Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 1800 MHz: jak rozdać, co zyskać?

1800 MHz: jak rozdać, co zyskać?

WitekT 25 Kwietnia 2012 08:00

0 0

Zbliżający się przetarg na częstotliwości radiowe musi pogodzić sprzeczne interesy działających na rynku operatorów, jak również przyczynić się do realizacji społeczno-ekonomicznych wyzwań, jakie stoją przed Polską. Wobec szumu informacyjnego z różnych stron trudno wyrobić sobie jasne przekonanie, jak to powinno wyglądać z punktu widzenia najszerszego interesu społecznego, z punktu widzenia konsumenta. We współpracy redakcyjnej z kolegami z serwisów GSMonLine.pl oraz RPKOM.PL przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, które powinny sprzyjać temu celowi.




Dalszą część artykułu można przeczytać w dziale Artykuły / Felietony, bądź klikając tutaj.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32. ~b  2012-04-25 15:22:19  host: ip-37-209-128-250.free.aero2.net.pl

    Mam nadzieje, ze nie dostanie sie znowu Plusowi i jemu powinowatym z Solorzem. To naprawde bylby juz mega skandal.

  • 0

    33. ~  2012-04-25 15:26:22  host: v20-14.opera-mini.net

    26:a co to za problem polaczyc se w roaming krajowy i wzajemnie rozliczac, nie takie systemy bilingowe już powstawały. Chodzi o to, że efekty będą za dwa lata, a obecnie nie interesuja mnie male wysepki - chyba nie widziales zdjec z planami. Dzieki roamingowi zwykly abonent juz teraz by zyskal, bo ludzie często siedzą na skraju zasiegu podczas gdy druga siec ma blizej btsa. Ale tu chyba nie chodzi o dobro klintow ale o maksymalne szczedzenie kasy dla operatora.

  • 0

    34. ~  2012-04-25 15:44:03  host: z37-16.opera-mini.net

    33, nie przesadzaj bo obecnie TM i O maja podobny zasieg i osob, ktore siedza na skraju zasiegu podczas gdy druga siec ma full zasieg jest niewiele. Nie ma takiej potrzeby zreszta oni nie beda miec wspolnych czestotliwosci tylko nadajniki, ktore beda obslugiwac pasmo TM i O jednoczesnie. To sa zupelnie odrębne firmy wiec nie mozna wymuszac zeby sie lączyly, bo tak nam wygodniej.

  • 0

    35.  2012-04-25 16:00:09

    @6 ciekawe co piszesz... na koniec 2011 roku mieli troche ponad 7mln, a teraz GUS podal, ze do konca kwietnia przybylo wszystkim operatorom z pol mln kart. po za tym play mialo juz okazje 2 razy na posiadanie wiekszej ilosci pasma - raz zrezygnowali z rezerwacji, dzieki czemu playowe gsm900 lezy i kwiczy i gsm do konca swiata lub tegoz gsm'u beda musieli "roamingowac", a drugi raz przy 1800 nawet nie ruszyli reka...

  • 0

    36. ~Andrew  2012-04-25 22:13:52  host: nat-dom2-201.aster.pl

    No tak mozna sobie gdybac nad roznymi kocepcjami podzialu czestotliwosci ale najwazniejsze czego mi brakuje w tym feleitonie to proba odpowiedzi na pytanie co sie stanie z tym pasmem i w jakim czasie bo do tej pory zobowiazania przetargowe to raczej miedzy bajki mozna wlozyc... pamietam, ze `play mial hurtowo udostepniac uslugi tak aby mozna bylo tworzyc co najmniej taka oferte detaliczna jak ich i co z tego mamy, chyba nic. Zatem wazne jest aby ten kto to dostanie w krotkim czasie zaoferowal uslugi polakom a nie latal swoja siec. O tym autorzy artykulu calkiem chyba zapomnieli a to wydaje sie najwazniejsze chyba, bo co nam z takiego a nie innego podzialu jak uslug szybko nie bedzie, trzeba nadrobic to co `AS nawyprawiala

  • -1

    38. ~mem  2012-04-25 23:46:48  host: host-5db0ca2f.sileman.net.pl

    Z innej beczki . Czy wiecie że formuła 4,0 nie dotyczy wirtualnych operatorów ??!! Nieby nielimitowane rozmowy ale nie do wszystkich . Och ciekawe kiedy biedni klienci Play sie zorientują że zostali nabici w butelke

  • 0

    39. ~Calm7  2012-04-25 23:56:17  host: z16-07.opera-mini.net

    38). Nie ma żadnego noLimit, to raz, a dwa, to fakt, oferta dotyczy tylko 4 sieci: TM , Orange, Plus, Play.

