Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 13 operatorów dołączyło do projektu MSS

13 operatorów dołączyło do projektu MSS

sirmark 3 Marca 2008 16:39

0 0

Do końca 2011 r. 90% mieszkańców oraz 100% instytucji i firm w Małopolsce będzie mieć dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej o przepustowości ok. 6 Mbit.

Marszałek województwa małopolskiego podpisał w Krakowie porozumienie w tej sprawie z trzynastoma firmami telekomunikacyjnymi, które będą uczestniczyć w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowej w regionie. Przed rokiem podobne porozumienie podpisano już z Telekomunikacją Polską.

Projekt pod nazwą Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) zakłada uzupełnienie i rozbudowanie szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w tych częściach regionu, gdzie jej budowa z punktu widzenia biznesu nie jest opłacalna. Dotyczy to na przykład odległych i mało zaludnionych obszarów




Rozbudowa będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w przypadku tego przedsięwzięcia interes publiczny jest zbieżny z interesem biznesowym firm telekomunikacyjnych.

Pierwsze przetargi zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach, np. pod koniec marca rozpisany będzie przetarg na wyłonienie podmiotu nadzorującego przedsięwzięcie. Inwestycja ma ruszyć w styczniu 2009. Będzie finansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 oraz budżetu województwa. Łącznie będzie to kwota 150 mln zł. Małopolska Sieć Szerokopasmowa, przez co najmniej 5 lat od momentu jej uruchomienia, będzie własnością województwa małopolskiego.

Obecnie na 92,8% powierzchni Małopolski możliwy jest dostęp do sieci o przepustowości 1 Mbit. Z kolei 89,2% powierzchni regionu pokryte jest siecią o przepustowości 2 Mbit, a na 80,8% obszaru można korzystać z łączy 4 Mbit. Tylko 34% powierzchni Małopolski pokryte jest siecią o przepustowości rzędu 6 Mbit.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 5
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-03-03 17:03:35  host: 212.160.172.70

    Super sprawa :D

  • 0

    2.  2008-03-03 17:12:38

    "partnerstwa publiczno-prawnego"? chyba "partnerstwa publiczno-prywatnego" powinno być...

  • 0

    3.  2008-03-03 17:19:09

    muddy: tak tak, thx

  • 0

    4. ~  2008-03-03 19:36:12  host: 82.160.35.72

    a świętokrzyskie to też malopolska? chodzi mi o Ostrowiec Św. a własciwie miejscowoc oddalona o 2 km od ostrowca

  • 0

    5. ~Piko  2008-03-03 22:26:53  host: public-gprs55486.centertel.pl

    Świętokrzyskie to świętokrzyskie tu nic nie robią miał być wielki projekt e-świętokrzyskie i postawili ledwie parę nadajników dokładnie 6 stacji . I było wielkie halo i wiele szumu o nic . A ja mieszkając ledwie kilometr w linii prostej od ponad 20 tysięcznego miasta nie mogę mieć stałego dostępu do sieci bo nie ma możliwości technicznych o nadajniku z projektu e-świętokrzyskie też zapomnieli. Zresztą ja nie jestem jedyny . A przecież mamy XXI wiek .

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-158-65.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~K&S | 2017-09-19 13:32:04

awaria na infolini T ,a moze ja wylaczyli calkowicie? (602960200)


~ | 2017-09-19 13:27:08

6, a jakie pytanie niby zadajesz?


~ | 2017-09-19 13:21:50

@20 idź się wyspać


~ | 2017-09-19 13:19:05

@1 nie wypowiadaj sie na tematy które cie przerastaja


kokos- | 2017-09-19 13:16:59

6:Skąd pewność?

Ankieta

Jak oceniasz nową generację iPhone'ów Apple'a?

Apple iPhone X, iPhone 8 i iPhone 8 Plus zaprezentowane

 

Zobacz wynik | Opinie (6)

Archiwum Ankiet