Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 15% inwestycji w białych plamach to 2G

15% inwestycji w białych plamach to 2G

Q! 4 Sierpnia 2011 09:11

0 0

3. sierpnia 2011 odbył się czat internetowy poświęcony inwestycjom operatorów w białych plamach. Na pytania uczestników dyskusji odpowiadali przedstawiciele operatorów, UKE oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) - przedstawiamy ciekawsze z nich.

Według UKE, pierwszych efektów inwestycji w białe plamy można się spodziewać w połowie 2012 roku. Wszystko dlatego, że proces ten trwa średnio od 12 do 18 miesięcy, a pierwsze decyzje inwestycyjne wydane zostały na przełomie maja i czerwca 2011.

Do pokrycia operatorzy mają w sumie 142 białe plamy w sieci 2G, gdzie w ogóle nie ma zasięgu żadnego operatora oraz około 600 lokalizacji w sieci 3G. Te drugie mają pozwolić na dostęp w takich miejscach do szerokopasmowego Internetu.

Przy wyborze odpowiednich miejsc na inwestycje operatorzy liczyć będą na pomoc samorządów, m.in. jeśli chodzi o poszukiwanie odpowiedniego miejsca na postawienie masztu. Jest to bardzo ważne, gdyż inwestycje te do tanich nie należą.

Pełna instalacja 2G to wydatek 675 tys. zł wraz z wieżą oraz 391,5 tys. bez wieży. W przypadku instalacji 3G koszty te to, odpowiednio, 625 oraz 362,5 tys. zł. Uwzględniają one również koszty związane z utrzymaniem infrastruktury.




15% sum przeznaczonych na inwestycje trafi na rozbudowę sieci 2G, natomiast pozostałe 85% na 3G - wynika z informacji przedstawionej przez przedstawiciela Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przy takich kosztach wyraźnie widać, że sojusz T-Mobile oraz Orange jeśli chodzi o budowę wspólnej sieci mogą przynieść im ogromne korzyści. Dotyczyć one będą inwestycji w pasmach 900, 1800 oraz 2100 MHz i dotyczą technologii 2G, 3G oraz HSPA+ Dual Carrier. Nie dotyczą one sieci LTE, jednak przedstawiciel Orange nie wykluczył takiej możliwości w przyszłości.

Podczas czatu padło również kilka innych ciekawych pytań i odpowiedzi. Wśród nich mi.n. dotyczące traktowania użytkowników P4 w roamingu Polkomtela. Według przedstawiciela P4, klienci w roamingu krajowym traktowani są tak samo jak klienci sieci macierzystej.

Co więcej, na przeszkodzie we wspólnym wykorzystywaniu masztów trzech największych operatorów i P4 stoją dwie kwestie: biznesowa i techniczna. W tej pierwszej nie zawsze właściciel masztu chce go poddzierżawić, w tej drugiej - infrastruktura ta dopasowana jest do potrzeb operatora i nie ma fizycznie miejsca na przyjęcie potencjalnego najemcy.

To tylko niektóre z ciekawszych pytań i odpowiedzi, jakie padły podczas czatu. Pełna jego treść dostępna jest na stronie UKE pod tym adresem.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • -2

    16. ~  2011-08-04 10:18:10  host: v16-01.opera-mini.net

    sie pytalem i dobrze, moze dzieki temu postawio mi btsa 4G play w mojej pieknej wiosce

  • -1

    17. ~uki  2011-08-04 11:05:09  host: unknown-64.nowanet.pl

    @14: chociażby dlatego że sieć 2G ma znacznie większą pojemność i zasięg od 3G. W sieci 2G będą działały wszystkie telefony, w 3G już nie... A tak poza pytaniem, po co ludziom 3G skoro nie używają internetu w telefonie... chyba lubią mieć gorszą jakość rozmów i częściej ładować telefon ale za to korzystać z "nowszej technologii"

  • 0

    18.  2011-08-04 11:30:24

    @17 To w sieciach 3G jest gorsza jakość rozmów?...

  • 0

    19. ~  2011-08-04 11:45:32  host: v17-04.opera-mini.net

    3G krótko sieje

  • 0

    20. ~HD  2011-08-04 11:47:22  host: 89-74-54-26.dynamic.chello.pl

    TO ZAMONTOWANIE I UTRZYMANIE 3G JEST TANSZE NIZ 2G?TO PO CO WOGLE CHCA 2G?!!!!

