Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 25 lat Wi-Fi

25 lat Wi-Fi

sirmark 24 Maja 2010 18:20

0 0

Dziś mija 25 lat od wydarzenia, które zapoczątkowało erę bezprzewodowego Internetu.

24 maja 1985 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission — FCC) podjęła decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego, co utorowało drogę do opracowania standardu 802.11 technologii Wi-Fi i innych technologii bezprzewodowych. Decyzja amerykańskiej komisji zachęciła organy nadzorcze na całym świecie do wprowadzenia podobnych przepisów. Doprowadziło to do upowszechnienia technologii przesyłania sygnału internetowego drogą radiową, zwiększenia dostępności użytkowników do sieci, a w efekcie również popularyzacji laptopów i wszelkich bezprzewodowych urządzeń internetowych.




Najważniejsze daty w historii Wi-Fi:
1985 - FCC wydała decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego
1990 - Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) utworzył nowy komitet, którego zadaniem jest nadzór nad opracowywaniem oficjalnego standardu 802.11
1997 - IEEE wprowadził standard 802.11 dotyczący bezprzewodowych sieci Ethernet
1999 - IEEE ratyfikował standard 802.11b zapewniający maksymalną przepustowość 11 Mb/s
1999 - Po raz pierwszy został użyty komercyjnie termin "Wi-Fi" (Wireless Fidelity). Termin ten został wymyślony przez firmę konsultingową Interbrand. Nawiązuje on do określenia "Hi-Fi" (High Fidelity), które jest od dawna używane w klasyfikacji sprzętu akustycznego.
2003 - Został wprowadzony standard 802.11g zapewniający maksymalną przepustowość 54 Mb/s
11 września 2009 r. - Został ratyfikowany standard 802.11n zapewniający maksymalną przepustowość 300 Mb/s

Źródło tekstu: D-Link     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    15. ~  2010-05-24 19:14:52  host: t20-05.opera-mini.net

    No i co?

  • 0

    16.  2010-05-24 19:15:31

    #5. taktak, cos mi sie zakrecilo... no ale spamera z operymini trzeba bylo usunac.

  • 0

    18. ~  2010-05-24 19:18:55  host: t20-05.opera-mini.net

    To ja zauwazylem! Takie podziekowania!

  • 0

    19.  2010-05-24 19:22:24

    ładny jubileusz :)

  • 0

    21.  2010-05-24 19:26:24

    #20. ze wzgledu na skasowane spameskie komentarze.

  • 0

    22. ~  2010-05-24 19:26:53  host: t20-05.opera-mini.net

    Bo tu dziala cenzura, a zamiast podziekowan za zauwazenie bledu jest kasowanie watkow!

  • 0

    23. ~borysz  2010-05-24 19:37:53  host: dtl26.neoplus.adsl.tpnet.pl

    korzystam z routera Linksys i zastanawiam się czy na neostradzie mogą osoby postronne korzystać [przez wifi] z mojej taryfy, bez mojej wiedzy ? to jest zasięg 150 metrów od domu we wszystkie strony ? czy zasięg takiego wi-fi jest zależny od struktury ścian w domu czy pogody ?

  • -1

    24. ~  2010-05-24 19:39:00  host: t20-05.opera-mini.net

    Ja korzystam z twojej taryfy, hehehe

  • -1

    25. ~  2010-05-24 19:39:33  host: t20-05.opera-mini.net

    Hehe

  • -1

    26. ~sd  2010-05-24 19:44:16  host: elz59.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy Redakcji wiadome jest jaki jest los nowo powstającego WIFI DIRECT ? WIGI ?

  • 0

    27. ~IcekT  2010-05-24 19:48:34  host: t15-07.opera-mini.net

    Nie wiadomo nic.

  • 0

    28.  2010-05-24 19:48:53

    #1 "a co ma ipad do tego newsa ?" Apple wypuściło super sprzęt mobilny i ludzie szaleją, a nie ma dobrze działającego WiFi? Po 25 latach.. hihi

  • 0

    29. ~IcekT  2010-05-24 19:50:16  host: t15-07.opera-mini.net

    Zamykam ten temat.

  • 1

    30.  2010-05-24 20:19:38

    25 lat WiFi a ja nie miałem styczności z żadnym z standardów.

  • 0

    31.  2010-05-24 21:11:14

    @IcekT Zamknąć to możesz sobie drzwi od pokoju ;)

  • 0

    32. ~sd  2010-05-24 21:35:25  host: elz59.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak to nie miałeś styczności? a nie przechodzisz czasem koło lokali z hotspotem ;)

  • 0

    33. ~Tomek  2010-05-24 21:59:33  host: 77-255-33-227.adsl.inetia.pl

    Trochę przesadziliście z tymi latami ;) Tak jak napisaliście, 25 lat temu tylko uwolniono odpowiednie pasmo. Ale jak już mamy iść w tym kierunku to ja za początek wi-fi uznałbym rok 1942 kiedy Hedy Lamarr (to ta pani z pudełka CorelDraw) opatentowała frequency hopping :)

  • 0

    34.  2010-05-25 00:05:18

    22. I co, chcesz medal?

  • 0

    35.  2010-05-25 08:47:38

    Raczej 11 lat. Od 1999 roku, gdy oficjalnie uznano IEEE.

  • 1

    36.  2010-05-25 11:07:13

    32.~sd. Nie ani nie korzystałem z tego typu połączeń, samo GSM.

Dodaj swoją opinię