Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 100 tys. terminali do płatności zbliżeniowych w Polsce

100 tys. terminali do płatności zbliżeniowych w Polsce

WitekT 4 Grudnia 2012 13:24

0 0

Już ponad 100 tys. terminali w Polsce, czyli co trzeci zainstalowany w naszym kraju, przyjmuje szybkie płatności kartami zbliżeniowymi, co czyni z Polski najbardziej rozwinięty w Europie kraj pod względem nasycenia sieci akceptacji terminalami zbliżeniowymi - podaje Visa w komunikacie prasowym.

Wdrażanie najnowszych technologii dynamicznie rozwija się w transporcie miejskim. We Wrocławiu można płacić zbliżeniowo we wszystkich tramwajach i autobusach, a kolejne miasta wprowadzają możliwość płatności zbliżeniowych w komunikacji miejskiej. W Warszawie zbliżeniowo można zapłacić już w 350 autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych, a ich liczba ma wzrosnąć do 1000 w przyszłym roku. Płatności zbliżeniowe przyjmuje 20 biletomatów stacjonarnych, kolejne 80 nowych ma zostać zainstalowanych, a docelowo możliwość płatności zbliżeniowych Visa ma być udostępniona we wszystkich funkcjonujących biletomatach stacjonarnych. Możliwość płacenia zbliżeniowo za przejazd jest udostępniana w innych miastach, np. w części pojazdów transportu miejskiego w Łodzi, czy też w pojazdach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.




Zbliżeniowo można płacić za bilety kolejowe m.in. w ponad 200 terminalach w kasach Przewozów Regionalnych oraz za przejazdy PKP Intercity (bilety jednorazowe) w ponad 100 stacjonarnych biletomatach. W planach jest instalacja urządzeń w kasach i pojazdach kolei podmiejskich w różnych miastach. Taką możliwość zaczęła stopniowo udostępniać np. Warszawska Kolej Dojazdowa.

Już około 300 parkometrów z taką funkcjonalnością zostało zainstalowanych w największych miastach w Polsce. W Warszawie na początku 2013 roku ma zostać uruchomiona taka możliwość w 240 najbardziej nowoczesnych parkometrach, które ostatnio zostały zainstalowane w centrum miasta.

Źródło tekstu: Visa     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 2

    7. ~wojciech  2012-12-04 16:20:54  host: 87-205-44-160.adsl.inetia.pl

    Tia... podawanie wrocławia jako przykładu jest mocno kuriozalne, bo ichniejsze MPK radośnie nie wymaga autoryzacji transakcji i dodatkowo umożliwia kupowanie doładowań w tych automatach, więc można komuś grzecznie ogołocić konto... Co do reszty - orange/t-mobile maja swoje glupawe rozwiazania ktore wymagaja abo + wspieraja tylko *wybrane* banki. I na koniec - fajnie, mamy duże nasycenie a takiego uniwersalnego google wallet wciaz nie mamy...

  • 2

    8. ~  2012-12-04 16:47:49  host: user-164-127-214-90.play-internet.pl

    do 7 - ponoć we Wrocławiu jest jakis spory problem z kradzionymi kartami i jakims niezrozumiałym brakiem limitu

  • 3

    9. ~RazorX  2012-12-04 16:55:23  host: 213-17-228-26.ip.netia.com.pl

    @2 - popieram. Warto zauważyć, że banki są świadome ryzyka nieautoryzowanych transakcji, ponieważ zaczęły oferować dodatkowe ubezpieczenie kart od tego ryzyka. Poprawia to bezpieczeństwo, ale daje również dodatkowy przychód z prowizji dla banku - co nie każdy klient banku jest skłonny zaakceptować.

  • 2

    10.  2012-12-04 17:27:13

    a ja nie korzystam ze zbliżeniówek, choć mam je w portfelu, dlatego, że informacje o płatnościach zbliżeniówką potrafią wędrować do mojego banku i tydzień. A oznacza to to, że nie widzę na bieżąco ile pieniędzy w ten sposób wydałem - a tego nie lubię.

  • 2

    11. ~...  2012-12-04 19:03:40  host: 178-36-198-218.adsl.inetia.pl

    Wciskany na siłę SYF.

  • 1

    12. ~Michal M.  2012-12-04 19:51:06  host: v48-11.opera-mini.net

    Wciskany na sile syf to raz a dwa w Warszawie karta z funkcja platnosci zblizeniowych trzymana w portfelu razem z biletem (karta miejska) blokuje otwieranie bramek w metrze! Jest to cholernie uciazliwe jezeli z metra korzysta sie 3-4 razy dziennie. Dlatego ja swoja karte mBank odlozylem w kat i korzystam z innego banku ktory nie wciska mi PayPass.

  • 0

    13.  2012-12-04 21:55:10

    Ludzie jeszcze nie oswoili się z kartami zbliżeniowymi, kasjerki patrzą na mnie jak na kosmitę gdy chcę płacić zbliżeniowo, wszak ona zawsze musi najpierw kartę z chipem przeciągnąć paskiem po czytniku, potem dopiero wsadzić chipem we właściwe miejsce. Przecież jakbym chciał zapłacić telefonem to by chyba by te panie egzorcyzmy zaczęły odprawiać!