  • 0

    40. ~  2012-04-26 08:14:54  host: z45-03.opera-mini.net

    38,39 nieprawda. No limit dziala rowniez do opow wirtualnych, bo ci dzialaja na infrze w3. Pisano juz tutaj wieloktotnie, wiec tacy jak calm powinni wiedziec.

  • 0

    41. ~Radik  2012-04-26 10:09:09  host: 87-205-194-3.adsl.inetia.pl

    ~33 i gdzie tu bodziec do rozbudowy własnej infrastruktury? Jak dla mnie już dużo lepsza jest współpraca przy projektach typu networks...

  • 0

    42. ~mem  2012-04-26 10:19:09  host: bwi79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    40 nie prawda działa na sieci powiązane ale nie na wirtualnych operatorów --

  • 0

    43. ~  2012-04-26 10:44:33  host: ip-78-30-123-85.free.aero2.net.pl

    @42. Nie pierdziel głupot, tylko przeczytaj regulamin promocji Formuła 4.0. Jak nie umiesz znaleźć to poproś i tobie tu przytoczę stosowny fragment.

  • 0

    44. ~  2012-04-26 10:47:18  host: z27-12.opera-mini.net

    34. jak mieszkasz w miescie 365 dni w roku, to tak maja podobny zasieg. Roaming orange tmobile juz dawno powinni wlaczyc.

  • 0

    45.  2012-04-26 10:54:00

    Mem - cennik Formuly ma tylko trzy pozycje: internet, wideorozmowy oraz stacjonarne.

  • 0

    46. ~Magic  2012-04-26 22:50:39  host: cka22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Networks! ma połaczyć częstoliwości na paśmie UMTS900 co da pokrycie obu sieciom praktycznie całego kraju w HSPA. Jasne i niestety na pełen zasięg musimy poczekac do końca 2014 ale przecież taka inwestycja musi potrwać. Czy ktoś z nas się zgodzi żeby wyłączyli usługi i wszytsko budowali jednocześnie? Dla mnie koncepcja idealna, ceny nie moga spadać w nieskończonść chociażby ze wzgledu na rosnące koszty. Dlatego taki projekt jak Networks daje szanse że przynjamniej ceny nie zaczną rosnąć w perspektywie 2-3 lat.

  • 0

    47. ~  2012-04-27 09:03:15  host: public2112.xdsl.centertel.pl

    @46 nie chodzi tylko o HSPA czy HSPA+. W dłuższej perspektywie prawdziwym celem Networks będzie LTE i to w znacznie większym stopniu pokrycia niż oferuje to Polkomtel.

  • 0

    48.  2012-04-27 23:37:55

    Moim zdaniem NetWorks!ma słabe rokowania na przyszłość. Spóźnili się z UMTS900 Play i Aero2 pokryją 100% powierzchni kraju w UMTS, a NetWorks! z pokryciem 30%. Chyba, że wszystko przygotowują na LTE850 wtedy to ma jakiś większy sens.

  • 0

    49. ~  2012-04-28 21:29:38  host: abui194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    39 i 42. Kto wam płaci za wypisywanie takich bredni?

  • 0

    50. ~  2012-04-29 19:50:07  host: public-gprs53669.centertel.pl

    no dokladnie

  • 0

    51. ~  2012-04-30 12:45:19  host: 77-253-19-49.adsl.inetia.pl

    @48 Z tego co pisali już na Telepolis wynika że NetWorks chce najpierw zbudować ogólnopolska sieć UMTS1800 na nadajnikach które w każdej chwili można przełączyć na LTE. Ma to sens bo w chwili obecnej obydwaj operatorzy obsługują ruch GSM na 1800. Co do Aero2 i Play to cóż... Play przestała inwestować w rozwój sieci bo roaming krajowy jest tańszy a Aero2 cóż puki co ich zasięg to głownie wysoce zurbanizowane miejscowości, jaki większy sens ma używanie częstotliwości 900 w mieście i to do transmisji danych???

  • 0

    52. ~  2012-04-30 12:54:50  host: 89-69-51-112.dynamic.chello.pl

    @48, umts900 Play i pokrycie w 100% kraju?? Dawno nie słyszałem czegoś podobnie zabawnego.

Dodaj swoją opinię