DAJ CYNK

400 płyt DVD na sekundę prosto zza oceanu

LuiN

Wydarzenia

Padł nowy rekord prędkości transmisji optycznej. Alcatel-Lucent Bell Labs pokonano barierę 100 Pb/skm (czyli 100 mln Gb/skm). Jest to odpowiednik przesyłania przez kabel transoceaniczny 400 płyt DVD na sekundę.

Padł nowy rekord prędkości transmisji optycznej. Alcatel-Lucent Bell Labs pokonano barierę 100 Pb/skm (czyli 100 mln Gb/skm). Jest to odpowiednik przesyłania przez kabel transoceaniczny 400 płyt DVD na sekundę.

Eksperyment polegał na przesyłaniu odpowiednika 400 płyt DVD na sekundę na odległość 7000 km odpowiadającą mniej więcej odległości między Paryżem a Chicago. Jest to największa jak dotychczas przepustowość osiągnięta na odległości transoceanicznej.

Przekracza ona dziesięciokrotnie przepustowość uzyskiwaną w dzisiejszych najbardziej zaawansowanych komercyjnych kablach podmorskich. Aby uzyskać te rekordowe wyniki, naukowcy z centrum badawczego Bell Labs wykorzystali nowe techniki detekcji oraz zastosowali zróżnicowaną gamę technologii modulacji, transmisji i przetwarzania sygnałów.

Naukowcy z centrum badawczego Bell Labs w Villarceaux (Francja) wykorzystali 155 laserów, przy czym każdy z nich działał z inną częstotliwością i przesyłał 100 gigabitów danych na sekundę. Pozwoliło to badaczom osiągnąć rekordowe wyniki radykalnie zwiększające wydajność standardowej technologii WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing - zwielokrotnienie z podziałem falowym).

Rekordowy wynik został osiągnięty poprzez przemnożenie liczby laserów przez ich szybkość transmisji równą 100 Gb/s i następnie poprzez przemnożenie tak uzyskanego zagregowanego wyniku równego 15,5 Tb/s przez odległość 7000 km, na którą przeprowadzono transmisję. Kombinacja szybkości i odległości wyrażana w bitach na sekundę na kilometr (b/skm) jest standardową metodą pomiaru szybkiej transmisji optycznej.

Transmisji dokonywano przez sieć, której regeneratory (urządzenia wykorzystywane do utrzymywania odpowiedniej mocy sygnału optycznego na dużych odległościach) były oddalone od siebie o 90 km. Odległość ta jest o 20% większa od zazwyczaj stosowanej w takich sieciach.

Wyzwanie związane z utrzymaniem transmisji na takich odległościach było podczas tych eksperymentów znacznie większe w związku z szumami (zakłóceniami w sygnałach) pojawiającymi się w miarę wzrostu szybkości transmisji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Alcatel-Lucent Bell Labs