Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 100 tys. zł kary dla TP od UKE

100 tys. zł kary dla TP od UKE

WitekT 23 Listopada 2006 12:30

0 0

22. listopada Prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę w wysokości 100 tys. zł za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektu zmiany cennika świadczonych usług w zakresie promocji Startowa promocja "neostrady tp".

Obowiązki przedkładania cenników

Obecnie w zakresie obowiązku świadczenia usługi powszechnej TP przedkłada Prezesowi UKE do zatwierdzenia projekty cenników usługi powszechnej lub ich zmiany, co najmniej 30 dni przed planowanym przez Spółkę terminem wprowadzenia ich w życie. Dotychczas w zakresie cennika świadczonych usług TP nie dopełniła obowiązku przedłożenia cennika do zatwierdzenia Prezesowi UKE w odniesieniu do cennika promocji Telefon do planu, co skutkowało nałożeniem przez Prezesa UKE 22. sierpnia kary w wysokości 50. tys. zł.

W odniesieniu do cenników pozostałych usług detalicznych i regulaminu świadczenia usług, do dnia uprawomocnienia się decyzji nakładających obowiązki na przedsiębiorców o znaczącej pozycji rynkowej na właściwych rynkach detalicznych, stosuje się regulacje wynikające z art. 221 ust. 1 Prawa Telekomunikacyjnego. Zgodnie z tym przepisem, nałożenie na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązków na podstawie ust. 1 traktuje się za równoważne nałożeniu tych obowiązków w drodze decyzji Prezesa UKE w trybie określonym ustawą. Z powyższego jednoznacznie wynika, że przedsiębiorca o pozycji znaczącej przystępuje do wykonywania obowiązku, o którym mowa w art. 221 Prawa Telekomunikacyjnego, bez oczekiwania na jakiekolwiek indywidualne decyzje Prezesa UKE.
Wysokość kary

Z uwagi na fakt, iż jest to kolejne tego typu nie wywiązanie się przez TP z obowiązku przedkładania do akceptacji Prezesa UKE projektów cenników świadczonych usług lub ich zmian, wysokość kary ma na celu zdyscyplinowanie Spółki w zakresie ciążących na niej ustawowych powinności względem Prezesa UKE.

Nałożona kara ma jednocześnie zapobiec takim działaniom TP, jako podmiotu o znaczącej pozycji rynkowej, które mogłyby doprowadzić do hamowania/zniekształcania realizacji przez Prezesa UKE ustawowych zadań regulacyjnych, mających na celu w szczególności zapewnienie użytkownikom, także niepełnosprawnym, osiągania maksymalnych korzyści w zakresie ceny oraz różnorodności i jakości usług oraz zapobieganie zniekształcaniu lub ograniczaniu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

Nieprzedkładanie przez TP cenników i regulaminów związanych z usługą neostrady tp, świadczoną we wspólnej ofercie z abonamentem telefonicznym, utrudnia w szczególności egzekwowanie obowiązków TP związanych z rozdzieleniem obu usług i ich kosztową orientacją oraz brakiem wzajemnego subsydiowania.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1.  2006-11-23 12:51:41

  Pani Ania przypomina o sobie, jest jak zły sen dla Tepsy, jak złe wspomnienie z dzieciństwa hahaha

 • 0

  2. ~Karol  2006-11-23 12:59:54  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

  O ile mi wiadomo to usługą powszechną jest m.in. wdzwaniany dostęp do internetu. Neostrada natomiast nie jest usługą powszechną, a TP ma obowiązek przedkładania cenników usług powszechnych. Chyba UKE się pospieszył. Nie żebym lubił tp ale ta kara chyba nie jest nałożona zgodnie z prawem?

 • 0

  3. ~  2006-11-23 13:52:46  host: dve189.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Już szykuje się kolejna kara, bo &TP coś jęczała, że od nowego roku nie będzie rozdzielenia stacjonarnego od Neostrady. Ciekawe czy &TP uwzględnia kary w biznesplanie ;)

 • 0

  4. ~noname  2006-11-23 21:35:27  host: efr172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  2: Ale tepsa jest firmą świadczącą usługi powszechne - nikt nie będzie rozdzielał potem że np. budka telef. na ulicy albo modem analog. to usługa powszechna a neo nie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet