Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 15 lat temu Nokia zaprezentowała swój pierwszy telefon GSM

15 lat temu Nokia zaprezentowała swój pierwszy telefon GSM

WitekT 10 Listopada 2007 18:27

0 0

nokia 1011 Dziś Nokia świętuje 15-lecie pojawienia się jej pierwszego telefonu GSM na rynku - modeli 1011, którego symbol nawiązuje do daty premiery - pisze serwis PC World.

Telefon pracujący w standardzie GSM 900 miał swoją premierę 10. listopada 1992 roku. Ma wymiary 192 x 62 x 30 milimetrów i waży aż - uwaga - 475 gram. Miał wysuwaną antene, dwulinijkowy, tekstowy wyświetlacz z menu w 10 językach oraz pamięć na 99 kontaktów. Zastosowany akumulator niklowo-kadmowy pozwalał na przeprowadzenie półtoragodzinnej rozmowy lub 15 godzin stanu czuwania.




Telefon wraz z aktywacją kosztował w Niemczech 2,5 tys. marek. W 1994 roku został zastąpiony przez model 2010.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: PCWorld, wł     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    22.  2007-11-10 23:36:06

    ***tymis: dzieki za uswiadomienie. Ja generalnie wiem, ze bija w dzwon, ale nie wiem do konca, w ktorym kosciele. ***grabek: dokladnie tak - dzieki za pomoc :)

  • 0

    23. ~NanoGee  2007-11-11 01:13:46  host: nat-89.ghnet.pl

    Moim pierwszym byla Nokia jakas cegla od Centka, a pozniej w Plusie 2110 i 8110. Nie wiem, ktory to byl rok, ale ludzie pozniej masowo kupowali 3110 w Erze :P I te cudowne taryfy... Ach... Sms za 60gr netto... No po prostu piekne czasy :D:D:D:D

  • 0

    24.  2007-11-11 07:48:06

    NanoGee: to mógł być rok 1997-1998. A Era miała wyłączność na Nokię 3110 i sprzedawali straszne ilośc tego, oczywiście z aktywacją.

  • 0

    25. ~jaadwiga  2007-11-11 08:22:32  host: abir30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja bym chciał żeby ktoś zrobił zestawienie cen połączeń odkąd w Polsce są operatoryz GSM - ciekawie by to wyglądało

  • 0

    26.  2007-11-11 09:33:02

    25# - Świetny pomysł :)

  • 0

    27.  2007-11-11 09:33:27

    Nokii gratulujemy telefonów :]

  • 0

    28.  2007-11-11 09:34:51

    WitekT - dałoby się zrobić takie zestawienie cen od początku GSM w PL??:)

  • 0

    29. ~LeszekTG  2007-11-11 09:38:16  host: 088156096008.stk.vectranet.pl

    ja pamietam cene TakTaka kiedy wchodzil na rynek (czerwiec 1998) 3,66zl/min. Cena w sieci byla nizsza ale nie pamietam ile. Karta kosztowala 120 zl a doladowanie po 99 zl

  • 0

    30. ~JanIII  2007-11-11 10:05:22  host: 86-41-102-86.b-ras2.lmk.limerick.eircom.net

    Dobre nokie skonczyly sie wraz z modelem 6110 wieki temu.Teraz nokia jest zacofana technologicznie. Same wyswietlacze wolaja o pomste do nieba. Prosze porownac wyswietlacze w samsungach albo jeszcze lepiej w sharpach to jest niebo a ziemia albo moze lepiej niebo a polska. Pozdrawiam wszystkich ktorzy nie znaja sie na prawdziwych telefonach.

  • 0

    31. ~Pestek  2007-11-11 10:43:42  host: host-89-238-14-168.smgr.pl

    hmm nie narzekam na swoj wyswietlacz w 6280 :P jest zajebiscie duzy i dobrej jakosci :)

  • 0

    32. ~  2007-11-11 10:57:24  host: p03-03.opera-mini.net

    Moj pierwszy telefon to Nokia 3110 z zestawem głosnomowiacym w Erze za 555 + vat. Abonament bialy za 50 zl, CLIP za 9,15 a biling za 11,5 zl. Minuta za 3 zl. Benzyna byla za 1,80 zl :-) to byly czasy

  • 0

    33.  2007-11-11 11:38:57

    Moja pierwsza Nokia 3210 bez antenki w Erze (X.99) za 299 netto, promocyjna byla tylko cena tego aparatu. Telefon spisywal sie bez zarzutu przez 2 lata.

  • 0

    34.  2007-11-11 15:45:32

    olek: chcesz to zrób, daj WItkowi - z pewnością Ci podziękuje :)

  • 0

    35.  2007-11-12 08:50:46

    ~foks - no jakby go skopiowali... Ech ta Nokia... Nic sama nie potrafi wymyśleć ;-) Ale wehikuł czasu to w sumie przydatna rzecz jest - niech się w ięc przestawią z komórek na pojazdy do podróży w czasie ;-)

  • 0

    36.  2007-11-12 08:56:21

    W tamtym czasie (kiedy oderowano nowszą 1610/11), wolałem jednak maniejszego chociaż droższego Ericssona GA 628. Cena ponad 500 zł netto. Rachunki miesięczne takie jak dzisiaj ;-) Taryfa Bombka? Albo coś takiego... W każdym razie mija 10 lat odkąd się zaraziłm ;-)

  • 0

    37.  2007-11-12 09:00:01

    Znaczy rachunki mam teraz wyższe - np właśnie dostałem esemesa: 389,86 zł. Ale to za 4 numery i za zasilenie Simplusa za 100 zł ;-) Ale biorąc pod uwagę mój numer, mogę powiedzieć, że to jest taka sama wysokość abonamentu właściwie. kst7 - "moją" 3210, oczywiście po kolejnej zmianie baterii, nadal używa mama kolegi ;-)

  • 0

    38.  2007-11-12 09:35:45

    Eh te pamietne cegielki Nokii, wydawaly sie takie nowoczesne wtedy.

  • 0

    39.  2007-11-12 10:09:27

    37. 3210 byla bardzo popularnym telefonem, ja sprzedalem swoj po dwoch latach, niestety bateria trzymala juz bardzo slabo.

  • 0

    40.  2007-11-12 11:48:03

    nic dziwnego - tam zdaje się były niklowo-wodorkowe akumulatory tylko i to te z pierwszej produkcji? Ja w tamtym czasie używałem 7110 - tę rozsuwaną, ne pamiętam jak się nazwyała dokładnie... 3210 wziąłem bo dawali :-) Dziecko w Simplusie używało.

  • 0

    41. ~damian  2016-03-18 01:53:49  host: enm45.internetdsl.tpnet.pl

    te baterie od 3210 to mocne były mi orginalna trzyma 1.5 dnia w 2014roku

Dodaj swoją opinię