Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 20. rocznica komercyjnej telefonii GSM

20. rocznica komercyjnej telefonii GSM

Q! 1 Lipca 2011 12:00

0 0

nokia1011 m 1. lipca 1991 roku wykonane zostało pierwsze komercyjne połączenie telefoniczne w technologii GSM. Od tego czasu liczba użytkowników telefonii komórkowej wzrosła do ponad 4 mld.

W połączeniu wzięli udział ówczesny premier Finlandii, Harri Holkeri, oraz wiceburmistrz miasta Tampere, Kaarina Suonio. W tym celu wykorzystano sieć zbudowaną przez Telenokię i Siemensa - obecnie Nokia Siemes Networks - dla fińskiego operatora Radiolinja, który działa obecnie pod marką Elisa.

Od tamtego czasu liczba użytkowników telefonii komórkowej wzrasta znacznie szybciej niż przewidywali to analitycy. 500 mln klient został podłączony w 2001 roku. Obecnie sieci komórkowe posiadają ponad 4,4 mld klientów, a ich telefony działają w 838 sieciach na terenie 234 państw i terytoriów zależnych.




Pierwszym telefonem GSM przeznaczonym na rynek masowy była Nokia 1011, wprowadzona w 1992 roku. Najbardziej popularnym na świecie modelem telefonu okazała się Nokia 1100, która do tej pory została sprzedana w ilości ponad 250 mln egzemplarzy.

Warto przypomnieć, że sieć Elisa jest tą, która poinformowała o dobrowolnym obniżeniu przez fińskich operatorów stawek MTR. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~b33zon  2011-07-01 12:23:09  host: dynamic-78-8-246-59.ssp.dialog.net.pl

    @Q! - Jest "Nokia Siemens Networks" a nie "Nokia Siemens Network"

  • 0

    6.  2011-07-01 12:31:09

    @b33zon - SSSerdecznie dziękuję. ;-)

  • 0

    7.  2011-07-01 12:34:28

    Bez przecinka przed "oraz" ;) To jest spójnik równoznaczy z "i" :)

  • 0

    8. ~PLAY  2011-07-01 12:36:12  host: user-109-243-98-107.play-internet.pl

    Panie Q!, od nie dawna tu jesteś, kim jesteś tu? Moderatorem? Adminem? Tak pytam z ludzkiej ciekawości ;) Nie przeszkadzasz mi, o nie, wręcz przeciwnie. Bo za dużo, tu się Analfabetyzmu robi ;)

  • 0

    9.  2011-07-01 12:40:01

    @tytanowy_janusz - nie zawsze. ;-) @PLAY - w sumie od 2009 roku, ale powiedzmy, że w porównaniu do 20 lat GSM jest to całkiem niedawno. Co robię? M.in. walczę z tym analfabetyzmem. ;-)

  • 0

    10. ~PLAY  2011-07-01 12:53:20  host: user-109-243-98-107.play-internet.pl

    @Q!: Stricte mówiąc, GSM wtedy zaczęło istnieć, gdy wprowadzone zostały Rozmowy i SMS-y bez limitu, do Klientów swej sieci. Pamiętam czasy, gdy dzwoniąc z Motoroli niebieskiej z antenką (nie pamiętam modelu już) mając TakTaka minuta kosztowała coś przeszło 2 zł, doładowałem za 50 zł, 20 minut i nie ma nic na koncie, tak samo z internetem MB/GB. Teraz zaś mogę sobie pozwolić na Rozmowy i SMS-y jak i Internet. Moim zdaniem czasy, zmieniły się na lepsze. :-) Polemizował bym z tobą, co dokładnie robisz i czy akurat stawka MTR spadnie w sieci Play w połowie 2012 r. do zera, ale wiem że przegram z góry. ;-)

  • 1

    11. ~...aaaa  2011-07-01 12:59:44  host: ivb92.internetdsl.tpnet.pl

    @Play /czyli dla Ciebie koniec twojej fioletowej sieci bedzie oznaczał koniec GSM?

  • 0

    12. ~PLAY  2011-07-01 13:06:54  host: user-188-33-81-216.play-internet.pl

    @11: A czy ja coś takiego, powiedziałem? ;-) Jeśli nie daj boże, sieć Play zniknie pod koniec 2012 roku, po zniknięciu stawek MTR, a oferty W3, będą znacznie odbiegały atrakcyjnością i cenami jakie dotąd miałem w sieci Play, to po prostu zaprzestanie korzystać z telefonu, albo się będę ograniczał w rozmowach i SMS-ach, jak zadawanych dobrych lat. ;)

  • 0

    13. ~dawno,dawno temu...  2011-07-01 13:09:54  host: as7-252.poleczki.dialup.inetia.pl

    A ja chyba w 1997 kupiłem zestaw Tak Tak z telefonem Siemens S6 za 640 zł !!! Ale co najdziwniejsze wtedy stać mnie było na taki zakup, dzisiaj sto razy bym się zastanowił czy wydać sześć stówek na telefon. Chyba czasy były jednak lepsze (pomijając disco-polo) :-D

  • 0

    14. ~  2011-07-01 13:15:24  host: public-gprs284086.centertel.pl

    A za 20 lat będzie się mówiło o pierwszej komercyjnej rozmowie na UMTS, albo skorzystaniu na tym z Internetu

  • 0

    15. ~PLAY  2011-07-01 13:16:24  host: user-46-113-137-52.play-internet.pl

    @13: Co chcesz, Disco-Polo też było fajne. ;D Najlepszy tekst z reklamy sieci Play, jaki słyszałem: Nie jesteś w Play? Nie pogadasz zemną... Chociaż jedziemy w tym samym autobusie. ;)

  • 0

    16.  2011-07-01 13:28:09

    Pamiętam pierwsze stawki, jakie miałem w Simplusie w roku 2000 i 2001 też: 2,90 PLN/min poza sieć i 1,70 PLN/min w Plusie w godzinach szczytu, czyli od 08:00 do 17:00 (poza szczytem stawki o połowę niższe) :) To dopiero były opłaty, a teraz jest 10 razy taniej :) :)

  • 0

    17. ~dawno,dawno temu...  2011-07-01 14:19:03  host: as7-252.poleczki.dialup.inetia.pl

    @16 ja w tak taku miałem 2,40zł za minutę z naliczaniem minutowym za pierwszą i potem co pół minuty... he,he 10 minut rozmowy w szcycie to 24zł, to była jazda !

  • 0

    18. ~prze-wuj  2011-07-01 14:19:53  host: achj248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pamietacie biedronke w Plusie ? ;)

  • 0

    19. ~Miron  2011-07-01 15:39:02  host: sub208-158.elpos.net

    Swoj pierwszy telefon komorkowy mialem w New Yory City..Bylo to w 1990 roku...Na poczatku byl taki na stale przymocowany w aucie niczym kablowy. Przenosny kupilem w 1991 roku. cholera wie w jakiej to czestotliwosci wtedy w USA dzialalo. zapewne nie GSM, bo zadnych kasrt Sim nie bylo. Byla to taka motorola z rozkladana klapka i pamietam, ze wyswiatlecz pokazywal mi tylko wpisywany numer tak jakskrawo na czerwono...Minuta polaczenia kosztowala okolo $2 plus serwis cos okolo $80 i placilem rachunki po $200 tylko za jakies sporadyczne uzywanie emergency...W Polsce po powroci Era byla pierwsza..To chyba bylo jakos w polowie lat 90-tycj..Pamietam jak tylko uruchomili mialem Alcatela z..wysuwana antenka...-;))))

  • 0

    20.  2011-07-01 15:39:36

    A pamiętacie kto pierwszy dał naliczanie sekundowe i minuta połączenia poniżej 1 pln. :)do dziś posiadam od nich numer który wygląda mniej więcej tak XXX CCC ZZZ. :)

  • 0

    21. ~  2011-07-01 18:50:53  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    Pierwszy telefon na abonament kupiłem Erze w 1997. To Ericsson z antenką. Wcześniej używałem służbowej Noki NMT w Centertelu (taka jak pół cegłówki, bateria 6h trzymała ;). Niestety nie mozna było wówczas migrować z numerem i kupiłem kartę operatora, który wprowadził sekundowe naliczanie i ten numer mam do dzisiaj.

  • 0

    22. ~  2011-07-01 18:53:30  host: 89-78-10-20.dynamic.chello.pl

    @16; w szczycie w abo w erze miałem 3,80zł/min. W abonamencie za 70zł miałem chyba 20min. Za identyfikacje numeru trzeba bylo dopłacić 5zł/m-c.

