Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 256 kb/s - polskie łącze szerokopasmowe

256 kb/s - polskie łącze szerokopasmowe

WitekT 20 Listopada 2009 17:05

0 0
Ministerstwo Infrastruktury w przygotowywanym projekcie określiło minimalną przepustowość łącza szerokopasmowego dla polskich sieci telekomunikacyjnych na 256 kb/s do i od abonenta - pisze serwis rpkom.pl.

Obowiązek zdefiniowania "łącza szerokopasmowego" nakłada na ministerstwo projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, jaki procedowany jest obecnie przez parlament. Definicja ma podlegać weryfikacji co 3 lata.

W Europie za łącze szerokopasmowe przyjmuje się z reguły takie, które pozwala na transfer rzędu 1 Mb/s w stronę do abonenta.


Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:
w sumie: 57
  • 0

    38.  2009-11-21 02:11:17

    Nie wiem jak w ogóle można nazywać łącze 256kb/s szerokopasmowym. Na tym nie pójdzie nawet telewizja internetowa, a usługi multimedialne są domeną łączy szerokopasmowych.

  • 0

    39. ~Chrome_TP  2009-11-21 03:09:37  host: afhi103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 38 tu chodzi raczej o ustanowienie nazewnictwa/podwaliny pod inne sformułowania które będą potrzebne do uwarunkowań natury prawnej i ustalenia minimalnego progu od którego możnaby oficjalnie użyć słowa szerokopasmowe - trochę nijak ma się to do celów zastosowania samych usług obleczonych tą nazwą - aka na łączu 256 też możesz posłuchać np radia internetowego ;] - kwestia tylko jego jakości - podobnie jest z obrazami i telewizją - filmy streamowane da się oglądać - kwestia tylko ich wielkości/jakości i naturalnie czasu buforowania ;] - wiadomo że jeżeli ma się pewne sprecyzowane wymagania i oczekiwania np oglądanie TV w czasie rzeczywistym to te ustawowe wartości są nieadekwatne - ale to nie te oczekiwania były powodem ich wartościowego ustalenia - i dlatego takie porównania są nieco chybione ;)

  • 0

    40. ~  2009-11-21 09:23:29  host: v06-05.opera-mini.net

    jakby chociaz bylo ze te 256/256 miały byc gwarantowane to byłoby ok. bo nieraz jest tak ze co z tego ze dany op daje łącze 2mega na 512kilo jak w weekend lub popoludniami nie idzie nawet rozmawiac przez voip bo rwie połączenie a tv internetowa (ta nawet z 300-250kilo) buforuje sie i buforuje a na teście łącza wychodzi ze w danym czasie prędkość to zaledwie 150 na 48kilo. w takim wypadku moglbym od operatora żądać odszkodowania za tak wolne łącze a puki co nie moge bo zawsze mowia ze nie mogą dac gwarancji minimalnej prędkości. a tu będą musieli taką gwarancje dac. krok w dobra strone. popieram.

  • 0

    41.  2009-11-21 09:37:49

    Ad 36. Zrobiłem to specjalnie do ciebie. Link: http://i50.tinypic.com/mt73ow.jpg Włożony starter Play Fresh godzina 9.11 sobota rano. Speed download 1026kb/s upload 382, ping 206. Pomiaru dokonałem na 1 pietrze domu, w sumie 5 pomiarów i żaden download nie spadł poniżej 940kb/s. Zdjęcie Magica zrobiłem już w piwnicy tam gdzie mam swoją pracownię i komputer co widać po słabszym zasięgu (1 kreska). Jak tylko wyjde z piwnicy zasięg Playa idealny i prawie zawsze na maksa w domu.

  • 0

    42.  2009-11-21 09:47:45

    Tu masz dowód że nie śmiemniam: http://i50.tinypic.com/5zr6g4.jpg

  • 0

    43. ~X  2009-11-21 10:08:46  host: syriusz.imir.agh.edu.pl

    Kpina jakaś...?

  • 0

    44. ~Longman  2009-11-21 10:48:30  host: adbh109.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niektórzy się dziwią po co taka norma. Przecież sprawa jest prosta jak drut - dla celów propagandowych. Przecież "szerokopasmowy internet w każdej wiosce" brzmi dumnie. A że ta szerokopasmowość jest czysto umowna? No i co z tego? Wmówi się "że to jest to". A ile osób wie o co chodzi w aferze stoczniowej?

  • 0

    45. ~tia  2009-11-21 12:17:52  host: v07-16.opera-mini.net

    Witam. Krok to przodu i to cieszy, aby jak najszybciej. Mam limit BC 10 GB w erze za 99 zl i po przekroczeniu juz internetu nie mam! Uwazam to, za "oszustwo", bo wkoncu place za abonament miesieczy i tzw staly dostep, a nie jedynie do 10GB! Zeby chociaz EDGE bylo po przekroczeniu owego limitu, to bylbym zadowolony, a tak to nie ma szans nawet na otwarcie jakiejkolwiek strony (nawet poczty). Mam nadzieje, ze powyzsza ustawa zmieni sytuacje na lepsze. Teraz nie mam zadnych praw :-( Pozdrawiam

  • 0

    46. ~klimass  2009-11-21 12:41:01  host: user-89-108-226-117.mobile.playmobile.pl

    Siedza debile biora pieniadze za nic i wymyslaja takie przepisy, ktore nikomu nie sluza... Teraz wypadaloby tylko kazdemu takiemu urzednikowi dac internet o takiej predkosci jaka ustalili. Glupie lby jak co do czego to "musimy sie sluchac unii" a jak tylko mozna isc po mniejszej linii oporu, to robimy inaczej...

