DAJ CYNK

60 proc. ludzi pracuje zdalnie, ale nie w Polsce

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Tylko co trzecia firma w Polsce umożliwia pracę zdalną. Dla pracowników, którzy coraz częściej szukają bardziej elastycznych form pracy, praca zdalna może stanowić decydujący czynnik przy wyborze pracodawcy.



Tylko co trzecia firma w Polsce umożliwia pracę zdalną. Dla pracowników, którzy coraz częściej szukają bardziej elastycznych form pracy, praca zdalna może stanowić decydujący czynnik przy wyborze pracodawcy. Praca elastyczna, także zdalna, znajduje się wśród najbardziej pożądanych świadczeń pracowniczych. Ponad 75% osób przyznaje, że gdyby miało taką możliwość - wybrałoby telepracę.

Badanie "Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników" firmy Kantar TNS przy współpracy z Remote-how wskazuje, że tylko co trzeci Polak (32%) ma możliwość pracy zdalnej. Z danych Hays Poland wynika zaś, że zaledwie 14% firm zachęca do pracy zdalnej wszystkich zatrudnionych. Najczęściej, jeśli pojawia się możliwość telepracy, dotyczy ona tylko niektórych zatrudnionych. Jednocześnie 76% osób deklaruje, że chętnie pracowałoby poza biurem, gdyby tylko pracodawcy dali im taką możliwość.

Z badania wynika, że średnio Polacy, którzy mają możliwość pracy zdalne,j pracują w ten sposób przez 8,5 dnia w ciągu miesiąca. Ponad połowa (52%) wskazuje jednak, że gdyby nie było ograniczeń, pracowałaby poza biurem ponad 20 dni w miesiącu, czyli niemal cały czas.

Zadowolenie z pracy rośnie, jeżeli można pracować zdalnie 90% osób jest z tego faktu zadowolone (przy 78% osób, które nie mają takiej możliwości). Elastyczne godziny pracy, niekoniecznie między 9-17, są drugim najczęściej wskazywanym istotnym pozapłacowym benefitem. Dlatego, jak przekonuje przedstawiciel Remote-how, od pracy zdalnej nie ma ucieczki.

Praca zdalna, choć w Polsce jeszcze niezbyt popularna, na Zachodzie staje się codziennością. Z badania Grupy IWG wynika, że na świecie już 62% pracowników korzysta z telepracy, a ok. 70% specjalistów czy właścicieli firm pracuje zdalnie przynajmniej raz w tygodniu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria