Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 2 mld euro na szerokopasmowy internet w Polsce [wideo]

2 mld euro na szerokopasmowy internet w Polsce [wideo]

WitekT 25 Lipca 2013 08:08

6 0

Rządowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 ma umożliwić jak najszerszy rozwój internetu w Polsce. Będzie on skierowany zarówno do urzędów administracji i jednostek im podległych, jak i operatorów telekomunikacyjnych. Obejmie projekty o znaczeniu ogólnopolskim w takich obszarach jak np. e-administracja, e-zdrowie, e-sądy, e-zamówienia publiczne oraz e-kultura.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (PO PC) wspierane będą działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych oraz osiągnięcie największej przepustowości na obszarach, gdzie nie można zapewnić dostępu do internetu na warunkach rynkowych.

Pomoc zostanie skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i obejmie wsparcie projektów w zakresie budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o parametrach 30 Mb/s i więcej. W ramach PO PC wsparcie skierowane będzie także do urzędów, które mają poprawić jakość i dostępność e-usług publicznych.

Chcemy uzupełnić zidentyfikowane tzw. białe plamy, czyli miejsca, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu, gdzie występują braki, co jest związane z tym, że ta infrastruktura jest nieopłacalna ekonomicznie dla biznesu. Planujemy te luki zidentyfikować z poziomu krajowego i w tych miejscach będą realizowane inwestycje - mówi Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.

Program Ooperacyjny Polska Cyfrowa ma także ułatwić dostęp do zasobów publicznych.

Druga część tego programu to inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne. Czyli z jednej strony np. mówimy o usługach publicznych, e-edukacja, e-learning, e-zdrowie. To jest komponent krajowy. Natomiast wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarce, czyli zwiększenie obrotu gospodarczego w internecie będzie się odbywać głownie poprzez Regionalne Programy Operacyjne - wyjaśnia Niezgoda.
Budżet Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa to 2 mld euro.

Przypomnę, że część polityki spójności, która będzie wdrażana i zarządzana przez Regionalne Programy Operacyjne, to 28 mld euro. W programach regionalnych będą wydzielone pule dla przedsiębiorców - podkreśla wiceminister rozwoju regionalnego.

W ramach PO PC wspierana będzie również e-integracja, czyli działania szkoleniowe i doradcze dotyczące budowy i rozwoju kompetencji cyfrowych skierowanych przede wszystkim do osób starszych (50+) nieaktywnych na rynku pracy, osób niepełnosprawnych, rencistów oraz emerytów, zamieszkałych zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miastach. Środki programu zostaną także przeznaczone na kampanie medialne, których celem jest podniesienie świadomości w społeczeństwie na temat korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych.

Beneficjentami Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 będą: urzędy administracji rządowej oraz jednostki im podległe, jednostki naukowe, państwowe organizacje kultury, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorstwa.


Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: cyfrowa polska | marceli niezgoda

w sumie: 7
 • 1

  1.  2013-07-25 08:51:54

  Znów dobre państwo daje pieniążki, a skąd je wzięli. Może jak nie będą nam zabierać, to my będziemy kupowali więcej usług telekomunikacyjnych i nie będzie trzeba telecom-om pomagać. Jak nie będą nam zabierać to i te urzędy nie będą potrzebne.Obywatel->państwo(koszt "obsługi")->usługodawca nie jest tak wydajne jak Obywatel->usługodawca. Nic nie dawać, ale przede wszystkim nie zabierać. Urzędy będą sobie informatyzować za nasze pieniądze po to żeby wydajniej ściągać/kontrolować znów nasze pieniądze.

 • 1

  2. ~pro  2013-07-25 09:32:18  host: aesh103.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ech student.... gdzie ty studiujesz.... ale OK, rozumiem, ty na razie nie zarabiasz, więc Ciebie nie boli , że najpierw Ci zabiorą, a później trochę z tego co ci zabrali - dadzą na jakiś tzw. program. To nie są pieniądze UE - to są pieniądze, na które musi pracować każdy pracownik UE.

 • 1

  3.  2013-07-25 09:38:43

  @2 No, a skąd to UE ma te pieniądze, nie od obywateli UE w tym Polaków? Dziecinny to jesteś ty, jak nie rozumiesz, że im mniejsza w państwie administracja tym obywatelom żyje się lepiej. Dopłaty do spalania węgla? Niedługo to do pierdzenia trzeba będzie dopłaty robić. No i oczywiście nowych pracowników administracji do liczenia pierdzących, ile w PL krów pierdziało, a ile zajączków, no bo w końcu to między innymi gazy cieplarniane C02, CH4. Można tak zbudować prawo, że nie starczy ludzi do administrowania. Tylko, kto będzie pracował na tych co administrują, skoro wszyscy administrują.

 • 1

  4. ~pro  2013-07-25 09:53:53  host: aesh103.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ty pragmatyk widzę, że nie zrozumiałeś... choć to nie twoja wina. mój komentarz dotyczył posta, który tajemniczo dosyć "zniknął". Jego autorem był niejaki "stu-dent", który właśnie zachwalał "zalety" takiego właśnie prowadzenia programów unijnych: najpierw zabrać, potem dać

 • 0

  5.  2013-07-25 11:00:12

  @pro Twój post zrozumiałem i w pełni się z nim zgadzam. Oczywiście moja odpowiedź była do "tajemniczo zaginionego" post-a @student.

 • 0

  6. ~  2013-07-25 12:29:01  host: 77-253-22-255.adsl.inetia.pl

  Dobrze że chociaż na infrastrukturę a nie pijących żurów co im się pracować nie chce wspierać będą...

 • 0

  7. ~Punk  2013-07-26 01:22:49  host: 176.100.195.85

  *** z tego, skoro u mnie durna gmina nie chce dać zgody na światłowody bo niby są bardziej szkodliwe niż anteny na 5 GHz. Weź tu zrozum debili który na anteny wifi dali zgodę, a na kabel który nie ma wpływu na otoczenie poprzez jakieś tam fale i częstotliwości już się nie zgadzają. Śmierdzi mi tu przekrętem i faworyzowaniem jednej firmy.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-182-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet