Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 222 tys. dolarów kary za udostępnienie piosenek

222 tys. dolarów kary za udostępnienie piosenek

Immortal 6 Października 2007 13:00

0 0

Pierwszy raz w historii, wytwórnie nagraniowe wygrały sprawę sądową, o dzielenie się plikami muzycznymi w internecie. RIAA już zapowiedziała, że to pierwszy z wielu wyroków jakie zapadną w najbliższej przyszłości.

Sześć koncernów muzyczny reprezentowanych przez RIAA wytoczyło proces Jammie Thomas. Została oskarżona o bezprawne udostępnianie w internecie ponad 1700 utworów muzycznych. Takie sprawy do tej pory były najczęściej oddalane przez sądy. Tym razem było inaczej. Jammie Thomas została skazana, a kara jaką przyjdzie jej zapłacić jest wręcz niewiarygodna. Przedmiotem rozprawy były 24 utwory muzyczne. Sąd nakazał zapłacić jej na rzecz wytwórni fonograficznych 9250 dolarów za każdą piosenkę! Sumarycznie kwota wynosi około 222 tysięcy dolarów!




RIAA ma nadzieje, że tak wysoka kara da do myślenia użytkownikom, którzy pobierają z internetu nielegalnie utwory muzyczne. O ile dziennikarze nie kwestionują wyroku, to wszyscy zgodnie mówią, że wysokość kary jest absurdalna.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~Gal  2007-10-06 20:10:29  host: 83.238.151.142

    Wszystko do czasu.

  • 0

    18.  2007-10-06 20:43:01

    Ja ceny utworów w internecie, spadną do powiedzmy 2 zł za jedną piosenkę - to wtedy będzie można o czymś podyskutować, a tak p2p szybko (jeśli kiedykolwiek) ze sceny nie zejdzie i nic ten wyrok (pomimo, że historyczny) nie zmieni, tak samo jak nie zmieni 1xxx kolejnych. RIAA tonie w p2p i prędzej się utopi niż wypłynie. Naturalnie to tylko moje prywatne zdanie, a nie całego portalu :)

  • 0

    19.  2007-10-06 20:43:56

    Korekta do powyższego: Jak* ceny .....

  • 0

    20. ~issa  2007-10-06 21:13:00  host: inet20909nb-3.eranet.pl

    ***Immortal - amerykańskie sądy nie takich jak korzystający z P2P przywoływały do porządku. Skoro można rzucić na kolana niemieckich przemysłowców i zażądać odszkodowań za czasy wojny , to nie łudź się , że "dyktatura prawników" będzie patrzeć na takie coś przez palce. Przeciwnie... Co do tych ludzi , to już jest dziadostwo. 2 zł to powinno kosztować w Polsce , realnie do siły nabywczej. Dolar to w stanach na pewno nie majątek , a nie chce mi się wierzyć , że kradną ci co na chleb nie mają. Prawdą jest , że kiedy spadnie cena znacznie więcej ludzi będzie mogło sobie pozwolić na ich zakup i tak interes będzie się kręcić dalej z korzyścią dla obu stron , ale będą cwaniaki dla których nawet 50gr czy x centów będzie "frajerską" opłatą , bo "po co skoro można mieć za free". To w nich jest przede wszystkim wymierzony ten sądowy cios.

  • 0

    21. ~  2007-10-06 22:42:19  host: proxy5.zicom.pl

    Co z tego, że pliki będą po 2zł jak i tak będą je dawać w 128kbit acc albo 160kbit mp3? Powinni dawać 160kbit VBR mp3 albo odrazu 2** acc

  • 0

    22. ~spellcaster  2007-10-06 23:15:43  host: 212.122.223.68

    mafia - zastraszyć i dalej ciągnąć ceny płyt w górę, tłumacząc to kosztami promocji. jak się sprzdaje kupę w złotym papierku, to nie dziwne, że promocja kosztuje - trzeba ludzi nieźle wymęczyć reklamami i puszczaniem w kółko tego samego w radio, żeby kupili jakąś nową płytę z "super (s)hitem". nie usprawiedliwiam ściągania, ale to właśnie masowe ściąganie jest sygnałem NA WOLNYM RYNKU, że cena towaru jest za wysoka - wystarczy ją obniżyć i będzie lepiej. dla wszystkich. a takie mafijne zagrywki ze strony producentów "własności intelektualnej" (a tak btw, czy produkty takiej np. dody, to własność _intelektualna_?) powodują tylko bezustanne obracanie kota ogonem....

