Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 48% polskich Internautów nie ma smartfona - i to się nie zmieni

48% polskich Internautów nie ma smartfona - i to się nie zmieni

WitekT 21 Września 2013 23:05

16 0

Aż 48% polskich Internautów wciąż nie ma smartfona i zdecydowana większość z nich (73%) nie zamierza w najbliższym czasie takiego aparatu kupić - wynika z badania przeprowadzonego przez dom mediowy MEC.

Smartfonów nie mają przede wszystkim osoby starsze, powyżej 45 roku życia oraz gorzej zarabiające. Są to osoby rzadziej używające także innych urządzeń elektronicznych: laptopów używa 57% (73% wszystkich Internautów), tabletów 8% (17% wszystkich Internautów) i konsoli 1% (5% wszystkich Internautów). Tendencja ta nie dotyczy komputerów stacjonarnych, które są tak samo popularne wśród nie korzystających ze smartfonów jak wśród wszystkich Internautów (67% vs 68%).

Z badań wynika także, że wiele osób mających dostęp do Internetu w telefonie nie wykorzystuje tej opcji. Dlaczego? Najczęściej deklarują brak takiej potrzeby - aż 57% respondentów tak twierdzi. Co trzecią osobę hamują jednak koszty.

Tylko 18% osób, które nie mają smartfona, planuje jego nabycie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Ci, którzy tego nie planują, twierdzą, że wykorzystują tylko podstawowe funkcje telefonu (pisanie SMS-ów i dzwonienie 62%) i nie potrzebują dostępu do Internetu non stop (62%). Warto zauważyć, że odsetki osób wyrażających takie poglądy są nieznacznie wyższe niż w 2012 roku (wtedy 54% twierdziło, że wykorzystuje tylko podstawowe funkcje telefonu, a 57% że nie potrzebuje dostępu do Internetu non stop).

Chociaż tylko co piąty badany wskazał koszty jako powód, dla którego nie decyduje się na zakup smartfona, to tym co mogłoby przekonać respondentów do zakupu takiego urządzenia są przede wszystkim niższe ceny aparatów i połączeń (wskazuje te powody po 46% badanych).




Osoby, które planują zakup smartfona (18% badanych) przede wszystkim czują potrzebę posiadania Internetu w telefonie, ważne są dla nich także multimedia i szeroko rozumiana funkcjonalność tego typu urządzeń. Rozważając zakup smartfona brane są pod uwagę takie atrybuty, jak dobry aparat fotograficzny, szybki procesor, rozdzielczość ekranu i duży wyświetlacz, nie bez znaczenia jest także cena. Mniej istotna zaś, przynajmniej w deklaracjach, jest marka aparatu.

Badanie MEC zostało przeprowadzone na próbie 2259 internautów, w wieku powyżej 14 roku życia, metodą CAWI w 2013 roku.

Zobacz: prezentacja wyników badania.

Czy masz smartfona?

Tak
62.87%
Nie, ale zamierzam kupić w ciągu 6 miesięcy
9.34%
Nie i nie zamierzam kupić
24.31%
Nie wiem czy mam smartfona
3.47%

Wszystkich głosujących: 835


Źródło tekstu: MEC     

Dodaj do:

Tagi: mec

w sumie: 88
  • 0

    76. ~  2013-09-22 22:16:49  host: v18-15.opera-mini.net

    ja używam smartfona z sim do netu mobilnego,fimów,muzy,nawigacji GPS w innym obcym mieście czy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i nie tylko,a telefon z klawiaturą normalną mam do rozmów no limit i jakoś baterie dają radę :)

  • 0

    77. ~  2013-09-22 22:18:43  host: v18-15.opera-mini.net

    a do pisania dotykowego przyzwyczaiłem się w tydzień od zaczęcia używania smartfona i tak właśnie dotykowo piszę komentarze na telepolis :)

  • 0

    78. ~xy  2013-09-22 23:24:27  host: nat.pansa.pl

    Jak to "wciąż nie ma"? To jakaś ujma?

  • 0

    79. ~  2013-09-22 23:38:18  host: v18-15.opera-mini.net

    może ci którzy nie mają smartfona to osoby starsze które się nie znają na elektronice i osoby bardzo młode w wieku szkolnym którym rodzice kupili zwykłe telefony ?

  • 0

    80. ~eLEM  2013-09-23 00:24:01  host: v61-10.opera-mini.net

    mogę się założyć, że zdecydowanie szybciej pisze się na fizycznej klawiaturze niż smartfonach dotykowcach. Wyjątek to np. Nokia e7 i HTC DESIRE Z, bo mają ekran dotykowy i klawiaturkę fizyczną qwerty. Ja na Nokii c5.02 tekst typu ,,stół z powyłamanymi nogami'' z polskimi znakami napiszę w mniej niż 10 sekund, a użytkownikowi takiego Aplle iPHONE 4S, Samsunga Galaxy s2 czy LG swift zajmie to nawet 3 minuty. :-) Co do cell info. Tak, jest to pasja. Śledzenie nowych bts, pól sektorów itp. Rzeczywiście GPS lub GLONASS są dokładnieje, ale trzeba włączać nawigację, a cell info mam na bieżąco i to za darmo. Nie interesuje mnie cell info Plusa, bo jest najmniej dokładne. Jestem w Mławie- Plus Mazowieckie, jestem w Płońsku- Plus Mazowieckie. Porażka ! Play znowu tylko miasta, np. Play PRZASNYSZ, Play CIECHANOW. Orange tylko gminy, np. Orange Gzy, Orange Warszawa Białołęka. Heyah (T-Mobile) ma najlepsze cell info w Europie ! Np. Heyah Wysoczyzna Plonska, Heyah Park Traugutta, Heyah Bitwy Warszawskiej 1920, gm. Legionowo, os. Piaski, rz. Narew, Most Północny, Warszawa- Nowe Bródno, Słomińskiego-Mickiewicza-dw.Gdański itp. Pozdrówki dla pasjonatów cell info ! :-) Zatem na Androidzie to nie działa ? To programiści do roboty ! Musi działać.

  • 0

    81.  2013-09-23 00:27:30

    Ja i znajomi mamy dzieścia kilka lat i używany klasycznych telefonów, dlaczego? Bo są wygodniejsze, nie generują dodatkowych kosztów (aplikacje, pakiety internetowe). Rynek smartphone się zabija, sam sprzedalem Nexusa4, bo za duży, miałem kupić s4 mini, ale okazuje się że 90% tych samych rzeczy wykonam na starej E52 w ktorej bateria spokojnie do tygodnia da radę.

  • 0

    82. ~eLEM  2013-09-23 00:41:12  host: v61-10.opera-mini.net

    kwistas- jak tam działa sieć Networks! Na Lubelszczyźnie ? Cell info w T-Mobile bez zarzutów ?

  • 0

    83. ~  2013-09-23 03:40:01  host: v26-04.opera-mini.net

    smartfony same nie generują kosztów netu pod warunkiem że się rozłączy połączenie i można też korzystać ze smartfona jak z normalnego telefonu,nie korzystałem z cell info na normalnym telefonie to się nię będę wypowiadał poza tym że wolę GPS z mapką jak gdzieś dojechać niż tylko info gdzie jestem bo gdzie jestem to wiem ale jak dojechać gdzieś w obcym mieście to mi się bardziej przydaje

  • 0

    84. ~  2013-09-23 03:43:47  host: v26-04.opera-mini.net

    nie mówię nie zwykłym telefonom,tylko że zwykłe telefony są do dzwonienia i sms i niewielu funkcji,smartfon ma te funkcje bardziej rozbudowane,coś za coś,ogólnie nie trzeba się kłucić co lepsze,można mieć zwykły telefon i smartfon i nie ma tu żadnej sprzeczności

  • 0

    85. ~  2013-09-23 08:03:08  host: 77-255-228-66.adsl.inetia.pl

    @82, cell info w TM raz jest a raz nie ma. Tak to wygląda w Lublinie. W Orange nie ma w ogóle.

  • 0

    86. ~Adam  2013-09-23 08:17:26  host: user-164-127-198-246.play-internet.pl

    Ja sobie kupiłęm ostatnio zwykły telefon Sony xperia J. Wyłączyłem internet zeby mi nie ciągnął dodatkowych kosztów i mam do dzwonienia i ewentualnie 1 SMS w miesiącu. Wystarczajacy telefon na rozmowy

  • 0

    87. ~Calm7  2013-09-23 08:28:49  host: v28-08.opera-mini.net

    86). No, raczej zrobiłeś z niego zwykły telefon :-) Swoją drogą, po co Ci taka xperia tylko do dzwonienia...

  • 0

    88.  2013-09-23 10:46:13

    ABP - ja jestem z tego pokolenia, które miało E50, która była już smartfonem (ja akurat nie miałem - 6233 wybrałęm zamiast E50 w tamtym czasie a zacząłem od E51). Natomiast Witek powie Ci, ze ani E52 ani E61 smartfonem nie jest wg jakichś najnowszych kryteriów ;-)

  • 0

    89. ~  2013-09-23 11:13:50  host: v54-03.opera-mini.net

    88, a jakie to masz na mysli kryteria?? Nie wymyslaj nowej definicji smartfona tak jak niektore gimbusy ktore dorastajac dostaly swoj pierwszy smartfon - dotykowca na androidzie...

  • 0

    90. ~  2013-09-23 12:26:06  host: aed20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    86, rzeczywiście, zwykły telefon. Ja w niego wgrałem szybszy ROM i robi za miniaturowy tablet, router wifi i nawigację.

  • 0

    91. ~brudas  2013-09-23 16:12:12  host: 81.219.84.18

    brudasy

  • 0

    92. ~tata  2013-09-23 18:10:15  host: apn-95-40-158-178.dynamic.gprs.plus.pl

    Sporo moich znajomych korzysta ze smartfona i zwyklej komorki nie wiem jak to sie przeklada na te wasze badania.Gdy jade na ryby czy grzyby nie biore smartfona.Wiec nie widze potrzeby robienia wielkiego HALO.

  • 0

    93.  2013-09-23 19:27:27

    Nie każdy potrzebuje smartfona, nie ma co się oszukiwać tak samo jest z tabletami przecież, mam już dużego smartfona to np. tablet jest dla mnie zupełnie zbędnym gadżetem.

  • 0

    94.  2013-09-24 00:53:04

    tez lubiłem Cell Info i jeszcze opcje gdzie jestem (Omnix/sim extra)? podawało przyblizone współrzedne. Na Samsungu S2 w zezzłym roku właczyłem np z nad morza to przychodziło to w postaci smsów,

  • 0

    95.  2013-09-24 08:00:05

    89 - to nie ja wymyślam własnie ;-) Witek mógłby uściślić tę "nową" definicję - mieliśmy kiedyś dyskusję na ten temat ;-)

Dodaj swoją opinię