Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 8 Mpix w komórce

8 Mpix w komórce

WitekT 16 Listopada 2007 17:38

0 0

Samsung opracował pierwszy na świecie 8-megapikselowy układ fotograficzny przeznaczony specjalnie do telefonów komórkowych. Co prawda, układy o takiej rozdzielczości już znalazły się wcześniej w aparatach, ale ich rozmiary powodowały zwiększenie gabarytów urządzeń, w których były montowane.




Nowy układ do zdjęć to niecałe 2,5 cm długości i zaledwie 0,8 cm grubości. Oznacza to, że zajmie taką samą przestrzeń, co dotychczasowe układy 3-megapikselowe. Ponadto, Samsungowi udało się zintegrować w urządzeniu autofokus. Osobno można dołączyć lampę błyskową. Rozpoczęcie produkcji jest przewidziane na pierwsza połowę 2008 roku.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 56
  • 0

    37. ~marcin  2007-11-18 20:41:40  host: chello089078087168.chello.pl

    moim zadaniem zdjęcia zrobione se k800 są na tyle dobre, że może on spokojnie zastąpić aparatza 500 - 600 zł, co jest zasługą dobrej soczewki. Ilość pikseli praktycznie nie przekłada się na jakość zdjęć jakie robią przeciętni użytkownicy

  • 0

    38.  2007-11-18 22:32:34

    marcin: zgodze sie tylko z drugim zdaniem. Pierwsze to, za przeproszeniem, bezsens :) Za 500-600 zl (lub w tych granicach) mozna kupic NAPRAWDE dobry kompakt - szczegolnie w promocjach cenowych - jakis czas temu widzialem Nikona S10 za bodajze 700 zl w MediaMarkcie... (oczywiscie w promocji). Niech mi ktos powie, ze to jest zly aparat ^^ (to oczywiscie tylko przyklad)

  • 0

    39.  2007-11-18 22:44:57

    znawca: ja jestem zdecydowanym amatorem fotografii (w znaczeniu: entuzjasta) i staram sie poszerzac moja wiedze, kiedy tylko zajdzie potrzeba - no i mam jeszcze czas. "Powiekszenie" mozesz sprowadzic raczej do ogolnej "jakosci" zdjecia :) Ewentualnie bardziej w szczegole - wielkosci i typu matrycy, jasnosci i zakresach soczewek, typu i mocy ukladu obliczeniowego, ekspozycji (glebia ostrosci, odpowiedni czas migawki), poziomu i sposobu redukcji szumow (zaleznie od stosowanego podejscia, rozne firmy inaczej maja to rozwiazane) oraz samego ich poziomu w przypadku danego zdjecia i wielu, wielu innych czynnikow. Zoom jako taki w komorkach nie istnieje - cyfrowy to wiadomo (jak wyzej), a optyczny - byl w przypadku jednego bodajze Sharpa, istnialy takze nakladki z zoomem optycznym do niektorych modeli Nokii i SE. Ale i tak nie zmienia to faktu, ze jakosc takiej optyki byla, jest i dlugo jeszcze bedzie zadna. Co do ustawien - juz dobre kompakty hybrydowe maja ich za duzo dla przecietnego uzytkownika ;) Co do N95 to troche sam sobie odpowiedziales, moze nie powiedzialbym ze nie znasz sie w ogole, ale o tematach czulosci kliszy, jej podatnosci na swiatlo i innych czynnikach rozmawiaja ludzie o wiele bardziej w temacie ode mnie - trzeba sie na tym po prostu dobrze znac, zeby odroznic latwo roznice. Najlepiej miec spore doswiadczenie z lustrzankami analogowymi. Naprawde nie tak latwo jest odroznic laikom (w tym i mnie, mozna by rzec :) zdjecie na NIEZLEJ optyce (od przynajmniej 1,5k wzwyz) wykonane na np. Canonie 300D i jego analogowym odpowiedniku. Co do stwierdzenie 'porowywalne do' jak najbardziej sie zgadzam. Niektore zdjecia w niektorych warunkach sa porownywalne do takich, wykonywanych kompaktami - w takim zestawieniu jak najbardziej racja. Umiejetnosci fotografa i zaciecie, jak to napisales, czynia zdecydowana wiekszosc zdjecia - mozna miec i camere obscure ;) i zrobic profesjonalne zdjecie (no dobra, przesadzilem, ale rozumiesz moja mysl w ogolnym

