Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 800 MHz uzgodnione z Rosją

800 MHz uzgodnione z Rosją

WitekT 26 Sierpnia 2011 19:03

0 0

Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. wykorzystywania przez oba kraje częstotliwości radiowych 790 - 862 MHz - poinformowała wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. W ten sposób pokonano jeden z największych problemów na drodze przekazania dywidendy cyfrowej na technologię LTE.

Porozumienie ma charakter techniczny i reguluje kwestie użytkowania częstotliwości 790-862 MHz na użytek systemów naziemnych w obu krajach, min. zasady użytkowania poszczególnych zakresów częstotliwości dla określonych w porozumieniu konkretnych parametrów technicznych oraz szczegółowe procedury koordynacji wykorzystania częstotliwości. W szczególności w porozumieniu określono takie kwestie, jak gęstość rozmieszczenia stacji bazowych na terytoriach przygranicznych obu krajów, wysokość anten, moc anten, strefy ochrony stacji bazowej oraz dopuszczalną odległość stacji bazowych od granicy - powiedziała Gaj.

Gaj dodała, że aby UKE mógł przeprowadzić przetarg na 800 MHz, konieczna jest jeszcze zmiana tzw. krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości (rozporządzenie Rady Ministrów), ponieważ w Polsce, podobnie zresztą jak w Rosji, częstotliwości z tego zakresu są w części w dyspozycji wojska.




Szczęśliwie udało się z naszym MON uzgodnić przekazanie tego zakresu do użytkowania cywilnego, opracowaliśmy zmianę krajowej tablicy i jesteśmy po konsultacjach społecznych - powiedziała i dodała, że potrzebne będą jeszcze uzgodnienia międzyresortowe. Wykorzystywanie częstotliwości będzie jeszcze wymagało uzgodnień z Ukrainą i Białorusią.

Obecnie w całej Europie wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zwolnione i udostępnione po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej zasoby częstotliwości to dywidenda cyfrowa. W Polsce wyłączenie telewizji analogowej zaplanowano na 2013 rok.

Rosjanie wykorzystują w swoich wojskowych systemach nawigacji lotniczej częstotliwość 800 MHz. Zgodnie z regulaminem ITU (ang. International Telecommunication Union - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) mogą je wykorzystywać do połowy 2015 roku. My chcemy wcześniej wyłączyć nadawanie analogowe i także wykorzystywać te częstotliwości. Jeśli na poziomie roboczym dojdzie do uzgodnień, będziemy mogli w pełni wykorzystać dywidendę cyfrową - powiedziała Gaj.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 1

    18. ~x  2011-08-26 21:18:34  host: user-188-33-229-28.play-internet.pl

    17' ma rację dać mu wódki:) Zmniejszyć 10 razy prędkość, zwiększyć 10 razy limit (dzienny i nocny) i oferta jest git

  • 1

    19.  2011-08-26 21:55:34

    WitekT - polemizując nie zaprzeczysz że gdy nawet są nakładane limity i są ograniczenia to i tak sieć nie wydala niektóra. Co do pobierania nocnego masz racje, mała część korzysta, ja włączyłem ale tylko korzystałem rano od 5 do 9 godziny w nocy to ja śpię.

  • 0

    20.  2011-08-26 22:23:53

    Takie gadanie że w nocy nikt nie korzysta to tak trochę wasze ograniczone horyzonty eksponuje ;) Masa osób ściąga w nocy seriale, filmy itd.

  • 1

    21.  2011-08-26 22:36:03

    Jak by był ten zasięg szybki wszędzie poza miastem 3G/4G to i by się nocki zarywało dla ściągania a tak to można sobie tylko popatrzeć na reklamy 4G nic więcej.

  • 0

    22.  2011-08-26 22:42:15

    Ale wcale przecież nie trzeba zarywać nocek, ludzie robią listę w torrencie czy innym ustrojstwie i idą spać ;)

  • 1

    23. ~Misiek  2011-08-26 22:56:44  host: public-gprs284091.centertel.pl

    Szkoda, że zapomnieli uzgodnić pasmo E-GSM z Ukrainą i jak widać sytuacja jest póki co patowa - przez zakłócenia leży Play i Aero...

  • 0

    24. ~Htc  2011-08-26 22:58:31  host: public-gprs98808.centertel.pl

    HSPA dc w nocy bez limitów chodzi bardzo dobrze max 30 / s . Ptk gdynia. Nie unikniona jest epoka 4G i 100 m/s... Chodź w sumie Play pewnie już ma ;)

  • 0

    25.  2011-08-27 02:52:59

    LTE na 800MHZ będzie musiało korzystać z niewielkiej szerokości kanałów, więc baj baj osławione 100Mbit. Wydajność będzie bardzo zbliżona do HSPA na 900MHZ.

  • 0

    26. ~  2011-08-27 10:30:23  host: v24-14.opera-mini.net

    bardzo wazny news.ciekawe czy rosjanie maja sprzet by ,,czytac,, nasze pasmo..pewnie tak.mirekb

  • 0

    27. ~  2011-08-27 10:41:39  host: dynamic-62-87-242-251.ssp.dialog.net.pl

    @23: Pasmo E-GSM z Ukrainą jest uzgodnione, a problemy są ze stacjami CDMA uruchomionymi bez zgody i wiedzy ukraińskiego urzędu. UKE pracuje nad tą sprawą, ale to nie są rzeczy, które załatwia się w kilka dni. @25: W paśmie 800 przewidzianych jest 6 kanałów 5 MHz. To pasmo będzie przeznaczone raczej do zapewnienia taniego internetu mobilnego na terenach niezurbanizowanych, do których w tej chwili operatorzy nie docierają. Nie chodzi więc o przepływności, ale o sam fakt rozszerzenia dostępu.

  • 0

    28.  2011-08-27 14:29:00

    o ile sie nie myle to jedna z ofert 3G w Niemczech nie miala lilitua le predkosci byly okolo kilku mega za o ile mnie pamiec nie myli okolo 30 albo 60 euro

  • 0

    29.  2011-08-27 14:29:22

    Tylko nie wiem czy sie z tego nie wycofali

  • 0

    30.  2011-08-28 18:08:53

    Pamiętacie czasy kiedy w internecie z "kabla" były limity pobieranych danych?? Przez parę lat trzymałem neostrade 620, która to była bez choć kosztowała więcej niż znacznie szybsze, ale była bez limitów. Mam nadzieje że z mobilnym netem będzie to samo bo puki co to jest jakieś nieporozumienie...

  • 0

    31. ~...  2011-08-29 09:21:00  host: 178.182.57.57.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @30 Co jest nieporozumieniem? Limity? No przestań. Nie każdy potrzebuje łącza-zasysacza. Gier,filmów itd. nie sciągam. Sporadycznie muzykę, naprawdę sporadycznie. Z torentów, rapidów,mułów,dc plus plusów i soul seeków się wyrasta. Mam obecenie limit 7GB+nocne sciąganie i nie ma opcji, że mi nie wystarczy limitu. Obecnie na rynku są dostepne opcje ponad 40GB limitu+ nocne sciąganie. Jak komuś to nie wystarcza to niech się zastanowi nad sobą. Poważnie mówię. Ile zasysacie 200, 300 czy 500GB? Może więcej? Oczywiście pytanie o legalność materiałów w tej ilości też wypadałoby zadać. A jak już koniecznie musicie kraść w ilościach hurtowych, to nie marudzić, zakładać kabel i cieszyć się dobrym samopoczuciem...

  • 0

    32. ~  2011-08-29 09:34:26  host: ip-78-30-123-101.free.aero2.net.pl

    @30. Sprawdź najpierw ile zajmuje przykładowo 10 minut filmu na YouTube HD w rozdzielczości zaledwie 720p a później zastanów się na ile minut wystarczy twój 7GB limit. To że akurat ty nie korzystasz z tego serwisu nie oznacza, iż inni tego nie robią. Ja tam oglądam masę recenzji sprzętu oraz relacje z konferencji prasowych, poza innymi rzeczami. Przykładowo trzy filmiki z konferencji Ery przy zmianie na T-Mobile to było 600MB.

  • 0

    33. ~  2011-08-29 09:38:27  host: ip-78-30-123-101.free.aero2.net.pl

    Powyżej było do 31.

  • 0

    34. ~...  2011-08-29 09:45:36  host: 178.180.105.234.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @32 Czytanie ze zrozumieniem boli? Napisałem, że mi wystarcza, ale jak komuś nie to są opcje ponad 40GB+nocne sciąganie. Zużywasz 600MB, masz jeszcze 39,4GB+różne duże pliki sobie można w nocy sciągnąć(często z naprawdę dobrą predkością, choć to zależy) Z You Tubea też można sciągać jak coś. Gdzie widzisz problem? Bo jeśli w cenie to napisz że jest za drogo, po co dorabiać jakieś teorie?

  • 0

    35. ~  2011-08-29 14:25:25  host: ip-78-30-122-133.free.aero2.net.pl

    @34. Ale mi właśnie o tę cenę chodzi. I to szczególnie w wykonaniu Cyfrowego Polsatu. Przy limicie 25GB + modem Huawei E398 na 12 miesięcy musiałbym zapłacić 99 złotych miesięcznie i 149 złotych za modem. 40GB limitu nie ma :(. A zapotrzebowanie na transfer po prostu rośnie i rośnie. Programy na WebTV.pl w jakości HQ to przynajmniej 512kb/s. Czyli na 1 godzinę oglądania wychodzi 225MB.

  • 0

    36.  2011-08-29 14:29:56

    @31 Kolego bez takich wrzutów proszę. Po co mi łączę bez limitu w nocy? W nocy się imprezuję, zajmuje "koleżankami", śpi... a nie siedzi i ściąga dane. Limity są tylko po to by wyciągnąć z abonentów jak najwięcej kasy, to że tobie wystarcza 7GB ciesze się. Dla mnie to nieporozumienie, jedna gra na konsole wykorzysta ten limit demo średnio zajmuje 1-2 GB, film z wypożyczalni około 4GB, filmiki YT średnio 10MB/min, materiał HD to już 100MB/min, minuta radia internetowego 1mb/min, zdjęcie dobrej jakości ok 2MB...

  • 0