Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 17. urodziny SMS-a

17. urodziny SMS-a

Q! 3 Grudnia 2009 22:49

0 0

Popularna wiadomość tekstowa - SMS - obchodzi dzisiaj swoje 17. urodziny. Dokładnie 3. grudnia 1992 roku inżynier Neil Papworth wysłał pierwszą wiadomość SMS.

Pierwsza wiadomość tekstowa w historii telekomunikacji zawierała życzenia świąteczne (ang. Merry Christmas) i została wysłana przez inżyniera do jego kolegów. Jednak zanim ten rodzaj komunikacji zyskał prawdziwą popularność - musiało minąć aż 7 lat. Dlaczego aż tyle?




Do 1999 roku wiadomości tekstowe można było przesyłać tylko pomiędzy użytkownikami tej samej sieci. W oczywisty sposób ograniczało to tę formę komunikacji. Jednak od chwili ich "uwolnienia" - zyskały one wielu fanów i nic nie wskazuje na to, aby popularność ta miała w najbliższym czasie się zmniejszyć.

Wodą na młyn popularności SMS-ów był również ich koszt, który był znacznie niższy, niż minuta rozmowy. Także niektóre sieci czasowo nie pobierały opłat lub udostępniały usługę za zryczałtowaną opłatą, co przyczyniło się do wzrostu ich popularności, głównie wśród młodzieży.

Źródło tekstu: textually, wł     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~Play  2009-12-03 23:28:04  host: apn-95-41-76-34.dynamic.gprs.plus.pl

    ja tam wcale nie pisze sms-ów hehe

  • 0

    9. ~  2009-12-03 23:33:28  host: v11-13.opera-mini.net

    W Simplusie (w 2001) SMSy byly za 0,75 PLN dlugo taka cena obowiazywala. Pózniej dali 'promo' na wakacje i zjechali do 0,55. Pozdrawiam stare SMSowe wygi:P Pamietam nawet klub SMSowych maniakow haha /Taczi

  • 0

    10. ~berdys  2009-12-04 00:02:59  host: aahx138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Idea dala mozliwosc wysylania smsow za darmo, przez bodajze 3 miesiace od uruchomienia tej uslugi. Szkoda, ze zasieg wtedy mieli tylko w 24 miastach ;)

  • 0

    11. ~berdys  2009-12-04 00:04:22  host: aahx138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a pobieranie kasy wynikalo, ze simplus mial AOC na karcie. Mozna bylo nawalic duzo na minus :D rozmow jak i smsow.

  • 0

    12. ~berdys  2009-12-04 00:08:05  host: aahx138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    lepszym bajerem byly loga- pamietam mialem logo Plusa sciagniete z Club Nokia . Trzeba bylo wpisac smsc od nokii i wyslac smsa z komenda i numerem karty na specjalny numer. Co ciekawe, przez ten smsc chodzily smsy z Idei do ery :D

  • 0

    13. ~vindex  2009-12-04 02:28:05  host: 87.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl

    A ja miałem ok. 1997 telefon (chyba Dancall), który tylko odbierał smsy (a były to np. życzenia świąteczne od operatora), a potem koło 1999 taki (chyba Alcatel), w którym smsy już dało się pisać, ale TYLKO DUŻYMI LITERAMI :)

  • 0

    14. ~NG  2009-12-04 06:59:05  host: 188.33.0.97

    Ech... Co gdyby nie SMSy... Nie byłoby tak fajnie, co? Hahaha. Ale tak na serio to myślę, że one (SMSy) to z jednej strony błogosławieństwo w komunikacji, a z drugiej - przekleństwo. I pamiętam czasy mojego pierwszego telefonu. W Plusie, abonament, 60gr netto (plus 7% VAT). Można było wykupić abonament za 18zł netto i SMSować za 30gr netto.

  • 0

    15. ~  2009-12-04 08:16:20  host: ejv186.internetdsl.tpnet.pl

    Jak już tak na wspominki was wzięło to wspomnę że ok 2002/2003 roku miałem w Erze pakiet GPRS za ok 10zł bez ograniczeń danych - to były czasy....ech.

  • 0

    16.  2009-12-04 08:26:02

    No to najlepszego dla smsów ;) a jak by nie bylo i tak bedziecie narzekac ze nie mozna bylo wyslac do tego czy do tamtego....

