Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 30 mld zł na powszechny dostęp Polaków do internetu

30 mld zł na powszechny dostęp Polaków do internetu

sirmark 6 Marca 2013 11:32

3 2

Około 30 mld zł będzie kosztował powszechny dostęp do internetu do 2020 roku. Połowa z tej kwoty ma pochodzić z programu Inwestycje Polskie, reszta z inwestycji prywatnych i funduszy unijnych.

Zdaniem Michała Boniego, do zwiększenia zasięgu szybkiego internetu przyczyni się również sprzedaż częstotliwości z pasma 1800 i 800 MHz. W tej chwili sieć LTE pokrywa około połowy kraju, a Polska i tak jest na czwartym miejscu w Europie pod względem zasięgu.

Sprzedaż częstotliwości radiowych 1800 MHz, teraz 800 MHz, moim zdaniem radykalnie przyspieszy rozwój internetu mobilnego, opartego o sygnał radiowy i częstotliwości radiowe - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Przetarg na pasmo częstotliwości 1800 MHz umożliwiających oferowanie szybkiego dostępu do Internetu w mobilnej technologii LTE został rozstrzygnięty w lutym. Jeszcze w tym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej chce przeprowadzić aukcję na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz, które powinny być dla operatorów jeszcze atrakcyjniejsze.

Minister zapewnia, że środki na inwestycje się znajdą. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, za siedem lat wszystkie gospodarstwa powinny mieć dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mbps.




To powinno być około 4 mld zł z pieniędzy unijnych w następnym okresie, ok. 6-8 mld zł z rynku i 15 mld zł z Inwestycji Polskich. Razem prawie 30 mld zł - to najlepsza droga do tego, żeby szybki internet był wszędzie dostępny - mówi szef resortu administracji i cyfryzacji.

Równolegle z inwestycjami w mobilny internet trwa także rozbudowa sieci szerokopasmowej. Do 2015 r. województwa mają czas na zakończenie trwających projektów rozszerzenia szerokopasmowego dostępu do internetu. Jak uważa minister administracji i cyfryzacji, czasu nie jest dużo, ale prace zdecydowanie przyspieszyły.

Ostatnio rozmawiałem z wojewodami, by decyzje lokalizacyjne, które będą ważnym elementem całego procesu decyzyjnego, były podejmowane jak najszybciej. Mamy kalendarz, w których województwach kiedy one będą potrzebne. Więc mam nadzieję, że się wszyscy sprężą i że zdążymy - mówi Michał Boni.

Województwom nic jednak nie grozi w przypadku ewentualnych opóźnień. Jak podkreśla Boni, każde z nich realizuje projekt we własnym tempie. Minister nie bierze odpowiedzialności za to, że część regionów rozpoczęła prace z opóźnieniami. Zapewnia jednak, że straty są odrabiane, a projekty - pod kontrolą.


Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: michal boni | przetarg

w sumie: 17
  • 2

    1. ~mieszkaniec wsi  2013-03-06 11:50:39  host: 88.220.49.144

    A czy w Piasku Wielkim mieszkańcy doczekają się w końcu netu? Wszystkie inwestycje stoją, zasięgu komórkowego brak.

  • 1

    3.  2013-03-06 12:28:18

    I oczywiście wszystko ja moje (nasze) podatki...

  • 0

    5.  2013-03-06 12:38:30

    A za czyje? Za marsjańskei podatki to można zrobić? Albo może górnicze przywileje przenieść na internet dla reszty? Poproś lekarzy - oni podatki płacą tylko z tego co na umowę robią... Może dadzą dla dobra wspólnego?

  • 0

    6. ~ggh  2013-03-06 12:40:23  host: host-37-190-220-131.dynamic.mm.pl

    @3 ale ty (my) zawsze za wszystko płacimy, nieważne czy z podatków czy z rachunków. Tyle że z podatków to można chociaż założyć że urzędnik kieruje się dobrem obywatela (pomijając korupcję ze strony biznesu), bo z rachunków to już całkiem wiadomo że prywaciarz kieruje się wyłącznie swoim zyskiem.

  • 2

    7. ~ikoop  2013-03-06 12:40:34  host: 84-10-104-145.dynamic.chello.pl

    W Rudniku nad Sanem jest Aero2 ma 4 nadajniki Orange i T-mobile katastrofa net 8kb/s.Play 4nadajniki wlasne net na poziomie 4Mb/s.Okoliczne wioski tez maja nawet przysiolki

  • 0

    8. ~@6  2013-03-06 13:13:31  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    Och ci okrutni prywaciarze, chcą zarobić! Widać masz jakieś komusze naleciałości, a urzędnik kierujacy się dobrem obywatela to jakiś oksymoron.

  • 0

    9. ~ggh  2013-03-06 13:33:25  host: host-37-190-220-131.dynamic.mm.pl

    @8 tak, bo chcą zarobić na mnie (nas). Gdy ja wolę żeby nikt na mnie nie zarabiał, tylko wolę się złożyć w podatkach z innymi na jedną sieć wspólną po kosztach (zamiast na 20 czyichś), gdzie nie będzie mi nikt sprzedawał jak najmniej za jak najwięcej bo "rynek" (czytaj - kilku zmówionych kolesi) ustaliło że tak ma być bo w ten sposób oni się jeszcze bardziej wzbogacą.

