Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 33 mln kary dla TP

33 mln kary dla TP

sirmark 17 Sierpnia 2007 19:24

0 0

17 sierpnia Prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 33 mln zł za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień.

Regulacje UKE wprowadzały minimalne wymagania, gwarantujące operatorom alternatywnym równoprawność oraz brak dyskryminacji. Na ich podstawie TP była zobowiązana do zawierania umów z operatorami na warunkach nie gorszych niż określone tymi decyzjami.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, iż pomimo skutecznego złożenia przez operatorów wniosków o zawarcie Umowy o Dostępie i Umowy Kolokacji, TP zawarła umowy o treści niezgodnej z decyzjami UKE, bądź w ogóle ich nie zawarła. W ocenie Prezesa UKE przyczyną takiego stanu rzeczy był brak w toku negocjacji woli Spółki dostosowania Projektów Umów o Dostępie i Umów Kolokacji do ww. decyzji, mimo zgłaszanych w tym przedmiocie zastrzeżeń operatorów.
Wysokość nałożonej kary uwzględnia fakt, iż TP po raz kolejny naruszyła postanowienia oferty ramowej, utrudniając i opóźniając w ten sposób rozwój konkurencji.

Wojciech Jabczyński, Szef Biura Prasowego Grupy TP w przesłanym komunikacie przedstawił stanowisko firmy:
Telekomunikacja Polska jest zaskoczona karą nałożoną przez prezesa UKE za rzekome niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień. Standardem europejskim jest zawieranie takich umów w drodze negocjacji między operatorami, przy czym warunki porozumień nie mogą być gorsze niż w ofercie zatwierdzonej przez UKE.

TP zawarła w ten sposób już umowy np. z Netią, czy Energisem. Oczywistym jest jednak, że zawsze znajdą się operatorzy, których żądania nie mogą być spełnione w drodze negocjacji. W tej sytuacji decyzje w spornych kwestiach powinien wydać prezes UKE. Niestety z nieznanych nam względów, Urząd zamiast tego postanowił sięgnąć po najbardziej radykalny środek regulacyjny i ukarał TP wysoką karą. Naszym zdaniem to bardzo krzywdzące i przedwczesne. Dlatego będziemy się od tej decyzji odwoływać.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 51
 • 0

  32. ~heldbaum  2007-08-18 15:11:05  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

  Ukenamuniu. pierwsze primo:zapisy są w testamencie lub na sąd polubowny. tylko. drugie primo:gdybyś zadał sobie trochę trudu i zajrzał do treści decyzji dobromira, znalazłbyś przykłady o jakich niezgodnościach pomiędzy umowami a ofertami ramowymi jest mowa. nie chodzi bynajmniej o przecinki. trzecie primo: w których to stanowiskach konsultacyjnych tp tak się popisała? chyba nie chodzi o te dotyczące bsa, z tego co widać na stronach dobromira, tp koncentruje się na złym trybie wyboru dobromira. raczej mało to merytoryczne. suma sumarum, oferty ramowe sobie a tp sobie, po prostu je ignoruje. odnoszę wrażenie, że obrona tp, która prowaddzisz, w tym miejscu bierze się z nieznajomości faktów lub jest celowa-zawodowa.

 • 0

  33. ~Greg  2007-08-18 16:06:11  host: dml137.neoplus.adsl.tpnet.pl

  32: No właśnie wiele osób dyskutuje i nawet nie wie o co bieha :)) Ty jesteś tego doskonałym przykładem. Zgodnie z rynkami właściwymi regulator może nałożyć obowiązki świasdczenia usług hurtowych na poziomie kosztów.

 • 0

  34. ~Greg  2007-08-18 16:10:14  host: dml137.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Możecie sobie krzyczeć co wam się podoba, że TP sieć dostała itp, ale fakt jest faktem, że FT zapłacił naszemu rządowi kasę za TP wraz z siecią. Bardzo mi przykro, a więc ta sieć do państwa nie należy. Jeżeli uważacie że ktoś was oszukał to złóżcie reklamację do rządu :)). Nie ma nic za darmo na tym świecie. Albo może reaktyujcie Lenina lub zapraszam na Kubę :))

 • 0

  35. ~angelo  2007-08-18 16:36:41  host: nat-72.ghnet.pl

  34: Możesz sobie krzyczeć ile chcesz klakierze z france TP, sieć do państwa w pewnym procencie jednak należy i z uwagi na znaczącą pozycję na rynku to państwo może zgodnie z prawem regulować jej działalność, tak jak każdego podmiotu na rynku takim jak telekomunikacyjny, czy ci się to podoba czy nie. Nie podoba sie france? to sprzedać interes - nikt nie każe im dopłacać do interesu jak sie nie opłaca. Tylko, że dobrze wiemy jakie są marże i jakie zyski to przynosi, a sa one ogromne

 • 0

  36. ~heldbaum  2007-08-18 18:57:11  host: apn-99-10.gprspla.plusgsm.pl

  Gregu, zanim weźmiesz się za pouczanie, sprawdź sobie, co potrzeba do ustalenia cen na poziomie kosztów. Pytanie do forumowiczów za 100 punktów, czy tp przy bałaganie w niej panującym, zdoła wykazać koszta, które następnie zatwierdzi audytor. Poza tym, jeśli pamięc mnie nie myli, jeśli dobromirowi wynik się nie spodoba, może użyć benchmarku. nie dyskutujemy tu o metodze kosztowej,która będzie zapewne użyta w przyszłości, jeśli tp przedstawi zaudytowane koszta. Póki co obowiązuje retail-minus, na nim opiera się oferta bsa, której tp nie przestrzega.

 • 0

  37. ~Koleszkowiec  2007-08-18 20:01:32  host: brm141.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Moim zdaniem jest to jedna wielka glupota bo inaczej tego nieujme;)

 • 0

  38.  2007-08-18 22:13:57

  Brawo! I jeszcze jedną!

 • 0

  39. ~Greg  2007-08-19 13:50:24  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  36: zgadzam się, bo według Pt jeżeli nie można skorzystać z kalkulacji kosztów to należy zastosować benchmarki. UKE jednak się do tej zasady nie stosuje. W przypadku WLR np. nawiększy retail minus w Europie to 21% w Danii. UKE stosuje to co im pasuje na daną chwilę (retail minus 41% jak dobrze pamiętam) Zauważyć należy, że podstawoy abonament telefoniczny w Danii jest droższy niż w Polsce (129 koron, co w przeliczeniu na PLN daje 66,46 a w TP 48,74 - po odliczeniu vat oraz retail minus w Dk 42 PLN a w Pl 23,57 PL ). I niech ktoś teraz powie, że to jest na kosztach :) Ponadto zastosowanie retail minus już nie wynika z Pt.

 • 0

  40. ~Greg  2007-08-19 13:53:51  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  36: W przypadku oferty BSA ja zapewne wiesz większość warunków wymyślił UKE i nakazał realizację usługi w ciągu krótkiego czasu. TP uruchomiła usługę i zgodnie z koncepcją UKE ta usługa działa jak działa i jest realizowana w miarę możliwości. UKE jak dotąd nie udowodnił, że to jest wina TP. Zarzuty, które UKE podnosi wskazują raczej na winę alternatywnych, którzy sobie nie radzili z tak dużą realizacją zamówień . Możemy na ten temat pogadać jak masz ochotę.

 • 0

  41. ~Greg  2007-08-19 13:59:18  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tytułem uzupełnienia to jest coś takiego jak prognoza którą alternatywni przekazują TP i TP ma się do tych prognoz przygotować. Jeżeli prognozy są znacznie mniejsze od zamówień to TP ma prawo się nie wyrobić.

 • 0

  42. ~Greg  2007-08-19 14:08:36  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  35: a Ty skad wiesz jakie marże :) Poza tym nikt nie kupi przedsiebiorstwa, ktore jest z gory skazane na straty, a wiec trzeba bronic jego pozycji. Skarb Państwa ma groszowe udzialy w TP. Ma tą sytuację zmienić tzw. Golden Share. Ale chyba nie na długo bo KE protestuje i zapewne zglosi sprawe do ETS. Żaden kraj jeszcze nie wygrał w tej sprawie z Komisja, a wiec pewnie Polska zaplaci za to kare

 • 0

  43. ~Greg  2007-08-19 14:18:04  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  36: Dobromir nie wezmie benchmarkow, bo bedzie musial zwiekszyc ceny hurtowe TP, a wiec musi kombinowac i sciemniac, aby zrobic dobrze takiemu Tele2 :) Zdaje sobie doskonale sprawe, ze jest prawo, ktore polega na wyznaczeniu operatora SMP i nalozeniu na niego okreslonych obowiazkow. Nie protestuje bo takie jest prawo, a jedynie chodzi mi o szczegolowe warunki jakie UKE naklada, pioniewaz te obowiazki sa czesto nieadekwatne i nieproporcjonalne. Juz nie pierwszy raz KE krytykuje decyzje UKE, a wiec nie jestem sam :)