  • 0

    47. ~Johny11  2009-11-21 14:58:06  host: ip-89-174-83-143.multimo.pl

    Nich to wprowadzą bo wnerwia mnie nazywanie np. iplusa szerokopasmowym albo moje 512/128. to jest wstyd żebym ja - 7 km od miasta nie miał internetu na wyższym poziomie. tp stwierdziło, że nawet to 512 to za wysoko jak na ich łącza. Nawet play u mnie szybciej chodzi - pełen umts/hspa ok. 350 kbps cały czas, żadna inna sieć nie ma u mnie umts - wstyd - Polska.

  • 0

    48.  2009-11-21 18:28:55

    "W Europie za łącze szerokopasmowe przyjmuje się z reguły takie, które pozwala na transfer rzędu 1 Mb/s w stronę do abonenta." - no właśnie! A gdzie my mieszkamy?

  • 0

    50. ~:))  2009-11-21 20:52:00  host: 94.254.227.193

    do 36 - wyobraź sobie, że oprócz tego jaki AKTUALNIE używam internet, to potrafię czytać - także umowy. W UPC upload miałem taki sam jaki jest w P4. Chyba mylą ci się szybkości download i upload. Czytajcie informacje ze zrozumieniem. I żeby nie było, że masz więcej - napisałem, że większość w Polsce i zapewne większość tu piszących, co nie oznacza (mam nadzieję że jest to bardzo jasne), wszyscy

  • 0

    51. ~:))  2009-11-21 21:36:57  host: 94.254.227.193

    jeszcze chciałbym to podkreślić, bo może niezbyt jasno to wynika z informacji Telepolis, że w większości przypadków (znaczącej), upload 256 oznacza 1Mb download - czyli jest to mniej więcej tyle samo co w Europie (nigdzie nie jest powiedziane że poza Polską upload równy jest downloadowi, można więc zakładać że wszedzie jest podobnie znacznie niższy upload niż download)

  • 0

    52. ~w  2009-11-21 23:46:00  host: ip-79-110-15-205.static.tvk.wroc.pl

    "W Europie za łącze szerokopasmowe przyjmuje się z reguły takie, które pozwala na transfer rzędu 1 Mb/s w stronę do abonenta." Bardzo lubię takie głupie uogólnienia. Jak już chcesz to napisać to napisz gdzie ile i jaka jest średnia dla wszystkich państw

  • 0

    53. ~seidhe  2009-11-22 07:18:31  host: korp14.avistamedia.pl

    podobnie jak 51. zauwazylbym, ze przy najpopularniejszych laczach asymetrycznych upload 256 kbps zwykle wlaczany jest wlasnie dla downloadu 1 Mbps - tym samym nasza definicja obejmujaca rowniez upload nie musi byc gorsza od "europejskiej". A moze i okazac sie lepsza, bo technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawic lacze jedno megabitowe z uploadem rzedu 36 kilo :)

  • 0

    54. ~mirekb  2009-11-22 15:20:18  host: apn-77-115-70-202.dynamic.gprs.plus.pl

    @53 cięzki żart ;-)to tak samo jak z zapisem DO 1Mb/s czy 7,2Mb/s.uważam ze definicja jest dobra.z czasem downlink podniosą na 512 ale upload zostawią 256,wydaje sie ze w tą stronę idzie ustawodawstwo

  • 0

    55. ~beznick  2009-11-23 10:23:44  host: 212.160.172.70

    WitekT i rpkom.pl napisali o przepustowości, która jest cechą łącza, gdy tymczasem art.2.3 ustawy "szerokopasmowej" i rozporządzenie stanowi o przepływności (charakteryzującej prędkość transmisji - czyli co z tego ma mieć abonent): "Minister właściwy do spraw łączności określi, w drodze rozporządzenia, nie rzadziej niż raz na trzy lata, minimalną przepływność łączy w sieci służącej do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, biorąc pod uwagę poziom rozwoju telekomunikacji i konieczność stymulowania tego rozwoju, a także zaspokojenie potrzeb użytkowników koncowych. Dostęp określa się jako szerokopasmowy, jeżeli wydajność łącza nie jest czynnikiem ograniczającym możliwość uruchomienia aplikacji dostępnych w sieci." - tak to piszą.. (ustawę?)

  • 0

    56. ~:))  2009-11-23 15:47:08  host: 94.254.131.141

    a co to za dziwne określenie - wydajność łącza nie jest czynnikiem ograniczającym możliwość uruchomienia aplikacji dostępnych w sieci...? w sieci sa dostępne bardzo różne aplikacje, niektóre na superkomputery chyba :))

  • 0

    57.  2009-11-29 23:26:11

    za jakis czas dzieci z etiopi beda nam paczki z pomoca wysylac...:P no coz tak sie polska rzadzi... ceny grubo przekraczajace europejska norme a jakosc uslug... nawet nie ma co komentowac... jak slysze ze net jest drozszy kikanascie razy niz w szwecji? to nie dziwmy sie ze u nich standardem jest 10Mb a u nas 256Kb...

  • 0