  • 0

    23. ~  2011-07-02 15:27:31  host: v08-16.opera-mini.net

    ja dołaczylem 14 stycznia 2001 do komórkowców..sim popa taryfa max/hit tj 1,7/1,00 zł za min poza/w sieci i ericsson cegiełka gf juz nawet nie pamietam jaki..i idea była na bardzo dlugo..jak widzialem w simplusie 2,90,1,90zł 30gr w taryfie multi i w mono cos kolo 20zł/min to idea byla ok..a jak zobaczylem w erze ze ceny sa netto dziwilem sie czemu-jak popytalem znajomych zrozumialem ze doladowanie tez przychodzi netto;-))bajer na maxa w ptc(swoja droga popatrzcie na to co robi tmobile w ofertach biznesowych-to samo-wszystko netto)..play zmienil wiele-gdyby nie p4 nie placil bym w abo za 15zl za150min 10gr/min ;-)jednak internet musi byc u w3 bo w tym zakresie p4 nie wyrabia.w ogóle to juz czasy mobilnego internetu dlatego w3 czaruje jak moze by ukryc rzeczywiste ceny za minute w ramach abo-popatrzcie sami-kręcą i będą kręcic.taki to biznes.prawnicy regulaminy regulatorzy..czasy dla kumatych nie dla zwykłych konsumentów jakich mamy wiekszosc w pl.pomyslec ze analitycy nie wróżyli powodzenia tego rodzaju telefonii-to koronny dowód na to ze nie zawsze jest tak jakby niektzórzy chcieli

  • 0

    24. ~ELŻBIETA FRANKOWSKA  2016-09-16 16:21:38  host: 188.146.66.44.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    CHOĆBY POSTĘP TEHNOLOGICZNY I ELEKTRONICZNY I INFORMATYCZNY SIĘGAŁ ZENITU NIE POPRAWIA NIC NASZEJ JAKOŚCI ŻYCIA ALBO WRĘCZ COFAMY SIĘ !!
    OPRÓCZ GAPIENIA SIĘ W APLIKACJE TELEFONICZNE JEST BRAK NAUKI, POCZĄTKI GIMNAZJUM GDZIE SA MŁODZI PRZEŚLADOWANI ZA BRAK KOMORKI, NIEMAL KAŻDE DZIECKO JĄ POSIADA, POTEM SĄ TEMPEROWANI BO GDZIEŚ SIE ODEZWAŁ SYGNAŁ NA EGZAMINIE, KTOŚ ZADZWONIŁ NA LEKCJI, ZABÓR, KRADZIEŻ, WIADOMOŚCI PRZESYŁANE TO OK !! I TO WSZYSTKO, CHYBA SAME KŁOPOTY !! - A ZWŁASZCZA SYTUACJE TRZODZENIA PRZEZ NAUCZYCIELI NIGDY NIE ODNIOSLY ZWYCIĘSTWA ALE SKOŃCZYŁY SIĘ KLĘSKĄ DLA NIEWINNYCH DZIECI !!
    ZRÓB ZDJĘCIE ZDARZENIA, WYŚLIJ NA POLICJĘ NIE MA INNEGO I LEPSZEGO DOWODU W SPRAWACH SĄDOWYCH ALE CZY NAPEWNO, FAK,ŻE JESTEŚ ŚWIADKIEM JAKIEJŚ SYTUACJI, MASZ DOWÓD SPRAWY A JEDNAK NIC NIE ZYSKASZ OPRÓCZ SZYKANY !! GWAŁTY NA POSTERUNKU ZA FAK PRZYCZYNIENIA SIĘ DO POKOJU !! PODCZERWIEŃ I WIELE WOJSKOWYCH ZBRODNI WOJENNYCH A TAK NAPRAWDĘ DO KOŃCA NIE SPRAWDZONYCH ARHIWOW DOMOWYCH ZBRODNI WSZECH CZASÓW !! MÓWI SIĘ, ŻE WYSTARCZY SYGNAŁ, BĄDŹ WYKRĘĆ NUMER ALARMOWY A POMOC NADHODZI NATYCHMIAST !! ILE LUDZI STRACIŁO ŻYCIE ALBO TYSIĄCE N€ONÓW - BILANS NIECIEKAWY !!

Dodaj swoją opinię