Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 2020: Internet o prędkości ponad 30 Mb/s dla każdego Polaka

2020: Internet o prędkości ponad 30 Mb/s dla każdego Polaka

Q! 26 Czerwca 2012 08:27

0 0

Do 2020 roku wszyscy Polacy mają mieć dostęp do Internetu o prędkości powyżej 30 Mb/s - wynika z założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego, nad którym pracuje MAiC.

Narodowy Plan Szerokopasmowy jest częścią planu Polska Cyfrowa. Oprócz dostępu do Internetu z prędkością 30 Mb/s dla każdego mieszkańca Polski w 2020 roku zakłada on również dostęp do Internetu z prędkością 100 Mb/s dla co drugiego gospodarstwa domowego w tym samym roku.

Wyliczenia pokazują, że do 2020 roku inwestycje sektora prywatnego, ale także z pieniędzy unijnych w następnym okresie programowania zwrócą się w taki sposób, że bilans dodatni netto wyniesie 1 proc. PKB, czyli przeszło 16 mld złotych, więc to jest na pewno opłacalne mówi Michał Boni, minister MAiC.




W kolejnych miesiącach trwać będą konsultacje społeczne, po których Plan ma być gotowy do przedkładania na przyszłe projekty z Unii Europejskiej. Dzięki połączeniu środków unijnych i sektora prywatnego mają powstać możliwości opisywane w Planie.

Z okresowego przeglądu Komisji Europejskiej wynika, że Narodowy Plan Szerokopasmowy przyjęło i opublikowało już 22 z 27 państw UE. Zgodnie z zaleceniami KE takie plany mają powstać we wszystkich państwach do końca tego roku.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    15. ~Monter  2012-06-26 09:45:54  host: z26-07.opera-mini.net

    A o technologi wimax słyszeli? Ale najlepiej pojęczeć :(

  • 1

    16. ~lord  2012-06-26 10:02:09  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    kiedyś nowaki obiecywali pociągi 300km na godz potem rozłożył ręce i powiedział sory nie udało sie , także w tym wypadku do co gadają jest uja warte , polityk jak nie kłamią to są chorzy

  • 0

    17. ~;(  2012-06-26 10:17:55  host: user-164-126-115-9.play-internet.pl

    MIESZKAM 10 KM OD DUŻEGO MIASTA A TP OD 10 LAT NIE MA WARUNKÓW TECHNICZNYCH ŻEBY PODŁĄCZYĆ NEOSTRADĘ

  • 0

    18. ~wykluczony  2012-06-26 10:25:15  host: rev-213.189.47.139.atman.pl

    25 km od centrum Warszawy, brak zasiegu Orange i Polkomel ze nawet rozmawiac sie nie da. dawno zgloszona biala plama do UKE, i co, i g...o

  • 0

    19. ~@ ;(  2012-06-26 10:25:53  host: 212.160.172.70

    Olej TP poproś idź do Netii aby tobie podłączyła maja lepsze oferty i przywitają ciebie z otwartymi ramionami.

  • 0

    20. ~z Krynek  2012-06-26 10:34:34  host: 178.180.36.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Mieszkam w kilkutysięcznym miateczku na podlasiu i od wielu lat męczę się z EDGE, a wszystkie okoliczne wsie mają HSDPA lub CDMA z różnych sieci. Zasięg tychże kończy się na granicy miasta: od północy 3G Play, od zachodu CDMA Orange, od południa 3G Plusa. Brak kablówki, jedynie TP S.A. z beznadziejnym lokalnym biurem obsługi. Marzy mi się 1Mbit/s...

  • 0

    21.  2012-06-26 10:54:36

    4: Oczywiście chodzi o dostęp limitowany i po LTE, a nie po kablu. Musieliby pół Polski rozkopać. No chyba, że dodatkowo zrobią dobre Wifi. Gdyby Wam na wsi postawić z 5 hotspotów po 300 Mbit każdy to chyba jakoś by to dało radę? Pogadaj z sołtysem, to nie tak duża inwestycja i może Unia dopłaci :)

  • 0

    22. ~Kiełbasa wyborcza  2012-06-26 11:16:10  host: anon.xmission.com

    Co za brednie.

  • 1

    23. ~GaduAirowiec  2012-06-26 11:26:24  host: 130.138.227.40

    Narodowy Plan Szerokopasmowy...Bilans dodatni netto:) Jakbym czytał Dziennik z lat 80tych ubiegłego wieku:) Panie Boni, proponuję wsiąść na koparkę i ciągnąć światłowody i rozwijać wimaxa po każdej dziurze od zaraz! Bo Pan się nie wyrobi normalnie! Polać im bo słabo gadają!

  • 0

    24. ~Kryminal  2012-06-26 11:31:02  host: 77-253-6-31.adsl.inetia.pl

    >9 - dzis podobno "lezy" Poznan. Nie jestes jedyny. Co tam u nich sie dzieje, przeciez to jakas loteria. Swiatlowod znowu ktos ukradl? Taaa... jasne. Juz wierze. Takie kity.

  • 0

    25.  2012-06-26 12:29:33

    @24 nie słyszałeś o tej grupie przestępczej? Kradną światłowody a następnie przerabiają i sprzedają jako oświetlenie choinkowe.

  • 0

    26. ~Kamil  2012-06-26 12:49:58  host: apn-37-98-211-155.dynamic.lte.plus.pl

    Czy posiadając internet LTE kwalifikuję się jako osoba posiadająca dostęp do internetu o prędkości powyżej 30 Mb/s czy 100 Mb/s?

  • 0

    27.  2012-06-26 13:31:22

    4-5Mbps jest optymalne i wystarczy i do oglądania telewizji HD (ile tego się ogląda) i do normalnego użytkowania internetu na co dzień (www, poczta, voip)

  • 0

    28. ~  2012-06-26 13:47:44  host: aetp197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    20 krynki to nie miasto tylko wieś

  • 0

    29.  2012-06-26 15:15:36

    http://www.youtube.com/watch?v=cJjfnmhkZWQ Widełki 30 Mb/s już spełniam, teraz ciekawe kiedy w przedział 100 Mb/s się załapię :)

  • 1

    30. ~kosma1  2012-06-26 16:22:56  host: 77-254-91-89.adsl.inetia.pl

    Chyba coś mnie omineło ?. To jakieś wybory się szykują czy cóś.... Ale większość z Was jest na szczęście realistami. Od 1 - 30 jest dużooo a to i tak do.

  • 0

    31. ~  2012-06-26 18:58:11  host: ip-78-30-111-122.free.aero2.net.pl

    Żeby spełnić te założenia trzeba by fizycznie zmusić operatorów do natychmiastowego wdrażania FTTH w całym kraju. I tak wątpię czyby zdążyli.

  • 4

    32. ~zenek73  2012-06-26 19:04:15  host: 89-73-64-65.dynamic.chello.pl

    Dajcie zatrudnienie Polakom a nie jakieś pierdoły. Naprawdę większość dorosłych Polaków ma większe problemy niż za wolny internet. Np. za drogie mieszkania (albo jak kto woli za niskie zarobki).

  • 0

    33.  2012-06-26 22:50:34

    @32 To nie są pierdoły. Szybki internet to szybki przepływ informacji, usługi online, nowe miejsca pracy.

  • 0

    34. ~Ks  2012-06-29 02:52:24  host: 088156029016.olsztyn.vectranet.pl

    Ja już dziś mam 64mbit/s. Nocą do południa, ale mam. A gdzie do 2020? A tak w ogóle, po co taka szybkość? To jak w Olsztynie, mam samochód, wyciąga 200km/h, a korki takie, że rowerem szybciej przejadę. Ot, rzeczywistość. Podobnie w necie, czekaj aż strona załaduje, bo serwer ma 1mbit/s uploadu. Niewiele jest serwerów dających 'radość z surfowania'.

Dodaj swoją opinię