  • 0

    17. ~mirekb  2009-12-04 08:57:27  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    zajefajna forma komunikacji.stosunkowo dyskretna i subtelna.ktos w koncu wpadl na pomysł mtr dla sms i jak sie okazało trwa to do tej pory-w hurcie 15gr za sms miedzy sieciami komórkowymi-brawura.dlatego opera mini i bramki sms z netu są często wyjściem z tej drożyzny

  • 0

    18. ~  2009-12-04 10:30:50  host: chello084010143093.chello.pl

    Przypomnieliście mi czasu firmowego telefonu Nokii, jeszcze za czasów Sieci o nazwie Centertel, potem powstała marka Idea, aż w końcu znalazła pod skrzydłami Orange (swoją drogą coś ucichły zapowiedzi, że Erę miało przejąć O2?). W każdym bądź razie Nokia ta nie przyjmowała SMSów, bo nie miała takiej funkcji, jak ktoś był posiadaczem telefonu umożliwiającego wysyłanie SMSów i wysłał do mnie SMS - dostawał raport 'doręczono' (ciekawe gdzie i jak hehe). Fakt faktem, ale SMSy powinny być niemal darmową alternatywą komunikacji (0-9gr a nie jak ktoś zauważył operatorzy ściągają nawet po 20gr), a ceny MMSów powinny kształtować się co najwyżej 20gr/100kb (a nie jak dotychczas niektórzy operatorzy kasują 40gr).

  • 0

    19.  2009-12-04 10:43:40

    SMSy byly dobre jak kosztowaly ok 60gr a minuta kosztowala ok 2zł... ale teraz gdy minuta kosztuje nawet mniej niz sms to coraz mniej osoba chce sie pisac skoro mozna zadzwonic...

  • 0

    20. ~  2009-12-04 11:16:34  host: f96-044.opera-mini.net

    Do aserty: w play fresh smsy jeszcze długo będą popularne. Przy 30zł 1tys darmowych smsow do wszystkich polskich sieci a potem 9gr. Puki co jeszcze długo będzie trzeba czekać by minuta rozmowy do wszystkich sieci kosztowała 9gr i mniej. Także puki co smsy jeszcze długo będą popularne

  • 0

    21. ~berdys  2009-12-04 11:31:18  host: aahx138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~vindex* ano tak bylo, ja mialem Motke d160 i tam bylo wszystko nowoczesnie, tylko sie nie dalo adresowac smsa z ksiazki telefonicznej i trzeba bylo pamietac numery ;D WIELKIE LITERY BYLY DOMYSLNIE- ale mozna bylo zmienic na male- w menu, strasznie to niewygodne. ALe do dzisiaj zapamietam ten specyficzny zapach nowej motki d160 i jej wygodne gumowe klawisze ;)

  • 0

    22. ~Hose  2009-12-04 12:05:18  host: 194.39.141.10

    Pamiętam gdy w simplusie były dostepne smsy, posiadałem wtedy Mitsubishi MT430 z sieci D2, jak na tamte czasy rewelacyjny telefon, koleś miał wtedy tak-taka i dzwonił do Ery z pytaniem "dlaczego era jest taka surowa bo simplus już ma smsy a tak-tak nie" ubaw mieliśmy po pachy. Później w tak-taku też pojawiły się smsy, był też Alcatel one-touch "coś tam" który nie miał podświetlanej klawiatury, nie dało się pisać po zmroku ;-) Stare czasy.

  • 0

    23.  2009-12-04 14:05:36

    Kilka lat temu sms to była podstawowa usługa, z której korzystałem przez telefon. Potem smsy po 1 gr to była rewolucja. Teraz smsy wysyłam znacznie rzadziej, bo wolę zadzwonić. Ale i tak, w niektórych sytuacjach, sms jest niezastąpiony.

  • 0

    24. ~Bezimienny  2009-12-04 22:14:54  host: chello089079028155.chello.pl

    Oj tak, pamiętam dobrze te czasy, abonamentowcy w Erze byli uprzywilejowani, nie dość że mieli pamiętne "pięciosekundówki" to jeszcze mogli wysyłać SMSy, a ja biedny "pingwinowiec" płaciłem za minutę jak za audiotele, ponad 3zł. Za to jak już w TT można było wysyłać SMS to faktycznie, kwota była pobierana odgórnie za "pakiet" 5 czy 10.

  • 0

    25. ~Bezimienny  2009-12-04 22:17:23  host: chello089079028155.chello.pl

    A! No i zapomniałbym. Późniejszy szczyt moich marzeń Ericsson T10s i elegancka, bajerancka dołączana klawiatura. Mimo, że nie pisałem wiele SMS to ówczesne rozwiązanie było naprawdę wygodne.

  • 0

    26.  2009-12-05 19:33:05

    Darmowe pięciosekundówki były też dostępne w Tak Taku. Pamiętam też reklamy: facet w sklepie, żona w domu i podają sobie szybko cyferki, które w kluczu oznaczały określone produkty i zwroty. Genialne reklamy ;)

  • 0

    27.  2010-02-07 13:04:33

    Pamiętam, jak w 2000r. porozumiewałam się z narzeczonym właśnie dzięki pięciosekundówkom. Wbrew pozorom można było naprawdę dużo sobie powiedzieć. ;)

Dodaj swoją opinię