  • 2

    10. ~olo  2013-03-06 13:56:05  host: rogue3.ups.com

    koles od kilku lat jest ministrem od cyfryzacji i nic sie nie zmienia, bierze kase i pierdzi w stolek... w koncu przyznal sie ze mial agenturalna przygode ze sluzbami PRLu ... jak on 60 latek chce zrobic rewolucje cyfrowa w PL ? to juz pytanie do lemingow co na niego glosowaly :-)

  • 0

    11. ~@9  2013-03-06 14:00:49  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    Jednym słowem, pragniesz na rynku monopolu, oczywiście w Twoich marzeniach monopol ten będzie "po kosztach". Śnij d alej :) I jest ten problem, że ja ze swoimi podatkami składać sie z Tobą nie chcę, co teraz?

  • -1

    12.  2013-03-06 15:12:43

    a gdzie jeszcze nie ma internetu ???

  • 2

    13. ~ggh  2013-03-06 15:45:46  host: host-37-190-220-131.dynamic.mm.pl

    @11 Prywatnej firmy monopol jasne że nie będzie taki, ale państwowy już może być, wystarczy tylko samemu wymagać, a nie wyzywać pomysł od razu od "pozostałości komuszych". A jak nie chcesz się składać to "niestety" jest demokracja, i jak większość zdecyduje że jednak lepiej mieć szybszy i tańszy bo państwowy po kosztach a nie "rynkowy" ze zdzieraniem z ludzi to mniejszość otumaniona przez propagandę kapitalizmu całe szczęście nic nie będzie miała do powiedzenia :-).

  • 1

    14. ~siarak  2013-03-06 16:20:46  host: 088156130095.radom.vectranet.pl

    @12 np u mnie nie ma internetu, na szczęście rowerem mam tylko 30 min do sołtysa bo u niego jest telefon, więc dzwonię do śwagra, a on za dużą flaszkie mocnego bimbru klika gdzie trzeba. Jaki z tego morał? Nie ma nic za darmo!

  • 1

    16.  2013-03-06 18:18:57

    Ludzie, czy wy sobie nie zdajecie sprawy z tego, że państwowe ZAWSZE oznacza droższe? Czemu? A to temu że państwowe ma być "porządnie" i "zgodnie z prawem" i każdy ma w *** obniżanie kosztów, bo urzędników premiuje się za to że wydadzą jak najwięcej, a prywaciarz chce wydać jak najmniej. Czyli najpewniej nie będzie tańszych umów bez ZUSu, zatrudniania na "czarno" itp. Dodatkowo trzeba się odwdzięczyć odpowiednim ludziom. I będzie zatrudnianie kolesi polityków, którzy załatwili kasę itp. A wolny rynek to wolny rynek. Pokażcie mi wioskę/mieścinę pod Szczecinem gdzie nie ma netu, albo jest jeden beznadziejny i drogi ISP to od razu wezmę kumpla (ISP) i wejdziemy tam z przyzwoitą ofertą i nowoczesną radiówką, dla której 40 Mbit/s nie stanowi problemu.

  • 1

    17. ~  2013-03-06 21:09:39  host: ip-84-39-169-218.free.aero2.net.pl

    16 nie zawsze państwowe oznacza drozsze, gdyby to co zawiera w sobie PIONIER stworzyły prywatne firmy (a tak chciały) to studenci w akademikach zamiast darmowego neta ograniczonego szybkoscią infrastruktury mieli by conajwyżej po neostradzie za kilkadziesiąt złotych

  • 2

    18.  2013-03-06 22:00:49

    @17: Podaj choć jeden przykład że państwowe oznacza tańsze, czekam z niecierpliwością. Uczelnie są państwowe, więc zbudowały to dla siebie, a nie dla kogoś. Bez nich szary Kowalski też miał by neta. A poza tym co z tego że jest pionier, jak na uczelni i w akademikach są i tak blokowane torrenty. Co gorsze nie ma tam alternatywy że zapłacisz sobie 50-60 zł i będziesz miał pełen dostęp do neta z torentami, odblokowanymi portami itp. A wiesz czemu? Bo jest monopol uczelni na dostęp do internetu. I to jest kolejne zagrożenie. Masz prywatnego ISP, który próbuje coś blokować to uciekasz do innego. Był by jeden jedyny słuszny państwowy to mógł by sobie blokować co chce i jak chce.

  • 1

    19.  2013-03-07 09:17:19

    http://www.telepolis.pl/wiadomosci/darmowy-internet-unijny-na-2- lata-w-sieci-netmaks,2,3,27692.html czy to kolejna super oferta darmowego internetu gdzie bedzie kosztował 100zł miesięcznie ?

  • 0

    20. ~  2013-03-12 14:45:02  host: thoreau.guilhem.org

    @16: Mówisz, masz. Czarnocin w gminie Stepnica. Takie zadupie, że połączenia przez sieć mobilną są rozłączane dosłownie co chwilę i jedynie Play oraz Plus dają połączenie z trudem akceptowalne. Wioska tak mała, że z jednego końca widać drugi, a jedynymi atrakcjami są tam dostep do Zatoki Szczecińskiej i Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda, w której można się naprawdę bardzo zintegrować z grupą i aktywnie spędzić czas.

Dodaj swoją opinię