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2007-10-07 10:12:30  host: nat-go2.aster.pl

    Jest szansa na wyjazd do USA.

  • 0

    24. ~tofik  2007-10-07 10:13:36  host: apn-100-117.gprsbal.plusgsm.pl

    I bardzo dobrze. Wreszcie ktos udupił internetowego złodzieja. Oby wszyscy co kradną z neta tak skończyli.

  • 0

    25. ~ukenamuniuu  2007-10-07 10:14:01  host: nat-go2.aster.pl

    Bo za takie przestępstwo popełnione w Polsce grozi ekstradycja do USA

  • 0

    26.  2007-10-07 14:31:56

    @issa - Generalnie się zgadzam się z tym co napisałeś. 2 złote - to naturalnie chodziło o cenę w naszym kraju.

  • 0

    27. ~Leo  2007-10-07 15:17:52  host: aana27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja jestem melomanem-audiofilem,kupuję płyty wydawane przez wytwórnie Chesky, Telarc, ECM, czasem Blue Note, mam ponad 2 tys.vtytułów,odtwarzam je na sprzęcie o wartości dobrego modelu BMW - Ancient Audio Lektor Prime + monobloki Accuphase + Sonus Faber Concerto i nie wyobrażam słuchania pierdzenia zamiast muzyki z mp3 sciągniętego z netu.Jesteście głusi, to puście sobie odkurzacz,przyjemniejszy dźwięk niż z mp3 128kbps. Pozdrawiam słyszących i kochających muzykę (czyli nie ten kał z MTV).

  • 0

    28. ~Gal  2007-10-07 15:51:42  host: 83.238.151.229

    tofik - obys sie nie zdziwil jak Ty skonczysz...

  • 0

    29.  2007-10-07 16:01:33

    Potrzebuje informacji: czy juz mozna sciagnac smilocka z telefonu SAMSUNG Z170 i jak sie to ewentualnie odbywa czy przez kabelek czy przez kod?Jaka cena?

  • 0

    30. ~issa  2007-10-07 16:31:41  host: inet20908na-0.eranet.pl

    ****faza , ja sciagnalem simlocka z i600 (ShitMobileOS:) jakies poltora miesiaca od startu Play. Juz mial nakladke w boxie czy jak tam to sie zwie. Wiem tez , ze mozna sciagnac kodem , na pewno przez strone www.samsung-unlock.com Jak trafisz na dobry komis to w porywach za 50zl Ci sciagna.

  • 0

    31. ~  2007-10-07 17:12:43  host: 217.98.38.3

    Wytwurnie powinny sie pogodzic z nowymui technologami jakie sa P2P i inne tego typu wynalazki, a nie kompromitowac sie i walczyc "z wiatrakami". Co oni chca osiagnac ? Wsadzis wszystkich do wieziwnia ? odszkodowania od kazego ? Kto z was nie ma MP3 na kompie ?

  • 0

    32. ~  2007-10-07 17:15:18  host: 217.98.38.3

    Ciekawe ile osob bylo by "czystych" ? :)

  • 0

    33. ~user  2007-10-07 22:10:30  host: public-gprs5465.centertel.pl

    A ja będę głosował na Partię Piratów

  • 0

    34. ~pantg  2007-10-08 03:38:42  host: p08-01.opera-mini.net

    można wydawać płyty taniej, tak np zrobił Wiśniewski, gdy sprzedawał płytę za chyba 5zł, ale już nie pamiętam dokładnie i niech mnie ktoś poprawi. Za ten swój odważny krok Wiśniewski miał olbrzymie problemy, bo naraził się całemu mafijnemu układowi z show biznesu, ten menadżer Wiśniewskiego groził mu procesem za sprzedawanie tak tanio swojej płyty.

  • 0

    35.  2007-10-08 08:25:24

    **issa - dzieki

  • 0

    36. ~nick  2007-10-09 22:25:51  host: bzi111.neoplus.adsl.tpnet.pl

    U nas sędzia który wydał ten wyrok juz by siedział w pierdlu za przyjecie łapówek od tych sześciu korporacji - Ziobro by takiej okazji nie przepuścił przed wyborami. Oligarchami z korporacji oraz RIAA też by sie pewnie zajął.

Dodaj swoją opinię