 • 0

  44. ~  2007-08-19 16:00:55  host: apn-101-28.gprsbal.plusgsm.pl

  Z góry już wiesz jaki benchmark wyjdzie? jasne, jeśli bedziesz rzucał liczbami bezwględnymi, nie uwzględniając parytetów, to pewnie że wyjdzie, ze już w tej chwili mamy najtańsze telefony (w afryce). Ponadto, wątek dotyczy słuszności kary a nie jakości ofert ramowych bsa. Wygląda to tak, że są oferty ramowe, prawomocne (zapewne dobromir zastraszył biedne sądy skoro uwaliły odwołania tp), zatem tp ma sę do ramowych stosować. nie robi tego, dostaje karę. proste. i tak, rozstrzygnie to niezawisły sąd (chyba że znów dobromir go zastraszy). co do ke, wymieniła ona z nazwy tp jako opa, który ma być rozdzielony funkcjonalnie. czy wtedy też będziesz bił na larum, że gnebi się chojnego inwestora, dobrodzieja infarstruktury, internetowego mecenasa wiejskich szkół? oczywiście w interesie wstrętnego t2.

 • 0

  45. ~pepe  2007-08-19 18:52:16  host: aakk108.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Minęło już trochę czasu a ty dalej trzymasz tą info na czele ,no tak bo to o TP jak bardzo musicie nie lubieć tej firmy piszą sami młodzi którzy raczej dużo wiedzą z opowiadań swoich rodziców-naród polski jest jednak zawzięty do końca.......

 • 0

  46. ~Chrome  2007-08-19 22:00:32  host: brb80.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dla ciemnej masy : sama linia telefoniczna to za mało aby można było realizować szerokopasmowy dostęp do internetu - a może zaczniecie jeszcze wciskać ściemę że może i te urządzenia w skali całego kraju FT dostał w spadku po naszym skarbie państwa ? - co za lamernia :/

 • 0

  47. ~Greg  2007-08-19 22:07:20  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  44: w przypadku WLR nawet najgorszy benchmark jest najlepszy :). Parytet siły nabywczej nie można zastosować ponieważ TP kupuje sprzęt po takich samych cenach jak operatorzy na zachodzie. Jeżeli wźmiemy siłę nabywczą Polaków to wtedy usługi wychodzą droższe bo Polacy za mało zarabiają. TP jednak nie ma wpływu na ceny sprzętu i jest to niepodważalny koszt. Może lepiej zrobić coś z gospodarką, by Polacy więcej zarabiali, a nie wymuszać na prywatnej firmie sprzedawanie usług poniżej kosztów? Jeżeli chodzi o sprawy przed sądem to TP jeszcze nie przegrała. Sądy często unikają rozpatrywania spraw merytorycznie itp, a przy okazji jest to wykorzystywane przez propagandę jako wielka klęska TP, a przecież tak nie jest :). Nie mówię, że TP jest the best, ale nie jest tez taka zła jak ją malują. Pomyłki i błędy wszędzie się zdarzają i ze spokojnym sumieniem mogę napisać, iż wcale nie jest gorsza o innych operatorów.

 • 0

  48. ~Greg  2007-08-19 22:14:27  host: dku147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  44: zapomniałem napisać o separacji funkcjonalnej. Nie sądze, aby to było dobre rozwiązanie, w więc zobaczymy. Decyzja jeszcze nie zapadła, chociaż o tym się dużo mówi. Sam pomyśl czy byś iwestował w infrastrukturę otrzymując w zamian jedynie zwrot kosztów? Oczywiście nie, lepiej zainwestować tam kasę, gdzie Ci ona wgeneruje zysk. W efekcie funkcjonalna separacja spowoduje, iż operatorzy SMP będą inwestować we wszystko co jest nieregulowane pozostawiając starą infrastrukturę samej sobie. Kto wtedy będzie inwestował? Może Tele2?

 • 0

  49. ~bzdur  2007-08-20 14:09:35  host: drm181.neoplus.adsl.tpnet.pl

  bzdury, bzdury bzdury... Uke ciagle trzyma sie tej samej bezsensownej strategii: karanie tepsy ma byc lekiem na wszystkie problemy...

 • 0

  50. ~  2007-08-22 12:17:39  host: 87-205-188-151.adsl.inetia.pl

  co to dla tpsy?? smieszne pieniądze...

 • 0

  51. ~inz  2007-08-24 09:16:35  host: abcx221.neoplus.adsl.tpnet.pl

  do ~angelo 2007-08-18 16:36 nat-72.ghnet.pl Witaj bolszewiku - państwo probuje regulować, aborcję, telekomunikację itp.. itd... a niedługo wyreguluje nam poziom entuzjazmu do państwa - kaczolandu. Tylko ja się na to nie piszę a Ty spadaj na Białoruś tam Łukaszenka wszystko ci wyreguluje.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet