Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 4G nadchodzi wielkimi krokami

4G nadchodzi wielkimi krokami

WitekT 5 Września 2005 16:09

0 0

NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji.

Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h. Było to możliwe za sprawą imponującej prędkości transferu – podczas ruchu aparat odbiera dane 100 Mb/s, pozostając w miejscu nawet dziesięciokrotnie więcej. Oznacza to, że komórka 4G może pobrać zawartość płyty DVD w ciągu minuty... To szokujące parametry – zwłaszcza, jeśli porównać je z maksymalna prędkością pobierania danych w obecnie funkcjonującej sieci 3G NTT DoCoMo. Wynosi ona 384 kB/s.




Sprzęt biorący udział w testach wykorzystuje technologię VSF-Spread OFDM, w której te same dane można przesyłać z wykorzystaniem różnych częstotliwości radiowych. Drugie rozwiązanie zwiększające efektywność sieci to MIMO, czyli zwiększenie liczby anten, które pozwala na równoczesną kontrolę kilku kanałów komunikacyjnych. Dzięki temu telefon może np. równolegle odbierać dane z dwóch stacji bazowych, w których zasięgu się znajduje.

Komercyjna premiera sieci 4G według przedstawicieli NTT DoCoMo może nastąpić w roku 2010.

Źródło tekstu: New Scientist, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 11
  • 0

    1. ~MiKO  2005-09-05 17:25:03  host: user10.85.udn.pl

    Teraz mamy telefony z aparatami cyfrowymi - a nadejdzie czas z nagrywarkami DVD ;)

  • 0

    2.  2005-09-05 17:29:29

    Narazie to sa szokujace dane :o
    Ale w 2010 zapewne to bedzie juz w miare normalne hehehhe
    ja chcialbym teraz miec neta przynajmniej 1Mbit heheh pozdro

  • 0

    3.  2005-09-05 18:19:20

    Kiedyś zrobiłem podobnie: "Ooo jaaaa!!! Komórka z kolorowym wyświetlaczem!!!!" ;)

  • 0

    4. ~Tomek  2005-09-05 18:27:44  host: dds213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Słyszeliście o 5G ??? 1GB/s

  • 0

    5.  2005-09-05 18:27:54

    Tak 2010r. czytaj: w Polsce 2020r.

  • 0

    6.  2005-09-05 18:58:16

    nio masz racje oby wyrobili sie do 2020 w polsce to bedzie dobrze hehe
    jestesmy najdrozsi pod kazdym wzgledem :/
    ciekawe kiedy beda komorke wszczepiali do muzgu i bedzie transfer 100000 GB/s hehehehehehehehehehe

  • 0

    7.  2005-09-05 19:06:41

    Jasne. U nas w Polsce ludzie jadą w domach na modemach z transferem 56 Kb/s. Mamy 2005 rok i raczkującą sieć 3G. W Japonii 3G jest od kilku lat. Skoro więc oni dają sobie czas do 2010 na 4G to u nas 2020 będzie chyba zbyt optymistyczny...

  • 0

    8. ~Tomek  2005-09-05 19:21:33  host: dds213.neoplus.adsl.tpnet.pl

    5G pewnie będzie w Polsce za 50 lat. Potem 6G i tak dalej. 2050 video rozmowy będzie można prowadzić po zamknięciu oczu. Będą wstrzepione w mózg wirtualne ekrany. Taka będzie komunikacja przyszłości. Żadnych użadzeń :)

  • 0

    9.  2005-09-05 21:22:42

    w 2010 to my bedziemy mieli dopeiro dobrze rozwineite UMTS

  • 0

    10. ~do dragon  2005-09-05 22:07:33  host: 81.15.226.6

    miejmy nadzieje :)

  • 0

    11. ~Art  2005-09-06 07:31:19  host: bpx115.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dragon: szczerze wątpie, bo j to mam wrazenie ze nasza siec GSM jeszce do konca sie nie rozwinęla:D

Dodaj swoją opinię