Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 20 megabitów od TP?

20 megabitów od TP?

LuiN 20 Kwietnia 2009 10:13

0 0

Pięć lat temu nawet 2 Mb/s były poza zasięgiem klientów telewizji kablowej, teraz UPC oferuje 30 Mb/s. Według informacji Rzeczpospolitej, do wyścigu na prędkości dołączy wkrótce Telekomunikacja Polska - będzie to przeskok z 6 do 20 Mb/s. Nowa prędkość przy okazji zdeklasuje wynik Netii (16 Mb/s).

Wyścig na prędkości ma charakter głównie prestiżowy i marketingowy. 80% Polaków wciąż korzysta z łączy wolniejszych niż 2 Mb/s. Jeszcze pięć lat temu 2 Mb/s były nieosiągalne również w przypadku kablówek. Obecnie TP oferuje łącza o prędkości do 6 Mb/s, Netia do 16 Mb/s, a warszawski Aster w zeszłym roku wprowadził łącze 10 Mb/s.

Liderem prędkości od pewnego czasu jest UPC. Obecnie za 120 zł oferuje nominalną prędkość 30 Mb/s. UPC jest trzecim co do wielkości dostawcą Internetu (400 tys. abonentów) po Telekomunikacji Polskiej i Netii, ale znacznie wyprzedza swoich rywali pod względem parametru wydajności swoich usług.




30 Mb/s to nie kres możliwości technologii stosowanej przez UPC. Holenderski Chello (marka UPC) oferuje najwolniejsze łącza o prędkości 4 Mb/s. Te najszybsze w ofercie mają prędkość aż 120 Mb/s (abonament 80 euro). Na zbliżonym poziomie do polskiego jest oferta węgierskiego UPC. Tam za łącze o prędkości 25 Mb/s zapłacić trzeba około 131 zł miesięcznie.

Na zdecydowanie mniej pozwolić mogą sobie operatorzy telefonii stacjonarnej. Według szacunków Netii tylko 30 - 40% linii TP nadaje się do świadczenia usług internetowych o większych prędkościach. Winowajcami są zarówno przestarzała infrastruktura, jak i ograniczenia technologii ADSL. Zapowiadany przez Rzeczpospolitą Internet TP o prędkości 20 Mb/s może zatem okazać się oferta dostępną tylko dla nielicznej grupy klientów.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 0

    27.  2009-04-20 13:22:08

    Mi tam starczy 6Mbitów i będe happy:)

  • 0

    28. ~mino  2009-04-20 13:26:41  host: aecc91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A u mnie w firmie d..a blada. Prawie w środku Łodzi i od 2 lat mam 1 Mbit/s i nie ma szans na więcej. Właśnie po okresie karencji podpisalem umowę na 2 Mbit i gó...o, nie da się. Linia za słaba, do centralki daleko itd. I Telekompromitacja łaskawie chce utrzymać aneks do umowy, tylko że z 89 zł za 2 Mbity proponuje 64 za 1 Mbit w kontynuacji. Wezmę chyba 2 Pleye po 45 zł i mam w d... TePsę.

  • 0

    29. ~hehe  2009-04-20 13:31:04  host: ip-89-174-122-159.multimo.gtsenergis.pl

    Jedno mnie dziwi, Netia w LLU oferuje 16Mb/s, ostatnia linia to fizycznie te same kable, to dlaczego do tej pory tpsa nie oferuje np. 10Mb/s czy 16Mb/s jak Netia ?

  • 0

    30. ~empireus  2009-04-20 13:50:35  host: host118.opteris.pl

    29*** alez TP oferuje 15Mb od dawien dawna. To, ze zasieg tej uslugi to max 200m od centrali, to juz szczegol, ale oferuje ;) Podobnie Netia - nawet jak oferuje 16Mb po LLU, to nie dalej, niz pozwalaja na to druty, czyli tez w malej odleglosci od centrali. Inna sprawa, ze niby UPC ma w ofercie te 30Mb, ale tak naprawde ma ta usluge w szczatkowej ilosci miejsc w kraju. To samo tyczy sie tez innych firm. Ba! Wystarczy spojzec na MM i juz wiemy, ze nawet oferte programowa CATV maja rozna w zaleznosci od miasta/dzielnicy :)

  • 0

    31.  2009-04-20 14:08:21

    Mnie bardziej od maksymalnych prędkości oferowanych przez operatorów interesuje zagadnienie uploadu. Po co mi 2M zamiast 1M skoro mają taki sam upload, a żeby mieć wyższy upload musiałbym wziąć opcje 6M za co najmniej 99PLN.

  • 0

    32. ~Andrzej  2009-04-20 14:21:05  host: dynamic-78-8-42-225.ssp.dialog.net.pl

    Jak ktos mieszka 10 metrow od centrali to beda mozliwosci techniczne na 20 mbit. Tak wiec jesli rzeczywiscie wprowadza 20 mbit to bedzie to oferta widmo.

  • 0

    33.  2009-04-20 14:24:24

    20 mb/s dopiero de facto za kilka lat dla kazdego klienta neo.

  • 0

    34. ~Łeee  2009-04-20 14:33:52  host: akw174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    -Halo, dzien dobry chcialem zamowic neostrade 20 mb. - Chwileczke juz sprawdzam mozliwosci techniczne.... przykro mi ale mieszka pan zbyt daleko od centrali. - Przepraszam ale ja ku>w@ mieszkam W centrali.

  • 0

    35. ~  2009-04-20 14:43:02  host: sipostro.blokowe.pl

    taaaa.... dla mnie to troche jak banki mydlane brzmi. OD 8 lat na przedmieściach 80 tys. miasta nie mam możliwości założenie neostrady. Może za 5 lat będzie z ich tempem. Narazie jestem skazany na moje 5 Ghz

  • 0

    36. ~  2009-04-20 15:16:33  host: acho134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dość wolno. Poczekam aż zaczną sprzedawać 100 Mb/s aby swobodnie grać w QuakeLive.

  • 0

    37. ~Piksel  2009-04-20 17:41:29  host: 77-253-250-126.adsl.inetia.pl

    Wie ktoś czy można mieć symetryczne łącze w T.P lub Neti

  • 0

    38. ~  2009-04-20 18:43:49  host: aafi5.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Można. Tylko cena cie przerazi.

  • 0

    39.  2009-04-20 19:23:48

    Piksel: Pewnie że można - Frame Relay tp - abonament 1207,80PLN za 1Mbps i 1573,80PLN za 2Mbps, aktywacja odpowiednio 963,80PLN i 1451,80PLN.

  • 0

    40. ~  2009-04-20 19:24:55  host: 77-253-137-37.adsl.inetia.pl

    a bezwykopowe renowacje sieci to firma zwiazaa z TP????:P

  • 0

    41. ~Piksel  2009-04-20 20:29:05  host: 77-253-250-126.adsl.inetia.pl

    Dzięki za info już mi przeszło

  • 0

    42. ~  2009-04-21 08:59:36  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    UPC oferuje całkiem stabilne łącze. Żeby tylko z tym zwiększaniem nie wiązało się wykluczanie z oferty mniejszych prędkości. Zauważyłem, że w UPC już nie oferuje się 2Mb tylko 5Mb, niestety za wyższą cenę. Myślę, że naprawdę większości wystarczyłaby 2Mb.

  • 0

    43.  2009-04-21 09:17:07

    Ja tam mam 10 mega w UPC. Chcialem 2 mega ale przy skladaniu zamowienia pani z infolinii powiedziala ze to tylko 10zl roznicy wiec wzialem 10 i jest ok. Coś mi sie nie chce wierzyc by nagle w calym kraju wszyscy mieli mozliwosci na 20 mega jak miejscami nawet 512 kb/s nie idzie.

  • 0

    44. ~mieeetek  2009-04-21 16:14:13  host: 212.160.172.70

    #34 Łeee - THX uśmiałem się do łez :-D

  • 0

    45. ~fred  2009-04-27 11:00:35  host: dok128.neoplus.adsl.tpnet.pl

    maniek: no w całym kraju pewnie na razie nie będzie możliwości na te 20 Mb, ale jeżeli to będzie nawet te 40%, o których mowa w artykule to na początek nie jest źle, z czasem pewnie ten dostęp będzie się rozszerzał...

  • 0

    46. ~Ave Shatan  2010-02-11 09:17:10  host: 94-75-94-203.home.aster.pl

    czy jest internet 20 megabita za 50 zloty

Dodaj swoją opinię