DAJ CYNK

80 proc. dzieci w wieku 7-8 lat ma własny smartfon

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Większość dzieci otrzymuje pierwszy smartfon w wieku ok. 8 lat. Wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych już 80% ma do swojej dyspozycji telefon, który łączy się z Internetem.



Większość dzieci otrzymuje pierwszy smartfon w wieku ok. 8 lat - wynika z badania F-Secure i sieci Plus "Bezpieczny smartfon dla dziecka". Wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych już 80% ma do swojej dyspozycji telefon, który łączy się z Internetem. Średnio korzystają z niego przez 2,5 godziny dziennie. Większość rodziców deklaruje, że rozmawia z dzieckiem o bezpiecznym użytkowaniu Internetu. Coraz częściej rodzice korzystają też z dostępnej u operatorów ochrony rodzicielskiej.

Smartfony - zgodnie z założeniami rodziców - mają służyć dzieciom przede wszystkim do kontaktu. Większość opiekunów wskazuje, że z telefonu dzieci dzwonią (71%) i piszą SMS-y (59%). Dla rodziców posiadanie przez podopiecznego smartfonu zwiększa też poczucie bezpieczeństwa. Dzięki aplikacjom opartym na geolokalizacji, mogą łatwo sprawdzić, gdzie w danym momencie przebywa dziecko. Smartfony to jednak, zwłaszcza dla dzieci, źródło rozrywki: na telefonach grają (63%), robią zdjęcia, kręcą filmy (59%) oraz co istotne przeglądają strony internetowe. Te zaś mogą wprowadzić dziecko w świat dla niego jeszcze nieodpowiedni. Już małe dzieci potrafią składać litery, z łatwością mogą więc surfować po Internecie, a przede wszystkim - ściągać aplikacje.

Ku naszemu zaskoczeniu, aż 25% rodziców deklaruje, że ich dzieci w tak młodym wieku korzystają z Facebooka, kolejne 10%, że z innych mediów społecznościowych. To wszystko świadczy o tym, że te bardzo młode osoby mogą się zetknąć z przeróżnymi treściami w Internecie - powiedziała Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w F-Secure.

Przy wyborze telefonu dla dziecka rodzice kierują się przede wszystkim ceną (46%), dopiero w drugiej kolejności zwracają uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem (18% przy 58%, gdy bezpieczeństwo znalazło się wśród odpowiedzi sugerowanych). Przeważnie telefon dla dzieci wybierany jest z oferty ogólnej, nie tej skierowanej do najmłodszych. Rodzice troszczą się o dziecko przede wszystkim w świecie realnym, nie zawsze pamiętają, że równie duże niebezpieczeństwa czekają w sieci.

Większość rodziców rozmawia z dziećmi, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Jednak co piąty rodzic w ogóle takiego tematu nie podejmuje. Zazwyczaj tłumaczą, że dziecko jest na to zbyt małe lub korzysta z Internetu pod opieką dorosłego. Ci zaś rodzice, którzy deklarują, że rozmawiają o zagrożeniach jakie niesie ze sobą dostęp do sieci, często robią to dopiero wtedy, gdy dziecko zapozna się już z treściami nieodpowiednimi do ich wieku. Tymczasem taką rozmowę warto przeprowadzić, gdy pojawia się pomysł zakupu smartfona dla dziecka i powtórzyć ją, gdy zaczyna korzystać z urządzenia mobilnego.

Większość rodziców nie chce kontrolować tego, co ze smartfonem robi dziecko. Chcą uszanować jego prywatność. Co trzeci rodzic nie kontroluje stron, na które wchodzi ich dziecko. Tymczasem 1 na 15 najmłodszych z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej miało kontakt ze stronami pornograficznymi. Co czwarty rodzic przyznaje, że ich kilkuletnie dzieci korzystają z aplikacji przeznaczonych dla nastolatków

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria