Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 150 tys. zł kary dla TP za nieprzekazanie treści umów

150 tys. zł kary dla TP za nieprzekazanie treści umów

sirmark 8 Grudnia 2008 14:48

0 0

8. grudnia UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 150 tys. zł za nieprzekazanie treści umów o dostępie telekomunikacyjnym.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, przedsiębiorca telekomunikacyjny o znaczącej pozycji rynkowej, na którego Prezes UKE nałożył obowiązki regulacyjne w zakresie zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego do swojej sieci, jest zobowiązany do przekazywania Prezesowi UKE tekstów umów o dostępie telekomunikacyjnym, których jest stroną, w terminie 14 dni od ich podpisania.

W wyniku postępowania kontrolnego ustalono, że Telekomunikacja Polska nie przekazała Prezesowi UKE w wymaganym terminie treści trzech umów o dostępie telekomunikacyjnym (zawartych przez TP w 2005, 2006 i 2007 r.). Przekazanie przedmiotowych umów nastąpiło dopiero po wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary.
Naruszenie tego obowiązku przez TP utrudniło Prezesowi UKE prawidłowe wykonywanie ustawowych zadań. Posiadanie przez Prezesa UKE aktualnych danych o treści umów zawieranych między operatorami jest niezbędne do dokonania prawidłowych ustaleń, na jakich warunkach TP świadczy usługi telekomunikacyjne innym operatorom (w tym oceny przestrzegania zasady niedyskryminacji - art. 36 Prawa telekomunikacyjnego), a także do dokonania analizy rynków właściwych w celu przygotowania decyzji regulacyjnych.

Nie znając postanowień umów o dostępie telekomunikacyjnym, Prezes UKE nie może zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym w drodze decyzji, zmieniać treści tych umów lub zobowiązać strony umowy do ich zmiany, w przypadkach uzasadnionych potrzebą zapewnienia ochrony interesów użytkowników końcowych, skutecznej konkurencji lub interoperacyjności usług.

Prezes UKE dokonując ustalenia zakresu naruszenia prawa wziął pod uwagę, iż TP ostatecznie przekazała w toku tego postępowania teksty umów o dostępie telekomunikacyjnym. Wykonanie obowiązku nastąpiło jednak z naruszeniem ustawowego terminu.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1.  2008-12-08 15:22:48

  Jeśli się należy kara to karać! ;-) Dzisiaj znowu łązili przedstawiciele, "żeby zmienić abonament na taki, w którym cały będzie wykorzystywany na rozmowy". Z Netii. Ale też na ptytanie z jakiej firmy odpowiedź pada: z telekomunikacyjnej ;-) Na kolejne pytania padają jezcze ciekawsze, np. mówi laska, że mam abonament taki a taki a przecież w nim nie ma darmowych minut i ona mi zrobi dobrze, żebym nie wydawał pieniędzy na nic. Na pytanie skąd wie jaki mam abonament milczy jak zaklęta i wyraźnie próbuje zmieniać temat aż wręcz odchodzi... Oczywiście z odzywką, ze nie będzie mnie zmuszać do tego bym płacił mniej ;-)

 • 0

  2. ~ukenamuniu  2008-12-08 19:14:38  host: 86-59-n1.aster.pl

  Nareszcie wydało się, co tak bardzo "utrudniło Prezesowi UKE prawidłowe wykonywanie ustawowych zadań." No tak, analiza rynków właściwych nie była możliwa, również tych umów nie można było zmienić z korzyścią dla abonentów i operatorów bo nie były Urzędowi znane. Jeszcze gdyby UKE podał o jakie umowy chodzi - informacja by miała większą wagę. Jak pisze WitekT: wyczaję. Podam jakie to były ważne (warte uzasadnienia) sprawy po 50 tys zł za sztukę, które uniemożliwiły też ochronę interoperacyjności usług.

 • 0

  3. ~ja  2008-12-09 06:38:53  host: dut53.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ostatnio pracownik Netii robił sobie inne jaja :). Był u klienta oczywiście wprowadzając w błąd jeśli chodzi o operatora z jakim jest podpisywana umowa, ściemniał ze z TP. Gdy się klient zorientował, ten później zadzwonił na 9393 i mu zmienił abonament na najdroższy i do tego parę droższych usług zamówił. Oczywiście miało to miejsce w przypadku tylko około 10 abonentów. Bez problemu przeszedł weryfikacje na 9393 bo miał już dane klientów ( podali zanim się zorientowali że to konkurencja). Ale w ocenie Streżyńskiej to kary należą się tylko TP prawda ??

 • 0

  4. ~S&S  2008-12-09 10:38:26  host: 213.25.189.50

  wreszcie-ale w sumie dla nich to żadna kara

 • 0

  5. ~ukenamuniu  2008-12-09 20:17:24  host: 86-59-n1.aster.pl

  Ad2. Wyczaiłem (wyczaiłeś, wyczaiło, wyczaiłoby, wyczaiłobym, wyczaiłobyś): 2005 - z NOM (preselekcja), 2006 - z Polkomtel (NDS = 1069), 2007 - z Petrotel - dostęp do węzłów.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet