telepolis.pl Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

LuiN 20 Czerwca 2013 15:11

8 0
I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę w grze o 100 000 zł. Po odbiór odeślij darmowy sms - to fragment wiadomości, jaką konsumenci otrzymywali od spółki CT Creative Team. Nie informowała ona jednak, że odpowiedź jest równoznaczna z udziałem w konkursie, polegającym na wysyłaniu płatnych SMS-ów. Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości 141 tys. zł.

Spółka CT Creative Team zajmuje się m.in. organizacją konkursów SMSowych. Zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły treści reklamowe wysyłane do konsumentów, w związku z konkursem "Quiz wiedzowy". Prowadzony był on od listopada 2010 do grudnia 2011 roku.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu 2011 roku. Wykazało ono, że SMS-y wysyłane przez CT Creative Team wprowadzały w błąd oraz nie zawierały informacji wymaganych przez prawo. Konsumenci otrzymywali jedynie wiadomości o odbiorze nagrody gwarantowanej (którą okazywała się być usługa multimedialna na telefon), np. Przecież piszemy: Komisja ds. Nagród przyznaje Ci Nagrode Gwarantowana w grze o 100 000 zł! Po odbior slij SMS: KASA na DARMOWY nr 8064!'GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl.

W wysyłanych wiadomościach brak było informacji, że odesłanie SMS-a oznacza przystąpienie do konkursu, który polegał na wysyłaniu przez konsumentów dodatkowo płatnych SMS-ów w odpowiedzi na nadsyłane pytania. Ponadto w reklamach brak było informacji o cenie tych SMS-ów oraz organizatorze konkursu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła na CT Creative Team karę pieniężną w wysokości 141575 zł. Decyzja nie jest ostateczna, spółka odwołała się od niej do sądu.

Konsumenci, którzy uważają, że zostali wprowadzeni w błąd przez organizatora konkursu SMSowego uzyskają bezpłatną pomoc w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, u rzeczników konsumentów lub w Federacji Konsumentów pod numerem infolinii 800 007 707. Dochodzenie roszczeń może ułatwić również ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, która daje konsumentom możliwość wytoczenia powództwa w ich indywidualnych sporach z przedsiębiorcami. W toku takiego postępowania sąd weryfikuje, czy dana praktyka rynkowa przedsiębiorcy jest nieuczciwa. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić przed sądem, że stosowana przez niego praktyka rynkowa nie wprowadza konsumentów w błąd.

Źródło tekstu: UOKiK     


Dodaj do:

Tagi: uokik

w sumie: 42
  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    25.  2013-06-21 08:05:29

    Wojtaszek - z pewnością to niemożliwe w kraju gdzie ludzie z chomika ściągają treści multimedialne a na alleggro handlują zasileniami czasem połączenia ;-) Ludzie - zanbim zaczniecie mówić o kraju, pomyślcie co to jest kraj, państwo... Ale nie - kradną ONI, ja tylko ne mam pieniędzy na płytę... Śmieszne, żenujące... Nie że do Ciebie coś mam - mówię ogólnie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    26. ~znudzonykonsultant  2013-06-21 10:09:56  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    W plusie darmowy sms na 8000 o treści SPRZECIW i usuwasz wszystkie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych dla tego numeru

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    27.  2013-06-21 10:23:46

    Wojtaszek - a coz tym, który dostał te 10 tysięcy? też należałoby goscia do więzienia wsadzić, ze się wzbogacił kosztem innych? Pomijam sprawę zwrtotu wypłąconej mu kasy...

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    28.  2013-06-21 10:27:20

    Ja już pomijam sprawę prawa, jakie od pewnego czasu chroni ludzi w tym właśnie zakresie. Każdy może sobie blokować co chce. Jednak jak to Polak - jak mi dadzą i poproszą, zapłacą do tego, tomoże pomyślę nad blokadą... Żenujące, żenujące po prostu. Najprościej pieprzyć, że coś się komuś należy zamiast zadbać o swoje interesy. Za człowieka kiedyś komuna wszystko robiła - wydaje mi się, ze sporo ludzi jednak tęski za tamtymi czasami... ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    29. ~...  2013-06-21 11:07:01  host: 77-253-4-127.adsl.inetia.pl

    @wlo "komuś należy zamiast zadbać o swoje interesy" - znów mylysz przyczynę ze skutkiem. Od dbania o przestrzeganie prawa jest państwo, a nie obywatel. No chyba, że proponujesz "dbanie o interesy" w rodzaju: ktoś mnie okradł, więc i ja go okradnę. Spoko, ale to nie prawo - to bezprawie. W tym przypadku nie wiem jak miałoby wyglądać dbanie o interesy: czytanie codziennie do herbaty regulaminów konkursów? Czy nie rozumiesz, że jak ktoś dostał potwierdzonego przez nadawcę SMSa o treści "wygrałeś 100 tyś" to MA PRAWO w to uwierzyć, ponieważ przyjmuje - choć naiwnie - że PRAWO go chroni przed oszustami. Ty masz jakąś pokrętną wizję "prawa" i "państwa", gdzie każdy powinien znać się na wszystkim od umów KC do przestępstw KK - normalnie wszyscy omnibusy. Tylko to jedna wielka bzdura - dziś nawet dobrzy prawnicy specjalizują się tylko w jednej dziedzinie, bo prawo - na które sie tak powołujesz - jest w 100% bełkotem chroniącym grupy wspólnych interesów. Jak zresztą widać na powyższym obrazku. Ogólnie, wlo, ale po raz kolejny stwierdzam, że - bez obrazy - ale masz wybitnie niedojrzałe poglądy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    30.  2013-06-21 11:22:38