  • 0

    40. ~znawca  2007-11-18 22:45:03  host: 87-205-50-196.adsl.inetia.pl

    Do PLANET: Kiedy czytam twoje wypowiedzi (dużo dają do myślenia) nasuwa mi się obraz: zawodowego fotografa, który "z lupą" przeszukuje "cal po calu" każde zrobione zdjęcie, szukając choćby najdrobniejszych niedoskonałości, choćby jednego "złego piksela". Nie wszyscy jesteśmy tak dokładni. Niektórym komórka wystarczy.

  • 0

    41. ~znawca  2007-11-18 22:55:47  host: 87-205-50-196.adsl.inetia.pl

    Do PLANET: Nie obraź się za post nr: 40. Jaki se miał zoom optyczny? sharp 903? O niego ci chodzi. A nokia n93/n93i? Też miały zoom optyczny (lepszy od sharpa 903). A samsung b600 (słynne 10 mpix)? Więcej telefonów ma zoom optyczny. A technologia origami (superpłaskie obiektywy z zoomem optycznym)? Wiem, że to dopiero prototyp, ale może się sprawdzi?

  • 0

    42.  2007-11-18 23:02:16

    zarysie ;) Telefony od paru lat to hybrydy - i coraz lepiej im to wychodzi. Jeszcze pare lat, a moze przecietny user nie bedzie mial w ogole zastrzezen do dodatkowych funkcji komorek - byc moze i tak. Jesli chodzi o odtwarzacze MP3 - na dobrych sluchawkach (oczywiscie stwierdzenie relatywne, ale generalnie Sennheiser i Shure robia dobre produkty - niemniej trafiaja sie i innym firmom, chocby Sony - douszne starutkie MDR-EX70 ktorych uzywam - zdecydowanie udany model (dzieki fajnej konstrukcji skopiowanej potem przez wiele firm), szczegolnie biorac pod uwage jego date produkcji :) zrob sobie taki test - posluchaj sobie muzyki na odtwarzaczu MP3 Samsunga, a potem na telefonie Samsunga (albo N95, nie ma duzej roznicy IMHO). Roznica pomiedzy telefonem a odtwarzaczem jest momentami uderzajaca... Napisz mi jakich uzywasz sluchawek, a ja Ci powiem czy sa dobre czy nie ;) Fabryczne sluchawki prawie zawsze sa szajsowate, tylko czasami nieco lepsze, ale tak rzadko, ze heeej... Gry, filmy i Internet - na palmtopie (tj. HTC TyTN II / Kaiser - do konca roku go wezme) - przy takiej platformie jak WM z pelna kompatybilnoscia wsteczna do wersji 5.0, a moze niepelna, ale i tak BARDZO duza do wersji 2002 - naprawde ciezko narzekac. Baaardzo duzo tytulow freeware i jeszcze wiecej platnych. Ergo niepotrzebny mi PSP, choc cacko bardzo mile, to jednak wydaje mi sie, ze posiadajace taki sobie (kiepski, zaryzykowalbym?) stosunek jakosci do ceny. Poza tym nie gram AZ tyle, zeby czuc potrzebe jego kupowania :) Przegladanie Internetu - nie wyobrazam sobie bez dotykowego ekranu, naprawde :) Poprzez co tablet Internetowy=niepotrzebny. Filmy - QVGA (320x240), 65k (acz wygladajace jak 262k :P) i mocny procesor+uklad graficzny pozwalaja na plynne odtwarzanie filmow. Co do kamery - wspomnialem, ze TX1 nagrywa filmy x720 ;) Moglbym powiedziec, ze ide na kompromis (nie jest to UMPC albo przenosny odtwarzacz DVD 7", tak samo GPS z takim ekranem - ale kwestia jest taka, ze niektorych funkcji

  • 0

    43.  2007-11-18 23:05:06

    nie uzywam tak intensywnie - dlatego na taki kompromis moge sobie pozwolic (tj. gry ; wielkosc ekranu - czyli glownie gps, tablet i nie tylko - choc jak wspominalem, czasami nosze laptopa i mozna wtedy uzyc jego duzego ekranu do GPSu, Internetu i nie tylko. Koniec koncow - wybierajmy urzadzenia dedykowane badz all-in-one pod katem tego, jak intensywnie korzystamy z danych funkcji i jak bardzo mozemy pojsc na kompromis w danych dziedzinach. Zasadniczo mozna bylo napisac tylko, zamiast tego wszystkiego powyzej, ale lubie rozwijac temat ;) Pozdrawiam.