  • -2

    21.  2011-08-04 11:50:19

    Kiedy w końcu podstawowy zasięg GSM sieci PLUS I PLAY w miejscowości ADAMOWO-ZASTAWA,gmina Mielnik nad Bugiem,powiat Siemiatycze,woj.podlaskie,bo robia już 10 lat i nic nie ma......;)

  • -1

    22.  2011-08-04 11:53:58

    Ludzie od Playa jak zwykle wypisywali totalne głupoty, jak Plus ma za mało miejsca dla swoich to Playowców nie wpuszcza, a oni i tak będą robić z ludzi debili, że Plus ludzi z roamingu traktuje tak samo.

  • -1

    23. ~  2011-08-04 11:54:06  host: v17-04.opera-mini.net

    Nigdy?

  • 0

    24. ~  2011-08-04 11:56:46  host: 77-255-233-46.adsl.inetia.pl

    Co za bzdury niektórzy piszą. Sieć GSM 900Mhz jest typowo pokryciowa na tereny poza miejskie. Jako uzupełnienie GSM 900 stosuje się GSM/DCS 1800 w miastach w celu zwiekszenia pojemności sieci. Ma co prawda mniejszy zasieg ale dla miast to idealne rozwiazanie w GSM. Natomiast UMTS 2100 to typowo pojemnościowe rozwiązanie na tereny zurbanizowane, gęsto zaludnione czyli miasta, aglomeracje.

  • 0

    25. ~  2011-08-04 11:58:44  host: v17-04.opera-mini.net

    A co na wieś? Może LTE 800 MHz?

  • -1

    26. ~  2011-08-04 12:00:51  host: 77-255-233-46.adsl.inetia.pl

    @22, tez mnie to wkurza jak słysze i czytam, że abonenci Play mają taki sam priorytet na infrastrukturze Plusa. To zwyczajnie nie prawda. Może to nie jest kwestia priorytetu a gwarantowanej pojemności ale skutek dla Playowców jest taki sam czyli komunikaty: 'sieć zajęta' 'abonent niedostępny', 'błąd połączenia'. W tym samym czasie dzwoniąc nawet z mvno na Plusie np. MOVA czy mBank bez problemu mozna rozmawiać

  • -1

    27. ~  2011-08-04 12:13:42  host: v17-04.opera-mini.net

    @26: ja się tego Play pytałem oto zreszto macie całą rozmowę w pliku pdf na stronie UKE do pobrania.

  • 0

    28.  2011-08-04 12:19:52

    Dobrze, że napisali takie swego rodzaju podsumowanie bo 1/4 tej rozmowy to jakieś gorzkie żale dlaczego nie mam zasięgu.

  • 0

    29.  2011-08-04 12:41:36

    @ uki - Pojemnosc To Akurat 3G ma wieksza ale ma mniejszy zasieg. Jakosc rozmowy raczej w 3G jest lepsza, a internet nie musi byc w telefonie ale w modemie

  • -1

    30. ~  2011-08-04 13:03:18  host: v19-13.opera-mini.net

    28@ To żalić się już nie można?

  • 0

    33.  2011-08-04 15:08:41

    18- wszystko powyżej pasma 900 MHz, to ZNACZNIE gorsza jakość rozmów, ze względu na znacznie większe tłumienie sygnału przez budynki. A czy to jest 2G, czy 3G, to ma drugorzędne znaczenie.

  • 0

    34.  2011-08-04 17:29:15

    toms, telefon to nie krótkofalówka ;)

  • 1

    35.  2011-08-04 17:47:40

    @toms Wieksze tlumienie nie oznacza od razu gorszej jakosci. Wprawdzie jeden z bywalcow pubow narzekal na owczesna Idee, ze nie nadaje sie dla milosnikow podziemnych lokali, ale dla ludnosci naziemnej nie stanowi problemu, a zapewnia wieksza pojemnosc. Do pokrycia wymaga jednak wiekszej ilosci stacji bazowych. W poczatkach polskiego GSM Plus i Era dysponowaly 900MHz, a Idea 1800. Ci pierwsi mieli problemy z przepustowoscia w miastach, a Idea z pokryciem terenu poza nimi..

  • 0

    36.  2011-08-04 20:04:22

    Jakby szeryf zmusiła P5 do inwestowania w białe plamy, ludzie mieliby 4G... A tak... Sobie karetkę zamówią tylko jak sierpem sobie palec skaleczy chłop...

  • 0

    37. ~Aslan  2011-08-05 12:27:31  host: public8160.xdsl.centertel.pl

    Najciekawiej tutaj wygląda współpraca PTC oraz Orange, przy połączonych budżetach na inwestycje są wstanie zmienić naprawdę dużo z korzyścią dla klientów obu sieci. Przyszły rok zapowiada się ciekawie :)

Dodaj swoją opinię