Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 22% VAT na Internet pewny

22% VAT na Internet pewny

WitekT 6 Września 2004 09:30

0 0

To już przesądzone. Niebawem dostęp do Internetu dla użytkowników indywidualnych, teraz zwolniony z VAT-u, zostanie u nas obłożony 22% stawką tego podatku. Ciągnąca się od blisko roku burza wokół VAT-u na Internet ma się powoli ku końcowi.

Podczas negocjacji z Unią Europejską polski rząd nie uzyskał prawa do innych uregulowań w sprawie VAT-u na Internet niż obowiązujące w innych krajach UE. Od tego momentu na wszelkie starania stało się za późno i usługi dostępu do sieci były w Polsce skazane - tak jak wynika to z dyrektyw unijnych - na stawkę podstawową VAT. Jej wysokość poszczególne kraje ustalają sobie same, ale minimum to 16%. W miejsce obecnego zwolnienia usług dostępowych z VAT dla użytkowników indywidualnych wejdzie więc 22% podatek. Nastąpi to albo poprzez nowelizację ustawy o VAT, albo inną drogą ale wiadomo, że aby nie ryzykować dotkliwych kar finansowych (270 tys. euro za każdy dzień niezgodności prawnej), zmiana zostanie wprowadzona jak najszybciej.
Podwyżek boją się nie tylko użytkownicy, ale też firmy internetowe, w tym najważniejsze portale. Obawiają się, że wzrost cen powstrzyma w Polsce rozwój tego wciąż młodego medium (często utożsamiany z rozwojem tzw. społeczeństwa informacyjnego). Może się okazać, że przybywa mniej nowych użytkowników, spędzają oni mniej czasu w sieci. Podwyżka może zdusić ożywienie, które w tym roku pojawiło się na rynku internetowym. Uderzy to i w portale, i w telekomy, bo koniec końców ludzie będą mniej korzystać z sieci.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-25-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet