Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 3 mln zł kary dla TP za biuro numerów

3 mln zł kary dla TP za biuro numerów

WitekT 15 Września 2006 20:05

0 0

Telekomunikacja Polska została ukarana kwotą 3 mln zł za naruszenie obowiązków informacyjnych w zakresie udzielania informacji o numerach abonentów wszystkich sieci telefonicznych.

Decyzją z 14. grudnia 2005 roku prezes URTiP (poprzednik UKE) ustalił, że TP jest operatorem o największym udziale w rynku świadczenia usług powszechnych i określił szczegółowe warunki świadczenia usługi polegającej na udzielaniu informacji o numerach abonentów wszystkich publicznych sieci telefonicznych.

Zgodnie z przepisami Dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie usługi powszechnej, informacja o numerach telefonicznych oraz biuro numerów stanowią istotne narzędzie dostępu do publicznych usług telefonicznych i są częścią obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Użytkownicy i konsumenci mają prawo korzystać z pełnych spisów numerów telefonicznych oraz biur numerów obejmujących wszystkich spisanych abonentów telefonicznych (zarówno numery stacjonarne, jak i numery komórkowe). Zgodnie tą dyrektywą Państwa Członkowskie powinny zapewnić, aby dostępna była przynajmniej jedna kompletna usługa biura numerów dla wszystkich użytkowników końcowych, w tym dla użytkowników publicznych aparatów samoinkasujących.

W celu realizacji tego obowiązku TP powinna wystosować odpowiednie wnioski do wszystkich operatorów publicznych sieci telefonicznych, zarówno telefonii stacjonarnej jak i ruchomej, w celu zawarcia odpowiednich umów niezbędnych dla świadczenia usługi biura numerów. TP poinformowała, że 1. września udostępniane były informacje o numerach abonentów tylko 33 spośród 56 operatorów publicznych sieci telefonicznych (w tym brakuje danych z dwóch sieci komórkowych). Spółka jednak nie skorzystała z możliwości wystąpienia do Prezesa UKE z wnioskiem o skrócenie terminów w przypadku prowadzenia bezskutecznych negocjacji z innymi operatorami.
Tym samym TP jako operator publicznej stacjonarnej sieci telefonicznej o największym udziale w rynku świadczenia usług telefonicznych na obszarze Polski nie wypełniła warunku świadczenia usługi polegającej na udzielaniu informacji o numerach abonentów, gdyż nie zawarła odpowiednich umów niezbędnych dla celów świadczenia powyższej usługi. W ocenie Prezesa UKE stan taki świadczy o naruszeniu obowiązków informacyjnych wobec użytkowników końcowych i skutkuje nałożeniem kary pieniężnej.

Nałożona przez Prezesa UKE kara jest znacząco niższa od maksymalnej możliwej wysokości kary (do 3% przychodów TP za ubiegły rok), a także uwzględnia to, że:
TP była już karana za niewykonanie obowiązków dotyczących użytkowników,
w ciągu 9 miesięcy od wydania decyzji, i pomimo toczącego się od 3 miesięcy postępowania o ukaranie, TP nie zakończyła negocjacji z pozostałymi operatorami, TP nie dołożyła należytej staranności w postaci wniosku do Prezesa UKE o zaangażowanie się w negocjacje, obowiązek informacyjny wypełniono w stosunku do danych 1/3 abonentów w sieciach publicznych na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej, Prezes UKE wziął pod uwagę dotychczasową działalność spółki, a w szczególności fakt, że TP była już karana przez regulatora:
decyzją z 17. września 2002 roku Prezes URTiP nałożył karę pieniężną w wysokości 1 mln zł za niewykonanie decyzji o współpracy pomiędzy Netią Telekom Lublin a TP,
kolejna kara w wysokości 10 mln zł nałożona 7. listopada 2005 roku za niewykonanie decyzji Prezesa URTiP o połączeniu sieci TP i TeleNet-Mielec,
następna kara w wysokości 1 mln zł została wymierzona 27. lipca za brak realizacji obowiązku poinformowania użytkowników o cenie usług o podwyższonej opłacie przed rozpoczęciem naliczania tych opłat,
kara 200 tys. zł wymierzona 1. sierpnia za pobieranie zbyt wysokich opłat za przeniesienie numeru do sieci innego operatora,
nałożona przez Prezesa UKE 22. sierpnia kara 50 tys. zł za nieprzedłożenie projektu zmiany cennika świadczonych usług w zakresie promocji pn. Telefon do planu.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~  2006-09-15 20:15:09  host: eaz194.internetdsl.tpnet.pl

  oni z nas zdzieraja kase to maja za co kary płacić TP to czysta telekomunizacja iniestety Polska:/

 • 0

  2.  2006-09-15 20:39:51

  i do tego sobie je od podatku odpisza, te kary sa BEZ SENSU przy aktualnym prawie telekomunikacyjnym...

 • 0

  3.  2006-09-15 20:43:56

  I BARDZO DOBRZE!

 • 0

  4. ~poznaniak  2006-09-15 20:53:50  host: 213-238-96-82.adsl.inetia.pl

  "TP była już karana" -> w warunkach recydywy kara powinna być wyższa, a nie niższa, Pani Aniu!!!

 • 0

  5. ~observator  2006-09-15 21:25:56  host: nat-39.wolomin.net

  Gratuluję pani Aniu! Tak dalej!

 • 0

  6.  2006-09-15 22:32:40

  A kto za to zapłaci? Pani zapłaci, Pan zapłaci, Wy zapłacicie (ja nie mam stacjonarki ;P)

 • 0

  7. ~nerox  2006-09-16 08:00:58  host: c164-56.icpnet.pl

  Klusek zaplacisz ze swojej przyszlej emerytury. ps poznaniak nie rob wstydu naszemu miastu. Pani "Ania" jak ja nazwales coraz bardziej sie radykalizuje i powoli skupia sie tylko na tpsie. jestem za karami ale niech nie zapomina ze rynek telekomunikacyjny to nie tylko tpsa.

 • 0

  8. ~ehh  2006-09-16 10:46:50  host: acxh208.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W Polsce to chyba jednak tylko TP ;) jesli mowimy o ogolnopolskim zasiegu a nie jakis pseudo operatorach dzialjacych w 3 miastach

 • 0

  9. ~nerox  2006-09-16 14:20:06  host: c164-56.icpnet.pl

  ehh :P patrzac z takiego punktu widzenia to masz racje, ale np z mojego to nie bardzo :) mieszkam w Poznaniu i moja kablowka udostepnia neta tylko i wylacznie z pakietem telewizyjnym. to tez jest problem, ktorym powinna sie zajac UKIE. A ze trudniej jest bo operatorow wiecej (kazde miasto kilka nowych podmiotow) to powinno zdobingowac wychwalana przez uzytkownikow telepolis prezes UKIE :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-71-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet