Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 59% polskich gospodarstw z dostępem do sieci

59% polskich gospodarstw z dostępem do sieci

LuiN 9 Grudnia 2009 12:50

0 0

Według wyliczeń Komisji Europejskiej z pierwszego kwartału 2009 roku, 59% polskich gospodarstw domowych ma obecnie dostęp do sieci. Rok temu było to 48%. Według unijnego urzędu statystycznego ponad połowa z tych łączy, bo aż 51%, to dostępy szerokopasmowe.

Największy zasięg Internetu w Unii Europejskiej ma Holandia (90%), najmniejszy Bułgaria (30%). Średnia dla Unii to 65%. Swoimi 59% Polska prawie doścignęła średnią unijną sprzed roku (60%).




Z sieci korzysta 39% Polaków w wieku od 16 do 74 lat, w tym aż 77% w wieku od 14 do 24 lat. W przypadku młodych użytkowników sieci uzyskaliśmy wynik lepszy niż np. we Włoszech (70%) czy Francji (69 %). Pod tym względem króluje skuta lodem Islandia (95%), Holandia (90%) oraz Norwegia (89%) i Szwecja (87%)

W klasyfikacji Eurostatu łącza szerokopasmowe to te, które oferują download o prędkości nie mniejszej niż 144 kb/s.

Źródło tekstu: KE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1.  2009-12-09 12:25:18

    Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej

  • 0

    2. ~mac  2009-12-09 12:28:05  host: byz162.internetdsl.tpnet.pl

    "Szerokpasmowy" po polsku czyli 128kb/s na uplinku ? Ile z tych gospodarstw ma prawdziwy chociaz 1Mb/s dostep ?

  • 0

    3.  2009-12-09 12:59:30

    Raczej downlinku :)

  • 0

    4.  2009-12-09 13:00:05

    256kbps to "szerokopasmowe" wg. UKE

  • 0

    5. ~mirekb  2009-12-09 13:37:45  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    czyli w zasadzie definicja szerokopasmowego netu to również edge(150-200 przeciez pójdzie na downlinku).ciekaweczy o ile statystyki %populacji dla której szerokopasmowy net bedzie dostepny wzrosną odkąd mamy cdma i umts 850/900??

  • 0

    6.  2009-12-09 14:14:26

    A net z komórki to również zalicza się do "dostępu do sieci"?Odkąd padł komp to korzystam tylko z Opery.

  • 0

    7. ~Zenek  2009-12-09 14:27:51  host: dtk179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Już myślałem, że w niusie będzie informacja o CDMA w Orange, ale to dobrze, że nie napisał LuiN o tym, bo w praktyce Orange Freedom Pro jest kiepski, bardzo kiepski. Niektórzy tępo ufają mapkom sieciowym i niejednokrotnie stan rzeczywisty zasięgu mija się z tym na mapie...

  • 0

    8.  2009-12-09 14:58:49

    "7": cdma jest słabe? tak powiadasz... cdma to alternatywa do EDGE... bardzo dobra alternatywa mi i sąsiadą działa u nas na wiosce w granicach 800-900 kb/s stabilnie.... to jest słabe??? i do tego dostaję co miesiąc 20 zł za darmo na rozmowy....

  • 0

    9.  2009-12-09 16:17:00

    CDMA jest 100 razy lepsze od jakiegoś tam EDGE. Przynajmniej ping na poziomie 80-150ms, a nie na EDGE minimum 400ms i strony wczytują się bardzo wolno.

  • 0

    10. ~mirekb  2009-12-09 17:00:24  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @8 zależy,jak zwykle.ja mam nadajnik cdma 9-10km od domu i wydawałoby sie ze osiągnięcie blisko 1Mb/s jest realne jednak topografia terenu pozwala jedynie na max 300kb/s.co wazne konsultant mnie o tym jasno poinformował-dlatego w tym zakresie cenię orange

  • 0

    11.  2009-12-09 17:09:42

    Ja korzystam z neta w orange i juz graja na nerwach coraz gozej chodzi porazka a 3g nie ma tak nie ma w mojej miejscowosci gdzie plus daje hsdpa i smiga calkiem niezle mialem okazje korzystac :-)

  • 0

    12. ~astra  2009-12-09 17:26:59  host: v13-09.opera-mini.net

    co oznacza dostep do sieci? mozliwosci techniczne ewentualnego podlaczenia do sieci? no to powinno byc 100% sieci komorkowe i satelity sa dostepne komercyjnie. to o co tu chodzi? pomijam koszty ale jest.

  • 0

    13. ~sam  2009-12-09 18:20:50  host: 77-255-170-161.adsl.inetia.pl

    To znaczy ze w 59% domów ktoś kiedyś podłączył się do Internetu, nawet chwilowo przez dial-up. Czyli mniej więcej 40% nigdy domów nigdy nie łączyła się z Internetem nawet bezprzewodowo. Wynik jest żałosny oznacza po prostu że wiele milionów ludzi nie chce korzystać z Internetu bo możliwości techniczne wszędzie są (zawsze można się dial-upowac na 56kb/s).

  • 0

    14. ~kwuy  2009-12-09 18:22:08  host: siec.interblock.pl

    #12. A jak powinno byc napisane wg Ciebie?

  • 0

    15. ~  2009-12-09 21:53:29  host: v10-15.opera-mini.net

    Zalosne? Nie kazdy potrzebuje neta. Poprostu

  • 0