    Ja rozumiem, że trzeba czytać co się podpisuje (wysyła aktywację sms, itp) ale kurcze, niedługo dojdzie do paranoi, że kupując bułkę czy kefir będziemy zmuszani do czytania regulaminu :-(

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    31.  2013-06-21 11:26:06

    29 - owszem - od tego są sądy... natomist jeśli nie wniesiesz pozwu... państwo z urzędu tylko niektóre przestępstwa ściga ;-) Tych nie akurat. Więc wybacz, ale zarzut uznaje za śmieszny. Tak mam pojęcie o prawie trochę. Rozumiem że tego typu esemesy są złodziejskie po prostu, ale nie znaczy, zę państwo ma ścigać za tego typu rzeczy. Jesy organizacja, której urzędnicy pierdzistołi mają chronić interesy zbiorowe konsumentów -ale nie ścigać i wnosić o odszkodowania! Mają systemowo zakazywać tego typu praktyk. Ale mogę się mylić, szczególnie jako niedojrzały mentalnie, mimo starości ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    32. ~alfabezomegi  2013-06-21 11:34:29  host: gw.casus.com.pl

    Ej czy jest taki numer żeby zablokować takie SMSy w Orange? Bo ja mam jakieś SMSy które mi pożerają kase jak przychodzą, i żądają jeszcze sporo kasy za SMSa wyłączającego...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    33.  2013-06-21 11:40:51

    32). Sms wyłączający musisz wysłać tam, gdzie aktywowałeś usługi płatne. Przeważnie j.t. STOP.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    34. ~alfabezomegi  2013-06-21 11:47:32  host: gw.casus.com.pl

    33) problem polega na tym że ja niczego nie aktywowałem :/ a widzę ze Play plus Virgin i Tmobile maja taki numer żeby to poblokować

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    35.  2013-06-21 12:01:54

    34). To co, samo się włączyło? I zabiera kasę za każdy przysłany sms? Poszukaj w internecie kto Ci to przysyła, i wyłącz. Bo to nie są reklamy, a usługa.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    36. ~  2013-06-21 12:09:47  host: 81.219.84.18

    Z tego co wiem to niektorzy operatorzy tak jak napisał to alfabezomegi maja specjalne numery do blokowania tego typu uslug. Nie trzeba wysylac blokady bezposrednio pod numer z ktorego dostaje sie te platne sms/mms

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    37.  2013-06-21 13:36:56

    36). Tak, są - blokada na tzw.usługi marketingowe. Tyle, że on jedną usługę włączył. Poza tym ja nie mam takowej blokady, a jakoś nie pobiera samoistnie kasy, dlatego doradzam samemu wyłączyć, a nie wszystko na raz :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    38. ~Piotr  2013-06-21 17:25:05  host: user-94-254-210-26.play-internet.pl

    w playu ofertach prepajdowych wystarczy wysłać smsa o treści: STOP na nr 252 i nie dostajemy smsów z numerów specjalnych. A jak wyślemy smsa na nr o podwyższonej płatności to play nam przysyła smsa, że w ten sposób wyłączyliśmy blokade otrzymywania takich smsów i instruuje jak ją ponownie włączyć. Działa to skutecznie na moim numerze.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    39.  2013-06-22 10:05:08

    Taka karę to ta irma w jeden dzien zarobiła - debili którzy wygrywają 100 tys za SMSa nie brakuje

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    40. ~  2013-06-23 09:30:57  host: bcq151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najlepiej nie wysylac sms na glupie loterie jak ktoa sie ludzie ze wygra to lepiej kupic los na totolotka przynajmniej nikt potem nie spamuje na telefon.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    41. ~...  2013-06-23 21:46:04  host: 178-37-140-22.adsl.inetia.pl

    @wlo "zę państwo ma ścigać za tego typu rzeczy." - aha, czyli są przestepstwa i "przestepstwa". Te pierwsze to te, które mogąTobie zaszkodzić, te drugie to te, które szkodzą innym. Pogratulować relatywizmu. Więcej pytań nie mam.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    42.  2013-06-25 01:40:58

    oj wlo, gdyby tego typu zlodziejskie usługi były zabronione, nie byłoby problemu, ale operatorzy mają w tym swoją działkę; ps czy ja coś o więzieniu pisałem? oddać mają, odpracować, a nie żyć na koszt podatników

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    43. ~Wojtas  2013-06-26 17:25:24  host: 212.160.172.70

    alfabezomegi podejdz do salonu najlepiej, wyłącz usługę SMS MT/MMS MT. Na stałe blokuje takie dziadostwa. Przy okazji możesz dostać korektę do faktury.