Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 74 mln zł kosztowały billingi zamówione przez specsłużby

74 mln zł kosztowały billingi zamówione przez specsłużby

WitekT 19 Września 2012 10:37

0 0

Wykazy rozmów i dane abonentów żądane przez specsłużby w 2011 roku kosztowały 74 mln zł. Koszty dostępu do billingów ponoszą de facto abonenci. Operatorzy telekomunikacyjni mają tego dosyć - pisze Dziennik Gazezta Prawna.

Operatorzy telekomunikacyjni na każde żądanie upoważnionych służb państwowych muszą dostarczać im billingi wskazanych abonentów. Robią to za darmo, bo do tego obliguje ich prawo. Ale same ponoszą w związku z tym koszty. Jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przygotowanie odpowiedzi na jedno pytanie służb kosztuje firmę średnio 40 zł. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku takich pytań było niemal 1,9 mln (dwa razy więcej niż w 2009 roku), operatorzy łącznie wydali 74 mln zł.




Oczywiście rozumiemy, że te informacje są niezbędne w niektórych postępowaniach, ale niestety liczba zapytań ogólnych o ogromną ilość danych przybrała rozmiary plagi. (…) Kosztuje agregacja tych danych, pensje dla pracowników, którzy je przygotowują, do tego dochodzi papier, atrament i spełnianie życzeń specjalnych, jak przesyłanie setek stron dokumentów faksem - mówi Jarosław Mojsiejuk z Cyfrowego Polsatu, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Choć średnia cena jednego billingu oszacowana została na 40 zł, to zdarzają się takie, których wygenerowanie liczone jest nawet w setkach złotych. Służby za nie nie płacą. Ale w praktyce firmy telekomunikacyjne też nie, bo przecież co wydadzą na produkcję bilingów, to odzyskają od klientów. Dlatego firmy telekomunikacyjne chcą wprowadzenia opłat za billingi dla państwowych służb.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • -2

    6. ~  2012-09-19 11:26:01  host: 89-70-32-47.dynamic.chello.pl

    alez ten ajent Tomek & s-ka się rozpasli,i to wszystko dla naszego dobra... :)

  • 2

    7. ~Adiko  2012-09-19 11:30:42  host: user-188-33-23-203.play-internet.pl

    5- a ty co pracujesz w policji? 1,9miliona to sa naprawde duze liczby i trzeba cos zrobic bo jestesmy na pierwszym miejscu w europie. Policja zawsze pierwsze cos to sprawdza konta i telefony bo tak jest najłatwiej! W tych czasach majac kogos billing komorkowy i bankowy wiesz prawie wszstko. CO robi, co kupuje, gdzie jest. To prawie tak jak byc mial chipa, ale pewnie za kilkadziesiąt lat to i tak bedzie norma. No ale zawsze sie odezwie ktos co jemu to nie przeszkadza

  • 1

    8. ~luki  2012-09-19 11:31:03  host: ip-99-48.smtvsat.pl

    t-mobile pewnie po cichu każe płacić 4 grosze

  • 1

    9.  2012-09-19 11:32:55

    2. Calm7 - niech spróbują wystawić fakturę... śmiechem ich taki prokurator zabije ;-) Ustawa to reguluje - mają być darmo. Państwo najpierw musi wprowadzić (usunąć zapisy o nieodpłatnym uddzielaniu informacji związanych z bezpieczeństwem) z wielu ustaw. A jak tu niedawno ktoś mówił, ze wprowadzenie byle poprawki dl jednej ustawy to miliony złotych... Do tego - co za różnica czy zapłącumy zw usługach za to czy w podatkach? A z podatków to będzie jeszcze więcej, bo najpierw trzeb sciągnąć, podielić, potworzyć budżety, zatrudnić do tego ludzi i systemy nowe... Taniej bie będzie ;-)

  • 2

    10.  2012-09-19 11:34:52

    Jeśli państwo za to będzie płącić to coś się zmni w finansowanu szpiegostwa? No nie rozśmieszaj mnie ;-) Nie prywatne firmy za to płacą tyko budżet, który żyje z moich podatkó - bo ie wiem kto z was płąci już podatki ;-)

  • 0

    11.  2012-09-19 11:39:29

    7. ~Adiko - no zrób coś! ZRÓB! Masz posła swojego - idź, pogadaj, niech interpelację do głupiego rządu pisze... Niech przygotuje projekt obywatelski ustawy! Podpisów - jak już widzę - znajdzie wystarczającą ilość!

  • 1

    12. ~i kto za to płaci?  2012-09-19 11:39:35  host: static-81-219-167-34.devs.futuro.pl

    Ja płacę, pan płaci, pani płaci, społeczeństwo płaci.

  • 0

    13. ~  2012-09-19 11:39:38  host: afmf243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jest proste rozwiązanie, zrobić dostęp online i to dla każdego kto chce. Sadząc po tym jak skarbówki działają w oparciu o anonimowe i nie tylko donosy to tutaj również znajdzie się wielu którzy wyręcza służby, a i operatorzy nie będą musieli faksować setek stron ;-) Ile bedzie mniej spraw, sędziowie odpoczna bo Polak wreszccie weźmie swoje i sąsiada problemy w swoje ręce.

  • 0

    14. ~  2012-09-19 11:39:56  host: static-81-219-167-34.devs.futuro.pl

    http://www.youtube.com/watch?v=H2-l4Z5dLVI

  • 0

    15. ~Miro  2012-09-19 11:42:44  host: static-81-219-167-34.devs.futuro.pl

    Co za bezsens, profesjonaliści i tak załatwiają interesy na cmentarzu, a nie przez jakieś tiktaki.

  • 0

    16. ~@wlo  2012-09-19 11:46:53  host: static-81-219-167-34.devs.futuro.pl

    Te, "byznesmen", podatek płaci się kupując choćby głupią bułkę w sklepie, więc się nei zapędzaj.

  • 0

    17.  2012-09-19 11:58:06

    @7 kiedys o tym czytalem. wystarczy? mamy glupie prawo i nie mamy centralnej bazy danych. tak czy inaczej - operatorzy obowiazujace prawo musza miec wliczone w ryzyko dzialalnosci. bo utrzymanie centralnej bazy danych wcale tansze by nie bylo.

  • 0

    18. ~kris  2012-09-19 12:11:47  host: rev-077079210222.atman.pl

    Ja ogólnie mam kolegę który pracował w całym w3 na bok. Kwestia sprawdzenia 1 nr i jego bilingu to kilku sekund. I teraz operator niech mi wyjaśni skąd 74 mln za te usługi. Zresztą państwo polskie sprzedaje im częstotliwość która daje im źródło dochodu więc muszą to pazerni opowie przeboleć

  • 1

    19.  2012-09-19 12:16:06

    13. - pieporzysz jak większość... Tobie się wydaje, ze billing to tylko godznia połączenia, numer i czas połaczenia? Takimi to dysponują kontrolowane firmy/osoby i żaden problem mieć do nich dostęp ;-)

  • 2

    20. ~stjepan  2012-09-19 12:40:51  host: gate193.radioalfa.pl

    A podobno za PiSu bylo policyjne państwo... Macie swoja platformę "obywatelską"

  • 2

    21. ~  2012-09-19 15:11:25  host: 81.219.84.18

    20 a no mamy platforme i podatki wyzsze oraz wiek emerytalny :/

  • 1

    22. ~  2012-09-19 15:43:21  host: edz185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe kto tak kogo kontroluje skoro w AmberGold tak cienko było z informacją.

  • 0

    24.  2012-09-19 18:57:18

    23. - możesz do sądu z tym iść, ozesz skarżyć do tybunałów międzynarodowych,możesz też bombę podłożyć - nie wiem gdzie - tam gdzie ci najbardziej odpowiada... P{ytanie - co to da, ze zadajesz durne pytania?

  • 1

    25. ~  2012-09-19 20:06:30  host: ip-94-42-12-220.multimo.pl

    74 mln zł - by żyło się lepiej wszystkim!

  • 0

    26. ~Daro  2012-09-21 10:29:59  host: apn-77-114-213-209.dynamic.gprs.plus.pl

    A co jak się okaże, że tej masy bilingów tak naprawdę nikt nie czyta? Albo że część z nich to nie sprawy karne i dochodzenia , ale np. zwykła ciekawość i forma "podglądactwa" ? Mam tylko nadzieje że nie.

Dodaj swoją opinię