarczająco. Na wsiach nie mają co marzyć o 30 mbit/s hehe jak tam jest max 2-8mbit/s to i tak szał

  • 3

    36.  2015-03-17 13:59:05

    @35 Mówisz KAKA, że nie mają co marzyć, a ja ci mówię, że już są tacy co mają więcej na wsi: http://tlp.is/5oz

  • 0

    37. ~pabloki  2015-03-17 14:34:50  host: 46.204.209.79.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    na papierze napewno ttak będzie

  • 0

    38. ~KAKA  2015-03-17 15:00:28  host: dns.studioaurum.pl

    słoneczny no to jest argument no pokaźny hehe :D Ale ważne że jest jakiś wyjątek. No ale żeby takich akcji było wiecej hehe. Ciekawi mnie dlaczego akurat tam jest ten światłowód czyżby ktoś z władzy tam mieszkał ? Ja osobiście nie wierze w takie cuda że bezpowodu to powstało akurat w tych wioskach. Ale chwalić trzeba za to że sa takie wsie :D

  • 2

    39.  2015-03-17 15:30:26

    @KAKA, to nie jest żaden wyjątek. Poczytaj więcej o inwestycjach w ftth, o funduszach unijnych na rozwój wsi i miast. Mnóstwo wsi będzie miało takie łącza, choć oczywiście nie wszystkie. Masz tu na początek z dobrego serca: http://tlp.is/5p3 A dalej ucz się sam...

  • 1

    40. ~Kiman  2015-03-17 15:45:07  host: 213-241-63-2.net-arn.pl

    Po tym jak wczoraj powiedział, że cyfryzacja przebiegła gładko, to w to tym bardziej nie mogę uwierzyć.

  • 3

    41. ~pl  2015-03-17 16:48:12  host: ip-37-152-19-10.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Byłem w TP pytać o podciągnięcie linii telefonicznej około 150 m. Nie ma takiej możliwości. Więc o czym on tu mówi. Jestem skazany na net radiowy. Nie jest zły ale zdecydowanie wolałbym kabel. Tym bardziej światłowód, z którego korzystałem mieszkając w bloku i widzę bardzo duże różnice.

  • 0

    42.  2015-03-17 17:09:53

    Ten urzędniczy bełkot jest nie do przyjęcia. Nie przeszkadzajcie ludziom się rozwijać, to wszystko pójdzie we właściwym kierunku. Jak się wymyśla coraz to bardziej osobliwe podatki, to nie dziwota, że ludzie wolą wiać z tego kraju gdzie pieprz rośnie. W mojej miejscowości grupa lokalnych pasjonatów wzięła sprawy w swoje ręce i mam znakomity internet. Orangowy moloch ma nas w czterech literach i sukcesywnie traci klientów. Wszyscy którzy skorzystali z nowej oferty wyrzucili wraz z Neostradą telefony stacjonarne. Pozostali przy samych komórkach, albo tak jak ja posiadają stacjonarny w technologii Voip za 2 zł miesięcznie. http://tlp.is/5p8

  • 0

    43. ~Jackie  2015-03-17 17:58:37  host: 088156226135.dynamic-ww-3.vectranet.pl

    Nie rozumiem, po co w to angażować jeszcze państwo. Wszystko powinien obsłużyć rynek i operatorzy. W tym momencie taki Plus ma już przecież 80% kraju w zasięgu, a to wszystko za własną kasę. Jak się chce, to przecież można.

  • 0

    44. ~Józzef  2015-03-17 18:35:58  host: 088156099195.czeladz.vectranet.pl

    Niech ten minister przyjedzie do Solca Zdroju, Piasku Wielkiego. Ja wiem że niedługo wybory ale robić ludziom wodę z mózgu.

  • 0

    45.  2015-03-17 18:42:33

    42 43 - i całe szczęści że są regulacje państwowe/prawne - gdyby ich nie było - internet i telefony miałbyś tylko w bogatych dzielnicach, tam gdzie ludzie są w stanie zapłacić dużo. Cała reszta dla operatorów to albo umiarkowany zysk albo strata. Jak sądzisz, czy przynajmniej połowa z odwiedzających Telepolis miałaby szanse narzekać na Aero2? Nikt by nie narzekał, bo taka sieć nigdy by nie powstała.

  • -1

    46.  2015-03-17 18:47:56

    ...a propos Orange na którym tu psy wieszają - to test sprzed chwili, wieś pod Warszawą, modem 3G wpięty do Mikrotika, nie ma tu LTE: http://tlp.is/5p9

  • 1

    47. ~olo  2015-03-17 19:23:49  host: h123145.man.tk-internet.pl

    przesłuchajcie taśmy oszustów z PO, po 7 latach rządu widać ile warte są ich obietnice ...

  • -1

    48. ~  2015-03-17 19:41:38  host: user-94-254-198-225.play-internet.pl

    Ciekawe w jaki sposób ten facet zamierza zmusić niekorzystających do korzystania. Naśle oddziały policji na starych dziadków którzy gdy nie będą chcieli korzystać z neta to zostaną zmuszeni do połknięcia plastikowego worka jak w Legionowie?

  • -1

    49. ~  2015-03-17 20:11:20  host: user-94-254-198-225.play-internet.pl

    @17 mlb - a te dotacje unijne to skąd się niby biorą? Co niektórym wydaje się że w brukseli znajduje się drukarnia pieniędzy które potem ministry przywożą w walizkach do kraju.

  • 0

    50. ~tatkoo  2015-03-18 10:14:45  host: ip-89-161-74-152.tel.tkb.net.pl

    Kolejna spolka, kolejny prezes, zarząd i grube miliony do zayebania.

  • 0

    51.  2015-03-18 10:37:18

    @49 dyskusja na temat celowości EU wykracza poza tematykę Telepolis. Zaraz powiesz że można to zrobić z własnych pieniędzy, a ja odpowiem że będą to pieniądze banków, a więc i tak z EU, tyle że droższe. Ty zaczniesz śpiewkę o tym że sprzedaliśmy banki, huty i stocznie, itp itd. Nie chce mi się.

  • 1

    52. ~  2015-03-18 18:51:38  host: user-94-254-198-167.play-internet.pl

    @51 środki unijne to nasze składki, przymusowo odebrane nam pieniądze, które trafiają do nas z powrotem pomniejszone o opłatę biurokratyczną.

  • 0

    53. ~...  2015-04-02 22:34:05  host: user-94-254-128-30.play-internet.pl

    @51
    Jesteś niedouczony. To tyle.

Dodaj swoją opinię