Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 7 gigabitów powietrzem - nowe Wi-Fi 802.11ad

7 gigabitów powietrzem - nowe Wi-Fi 802.11ad

LuiN 24 Lipca 2012 23:04

0 0

Najnowszy standard rozpędza Wi-Fi do granic absurdu. Dzięki zastosowaniu częstotliwości 60 GHz, uzyskać można transfer do 7 Gb/s, czyli ponad sto razy większy niż do tej pory.

Póki co na rynku nie ma dysków twardych, które mogłyby zapisywać dane z prędkością 7 gigabajtów w każdych 8 sekundach transmisji. Jak łatwo policzyć, do zapełnienia terabajtowego dysku z tą prędkością potrzeba będzie (kiedyś) niespełna 20 minut.




Nowe chipy zachowają zgodność z dotychczasowymi sieciami 2,4 oraz 5 GHz, a na rynku pojawią się już w przyszłym roku. Teraz trzeba już tylko pomyśleć jak dostarczyć równie spektakularny Internet do naszego routera Wi-Fi 802.11ad i mieć nadzieję na kolejną rewolucję cenowo-wydajnościową w świecie dysków SSD.

Źródło tekstu: BGR, wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • -1

    1. ~  2012-07-24 23:14:59  host: ip-78-30-108-100.free.aero2.net.pl

    Co mi po tym, jak na wsi w lesie jest to bezużyteczne, nie ma jak GSM.

  • 1

    2. ~aąbcćdeęfghijklłmnńoóprsśtuwyzź  2012-07-24 23:21:50  host: host25.v47.interkam.pl

    A co z zasięgiem tego czegoś?

  • 1

    3. ~a  2012-07-24 23:25:37  host: ip-37-209-132-192.free.aero2.net.pl

    60Ghz = 60000Mhz? Jaki to ma zasięg?

  • 0

    4. ~Octopus  2012-07-25 00:09:44  host: host-31-6-136-231.dynamic.mm.pl

    Czipy 60Ghz... mają napędzać nowy "forat" WIFI :))

  • 0

    5. ~Octopus  2012-07-25 00:10:04  host: host-31-6-136-231.dynamic.mm.pl

    Format - się klikło )

  • 0

    6. ~  2012-07-25 00:10:42  host: 89-73-208-217.dynamic.chello.pl

    Zasięg to kilka metrów przy czym przeszkoda w postaci gazety wytłumi sygnał niemalże do zera. Wystarczy połaczyć dwa dyski SSD w RAID i już możemy zapisywać 900MB/s.

  • 0

    7. ~  2012-07-25 00:17:46  host: z45-04.opera-mini.net

    Zakladajac ze max i tak bedzie 50% to musimy czasy pomnozyc przez 2.

  • 0

    8.  2012-07-25 01:28:24

    W końcu standard na innej częstotliwości niż 2.4 GHZ które jest zapchane przez 802.11n oraz powoli zapychające się 5ghz. Z 60GHZ nie liczyłbym na duży zasięg.

  • -1

    9. ~Longman  2012-07-25 03:54:15  host: aeah246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    640 kilobajtów powinno wystarczyć każdemu!

  • 0

    10. ~  2012-07-25 05:39:17  host: 95.43.65.3

    u mnie na wsi jest 10 mb/s z gsmu

  • 0

    11. ~Do #10  2012-07-25 07:21:30  host: aght239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Bułgarii ?

  • 0

    12.  2012-07-25 09:36:46

    Raczej jako ciekawostka. Lepiej by zajeli sie rozszerzaniem mozliwosci na zakresie 5GHz i 2,4GHz - choc trzeba przyznac ze zaloczenie eteru staje sie juz na tych zakresach powaznym problemem.

  • 0

    13.  2012-07-25 09:45:11

    Może będzie to miało zastosowanie dla radiolinii, ale nie dla połączeń do abonenta końcowego

  • 0

    14. ~Sylwek  2012-07-25 13:56:30  host: z38-10.opera-mini.net

    Po co taki skok 5->60?nie możnaby użyć mniejszej częstotliwości.nie znam się ale to np.:10GHz dałoby 1 gigabit i pewnie 6 razy większy zasięg niż ten nowy standard.co o tym myślicie?:)

  • 1

    15. ~max98  2012-07-25 17:04:50  host: user-164-127-168-93.play-internet.pl

    Ale należy pamiętać ze eter zajęty jest przez pasma licencjonowane, stad 60 jako pomysł przejścia w pasmo wolne, ale i z możliwymi szerszymi kanałami, a jak wiadomo szerokość kanału plus modulacja daje nam przeplywnosc

  • 0

    16. ~nirage  2012-07-25 23:12:39  host: 77-242-225-194.net.pbthawe.eu

    @14 10GHz jest licencjonowane. Mimo braku zaufania do rozwiązań Ubnt czekam na AirFiber na 24GHz - teoretycznie na około 13km będzie można przesłać 1,4Gbit/s - co jest ciekawe - bo pasmo nie jest licencjonowane - co więcej zachowanie mniej więcej takie jak przy 5GHz - czyli spełniona optyka. Tylko oczywiście na premierę czekamy i czekamy i nic z tego nie wynika. Generalnie byłby to dosyć duży przełom, na bazach punkt->punkt, ale faktycznie, niech idzie chociaż połowa z tego, ale stabilnie i wtedy będzie dobrze. Co ciekawe zestaw ma kosztować "niewiele" w porównaniu do sprzętu, które "nie przepycha" tyle, na np. 10 GHz - bo taka radiola kosztuje sporo więcej, no i za pasmo trzeba haracz płacić. Ciekawe co dalej... Jak ktoś ma jakieś przecieki odnośnie AirFiber niech pisze...

  • 0

    17. ~Sylwek  2012-07-25 23:57:33  host: z53-11.opera-mini.net

    @16 Muszę przyznać że brzmi to ciekawiej niż te 60 GHz:)

  • 0

    18. ~Tomek  2012-07-26 01:39:47  host: 2.24.226.29

    Ja mam tylko jedno pytanie. Po co takie prędkości dla abonenta? Kto będzie z tego korzystał i po co? Jeśli każdy będzie miał dostęp do solidnego DSL'a 20 to moim zdaniem bedzie ok. Nad tym powinni popracować. Mam VDSL 40 i nie jestem tego w stanie wykorzystać całkowicie. No chyba że ktoś chce mieć sklep albo fotolab internetowy no to wtedy ma sens. Ale dla użytkownika domowego to na prawde nie ma znaczenia.

  • 0

    19. ~dav  2012-07-26 11:34:39  host: host-52-81.compi.net.pl

    zanim standard stanie sie popularny minie jeszcze z 5 lat...

  • 0

    20. ~nirage  2012-07-26 11:43:15  host: 77-242-225-194.net.pbthawe.eu

    @19 masz rację... za rok wprowadzą, producenci ruszą do masowej produkcji AP, oczywiście nic nie będzie działało... i tak jeszcze z 2 lata będą się z tym bujać - aż w końcu za kolejny rok lub 2 wyjdzie pierwszy notebook - który będzie obsługiwał 2,4 lub 5 w standardzie d. Generalnie wydaje mi się tak, jak pisze @6 - czyli jak będziesz nie dalej niż metr to ok - potem 2 metry i już będzie 80% a 3m i będzie 50%... wyjdziesz z pokoju - i będziesz miał już w "n'ce". Pewnie będą ambitni którzy zaczną wytwarzać anteny domowe do AP'ków - trzeba uzbroić się w IBUPROM, bo powietrze będzie trzeba ciąć żyletkami.

Dodaj swoją opinię