  • 0

    44.  2007-11-18 23:08:16

    Musze isc do kobiety (a poza tym jutro praca), ale napisze krotko ad 40 i 41, ze nie - nie jestem taki pedantyczny i dopuszczam bledy w ideale oraz - tak, faktycznie bylo wiecej komorek z zoomem optyczny, mea culpa - nie przylozylem sie do przypomnienia sobie ich, N93(i) raczej powinienem byl sobie przypomniec, z tym B600 raczej gorzej, wylecial mi zupelnie :) Co do soczewek 'origami' - jak to mowia starzy gorale - pozyjemy, zobaczmy. Pozdrawiam i moze do jutra w tym, albo innym watku ;)

  • 0

    45. ~jojo  2007-11-18 23:53:36  host: efr46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PLANET - ja używam słuchawek dousznych Sony MDR-EX81SL (słłlooono za nie zapłaciłem), jednak moim zdaniem opłaciło się. Twoim zdaniem to dobre słuchawki, bo moim - bardzo dobre. ;-D

  • 0

    46. ~azazel  2007-11-19 09:18:25  host: dpg202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie tylko ilosc mpix sie liczy, ale tez ilosc klatek na sekunde kreconego aparatem filmu. To parametr bardzo wplywajacy na jakosc filmu, przy czym pozwala tez na wieksza swobode jego obrobki, np zwalnianie (a'la matrix). Na razie na rynku najlepsza pod tym wzgledem jest LG Viewty. Co do samego aparatu, to trzeba jeszcze zwrocic uwage na kontrast, jasnosc... Sama ilosc pixeli to skladowa jakosci zdjecia.

  • 0

    47. ~n series fan  2007-11-20 23:19:23  host: 86-63-82-228.sta.asta-net.com.pl

    tej planet ty jakis zjebanany leb masz //lol

  • 0

    48.  2007-11-21 12:52:25

    #47: o, dziecko Neostrady spod innego IP :) ***jojo: zdecydowanie dobre, jak na Soniaka nawet bardzo dobre. Niby ich nowa seria ma lepsze brzmienie (subiektywnie), ale znacznie gorzej tlumi dzwieki zewnetrzne - ma inna konstrukcje douszna. ***azazel: ale nie mowimy tutaj o filmach :) Ten parametr akurat w ogole nie wplywa na jakosc filmu powyzej 30 fps, tylko na mozliwosci jego edycji - a to nie kazdy robi, zwaz - wiec jest przeznaczony dla stosunkowo waskiej grupy uzytkownikow. Viewty ma owszem 120 fps - ale tylko w QVGA. W dzisiejszych czasach VGA nawet w komorkach to socjalne minimum... Jesli chodzi o to, co piszesz dalej, to zdaje sie nie wiesz, o czym piszesz - kontrast i jasnosc sa mozliwe do zmiany i nie wplywaja na jakosc zdjecia tak jak - glownie - wielkosc i jakosc matrycy, typ i jakosc soczewek, procesory odpowiadajace za wiele rzeczy (nie tylko predkosc wl/wyl aparatu, autofokus, liczenie ekspozycji itp. - ale takze poziom szumow, wlasciwie obliczenie sceny i inne), zastosowane rozwiazania logistyczne (oczywiscie to nie wszystkie czynniki :P). ***znawca: generalnie pamietalem o "modelu telefonu, ktory mial aparat foto 10M", ale nie pamietalem firmy, modelu, ani tego, ze mial jeszcze zoom optyczny 3x :) Co do SE - zaden z nich dotad nie mial zoomu optycznego, ale byly nakladki z zoomem optycznym - na Telepolis rowniez mozna bylo o nich przeczytac - do niektorych modeli SE i Nokii oraz docelowo paru(nastu/dziesieciu) innych modeli. Bardziej pic na wode, niz cokolwiek innego, ale zawsze byl to 'zoom optyczny' (o ile pamietam, nawet 6x ;) A co do origami: w tej chwili czekam raczej na zastosowanie w wiekszej ilosci urzadzen obiektywow wertykalnych (tj. zamontowanych pionowo) - rozwiazanie stosowane m.in. w Nikonie S4/S10, Canonie TX1 oraz u innych firm takze... To jest rzecz, ktora mozna zrobic tu i teraz, a implementacja takiego rozwiazania pozwoli ZNACZNIE zmiejszyc gabaryty optyki, mieszczac ja dzieki temu do malego opakowania. Rowniez telefon

  • 0

    49. ~szejf  2007-11-23 12:44:36  host: 217.113.130.155

    8 mpix w telefonie to juz stara informacja ten telefon to jedynie nadaje sie do kosza na smieci wyszedl teraz nowy 10mpix tez samsung a do tego ma jeszcze 3-krotny zoom optyczny i 16 mln kolorów to dopiero wypasiony telefon

  • 0

    50. ~Hłabej  2007-11-23 15:45:41  host: cfb194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czemu nie wbudują w aparaty komórki :P?

  • 0

    51. ~Chrome_TP  2007-11-23 20:28:48  host: 212.160.172.70

    Bo miałyby za słabą ergonomię -> nie da się obiektywu włożyć do ucha xD

  • 0

    52. ~ja  2007-11-24 20:53:52  host: 212.160.169.77

    hmm.. co do znawcy.... N95 = 5mpx ;)

  • 0

    53. ~zonk486  2007-11-26 08:31:31  host: nat06.piotrkow.net.pl

    a po co wam take aparaty w telefonach, skoro jakość niewiele odbiega od 0,3 Mpix a tylko rozdziałka większa. jak dla mnie to nie ma sensu.

  • 0

    54.  2007-11-26 11:51:45

    zonk486: porownujac do np. Nokii 6600, ktora miala VGA, to jednak pakuja troche wieksze sensory do komorek, ustawienia auto tez poszly naprzod, dodali troche ustawien kreatywnych (pseudo-manualnych, jak kto woli, bo manualem to ciezko nazwac... najbardziej podstawowe ustawienia manualne to np. +/- espozycja co powiedzy (standardowo) 1/3 EV, wlasny balans bieli (bardzo czesto), regulacja przeslony oraz czasu otwarcia migawki (dosc czesto), nastaw ostrosci (srednio czesto). A najbardziej zaawansowane komorki z aparatem maja juz wszystkie, oprocz moze ostrosci (ale tez tego dlugo nie beda mialy). Ale te sensory sa w sumie niewiele wieksze, dlatego nikt sie oficjalnie nie chwali, nawet jesli ma 10 Mpix i 3x zoom optyczny ^^ (a o 1/2,5" albo wiekszych mozna tylko bedzie pomarzyc przez nastepne pare lat znajac zycie, sztuczne rozgraniczanie rynku, a mozna by to wprowadzic zapewne, choc optyka kuleje i kulec bedzie w komorkach).

  • 0

    55.  2007-11-26 12:01:32

    Wszystkie ustawienia manualne (procz ostatniego) z tych wymienionych przeze mnie - doprecyzuje moja powyzsza wypowiedz.

  • 0

    56.  2007-11-27 20:44:46

    Zaczynam się logować, bo komuś innemu (a może kilku osobom) "podoba się" mój nick (oryginalny prawda?). Od dziś tylko logowanie zanim ktoś znowu "pożyczy sobie" mój nick. A co do 8 mpix... Tak sobie pomyślałem... Aparat naprawdę nie jest najważniejszy. Szkoda, że nad procesorami do komórek nie popracują. Mogliby dawać takie jak w pocket pc (400 mhz, 800 mhz bardzo mile widziane). I ramu mogłoby być więcej (128 mb, marzenie: 256 mb). Swoją drogą aparat też może mieć te 5 mpix (tylko niech nad innymi parametrami popracują).

Dodaj swoją opinię