  • 1

    14.  2012-12-04 22:05:47

    Żadnych zbliżeniówek. Wyłącznie normalne karty z koniecznością każdorazowego wpisywania kodu PIN. No i podoba mi się płatność przez sms. Z resztą "ulepszaczy" niech spadają.

  • -1

    15. ~ds  2012-12-04 23:00:51  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    #12: też korzystam z pay-passa i karty do metra - umieszczam karty w 2 'skrzydłach' portfela i przykładam tą właściwą połówkę, rozkładając portfel i nie kolidują wtedy ze sobą. #14 - żadnych pinów przy niskich płatnościach, tylko zbliżeniówki

  • 1

    16. ~@ds  2012-12-05 00:17:21  host: dnx100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nikt nie twierdzi, że korzystanie ze "zbliżeniówek" jest trudne. Raczej pojawiają się głosy, że niezbyt bezpieczne.. . Natomiast zupełnie niezrozumiałe jest zmuszanie klienta do "zbliżeniówki". To tak, jakbyś u operatora w opcji przedłużenia miał tylko Nokię - jeden model Nokii.

  • -2

    17. ~  2012-12-05 00:45:24  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    #16: #12 twierdzi, że problematyczne jest połączenie zbliżeniówki z kartą miejską, @toms wyklucza zbliżeniówki - bez żadnych argumentów przeciw, #11 pisze, że to "syf". Więc jak na kilkanaście opinii to całkiem spory odsetek. "Zmuszają" też do korzystania z opon gumowych, a kiedyś przecież były drewniane do wyboru.. Twoja opinia jest akurat wyważona, ale niektóre powyższe już nie bardzo. Ja uważam, że byłoby dobrze, gdyby każdy mógł ustalić swój limit na płatności zbliżeniowe, ale nie demonizowałbym też tej formy płatności - dla mnie np. jest bardzo wygodna

  • 0

    18.  2012-12-05 01:53:23

    17- mój argument jest zazwyczaj ten sam - BEZPIECZEŃSTWO. Tak trudno się domyśleć?

  • -1

    19. ~adam  2012-12-05 09:42:01  host: 178-36-226-17.adsl.inetia.pl

    Co wy za bzdury opowiadacie, jakie ogołocić konto, przecież przy płatnościach powyżej 50 zł i tak trzeba podać pin.

  • 1

    20. ~iboa  2012-12-05 12:51:17  host: 31.42.7.216.alfanet24.pl

    Procim pan,wpłacać kasiurke, wpłacać. Bydzie pan zadowolony :D

  • 0

    21. ~...  2012-12-05 13:50:18  host: 77-253-20-130.adsl.inetia.pl

    @adam Rozumiem, że pan z banku tak powiedzial? Żyj dalej w tej słodkiej nieświadomości.

  • 0

    22. ~...  2012-12-05 13:51:04  host: 77-253-20-130.adsl.inetia.pl

    @17 komedia, bo kogokolwiek obchodzi co jest dla Ciebie wygodne poza tobą.

  • 0

    23. ~ds  2012-12-05 18:54:57  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    #22: skoro ciebie nie obchodzi, to po co wchodzisz, czytasz i komentujesz? Ja tylko oczekuję, że gdy ktoś się wypowiada, poprze to jakimiś argumentami innymi niż 'to syf', 'nie bo nie'. Albo, że daruje sobie tak wiele wnoszące do dyskusji wpisy jak twój..

  • -1

    24. ~ds  2012-12-05 18:59:53  host: 87-206-238-236.dynamic.chello.pl

    @toms: a skąd ja mogę wiedzieć, o co ci chodzi, skoro tego nie napisałeś? Bo to jest forum, żebyś mógł napisać, a nie żeby inni mieli się domyślać. Chcesz karte bez pay-pass, to sobie taką miej, ale nie wiem czemu ograniczasz to prawo dla tych, którym takie rozwiązanie pasuje?

  • 0

    25.  2012-12-05 22:14:46

    No to napisałem. Skoro komuś pasują nieautoryzowane transakcje, nawet na małe sumy, to jego sprawa. Natomiast problem robi się publiczny, jeśli banki zmuszają swoich klientów do korzystania z takich kart, wyposażając w nie MUSOWO, zainteresowane osoby. Co innego, gdyby był wybór - karta zwykła, LUB zbliżeniowa. Wtedy można dyskutować o wyższości jednych nad drugimi. A tak, to uszczęśliwianie na siłę niebezpiecznym gadżetem.

  • 0

    26.  2012-12-05 22:23:10

    Poza tym, wobec zapowiadanego wprowadzenia opłat za wypłaty z bankomatów, celem przerzucenia kosztów ich obsługi na klientów, rozważam likwidację konta w banku i pobieranie wypłat w kasie mojego zakładu pracy. Skoro bankom mało, że mogą dysponować naszymi pieniędzmi i domagają się dodatkowych opłat za możliwość ich odzyskania, to nie dostaną ode mnie nic. Wracam do archaicznych form korzystania wyłącznie z gotówki. Tylko czekam aż zaczną obowiązywać zapowiadane projekty stosownych ustaw.

Dodaj swoją opinię