Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 500 tys. zł kary dla TP za nieprzekazanie umów

500 tys. zł kary dla TP za nieprzekazanie umów

sirmark 15 Grudnia 2008 15:05

0 0

12. grudnia na Telekomunikację Polską została nałożona kara pieniężna w wysokości 500 tys. zł za niewypełnienie obowiązku dostarczania Prezesowi UKE tekstów umów w zakresie dostępu do budynków i infrastruktury telekomunikacyjnej.

TP będąc stroną umów o dostępie telekomunikacyjnym jest zobowiązana do przekazywania UKE w terminie 14 dni tekstów umów o dostępie telekomunikacyjnym. Obowiązek ten powstał na podstawie art. 33 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego (Pt) w związku z art. 139 ust. 4 Pt i dotyczy jedynie określonej kategorii umów o dostępie telekomunikacyjnym - tj. umów w zakresie dostępu do budynków i infrastruktury telekomunikacyjnej.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że TP od momentu powstania tego obowiązku (tj. 11 lipca 2006 r.), aż do wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia kary na TP, nie przekazywała Prezesowi UKE przedmiotowych umów. TP nawet wzywana przez Prezesa UKE odmawiała przekazania umów twierdząc, że nie ma takiego obowiązku.

TP zaniechała wykonania ustawowego obowiązku przekazania do UKE ogółem 554 umów. Dopiero po wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary TP rozpoczęła przekazywanie treści przedmiotowych umów (przekazując umowy zawarte przez cały okres podlegania obowiązkowi). Przekazanie umów nastąpiło jednak z naruszeniem określonego Prawie telekomunikacyjny terminu 14 dni.
Naruszenie przez TP tego ustawowego obowiązku utrudniło Prezesowi UKE prawidłowe wykonywanie ustawowych zadań. Bowiem przekazane umowy dają Prezesowi UKE wiedzę bezpośrednio o tym, jak jest realizowany obowiązek umożliwienia innym operatorom publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz podmiotom, o których mowa w art. 4 Pt, dostępu do budynków i infrastruktury telekomunikacyjnej.

Należy także podkreślić, że przekazanie tych umów jest niezbędne do wywiązywania się przez Prezesa UKE z ustanowionego w art. 33 ust. 2 Pt obowiązku bezpłatnego udostępniania tych umów zainteresowanym podmiotom na ich wniosek - co jest konsekwencją przyjętej zasady jawności umów o dostępie telekomunikacyjnym.

Prezes UKE dokonując ustalenia zakresu naruszenia wziął pod uwagę, iż TP ostatecznie przekazała w toku postępowania teksty umów o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie dostępu do budynków i infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednak skala naruszenia w związku z liczbą nieprzekazanych w terminie umów, uzasadnia wysokość nałożonej kary.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~  2008-12-15 15:03:22  host: user-89-108-226-198.mobile.playmobile.pl

  DZIELIC MONOPOLISTE!!!

 • 0

  2.  2008-12-15 18:44:05

  na plajsterrrki :-)

 • 0

  3. ~ukenamuniu  2008-12-15 21:08:56  host: 86-59-n1.aster.pl

  To, czy TP miała obowiązek przekazać umowy, jeszcze się okaże. Chodzi o dostęp do "otworów" kanalizacji telekom. Jednak przydatność tych umów dla UKE jest już opisywana rozsądniej (oszczędniej- widać pisał inżynier). Chodzi jedynie o bezpłatne udostępnianie tych umów przez UKE "zainteresowanym" podmiotom. Żadne tam regulacje, dobro operatorów, abonentów, równocośtam, kontrole - i słusznie. UKE próbował bokiem wprowadzić zmianę do ustawy Prawo telekomunikacyjne. W ustawie o swobodzie gospodarczej był zapis zmieniający Pt w ten sposób, że UKE by otrzymał uprawnienie do kontroli umów dobrowolnie zawieranych między przedsiębiorcami. W ramach walki z głupotą Senat poprawkę odrzucił. Niestety uchował się zapis o "zewnętrznym ekspercie" który będzie mógł kontrolować operatorów. Do kontroli TP proponuję kogoś z Netii, KIGEiT-u lub Kancelarii, której nazwiska udziałowców tak zgrabnie WitekT przekręcał.

 • 0

  4. ~darek  2008-12-16 09:43:04  host: dor170.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wczoraj widzę był czarny dzień TP :) Ale jak zasłużyli to karać, jak nie ma innego rozwiązania aby poprawić rynek - dzielić. Tylko radykalne środki moga tu pomóc

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-233-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet