Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 100 tys. klientów czeskiego CDMA na 450 MHz

100 tys. klientów czeskiego CDMA na 450 MHz

WitekT 4 Maja 2007 12:07

0 0

Czeska Telefonica O2 poinformowała, że ma już 100 tys. klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu w sieci w technologii CDMA2000 1x EV-DO, działającej na 450 MHz zwolnionej swego czasu przez sieć NMT.

W tej chwili sieć operatora pokrywa swoim zasięgiem 85% populacji kraju. W ciągu ostatniego roku sieci przybyło 20 tys. abonentów. Mogą oni ściągać z sieci dane z prędkością do 3,1 Mb/s, a wysyłać - do 1,8 Mb/s. Najdroższy abonament kosztuje około 140 zł i nie ma limitów transferu.




Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym na częstotliwości 450 MHz działa jeszcze analogowa sieć NMT. Centertel ma pozwolenie na jej użytkowanie do 2016 roku wraz z możliwością migracji do technologii CDMA. Prowadzone są już pierwsze takie testy z użyciem sprzętu chińskiej firmy Huawei, ale na razie nie zapowiada się na rychłą, komercyjną ofertę.

Źródło tekstu: TeleGeography, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2007-05-04 12:34:01

    3,1Mb/s DL i 1,8Mb/s UL i to teoretycznie 85% ludności ma, ech... (ale w sumie Czechy małe). A ja na GPRSie siedzę bo Plus jako jedyny w tej lokalizacji, w której się teraz znajduję EDGEa nie ma. Dobrze, że chociaż słonko ładnie świeci i widoczki fajne ;-)))

  • 0

    5.  2007-05-04 12:54:53

    piekny upload i w sumie cena dobra

  • 0

    6. ~ghost  2007-05-04 13:04:38  host: gfa130.internetdsl.tpnet.pl

    tylko patrzec jak zacznie sie nowa fala migracji ...za internetem :)

  • 0

    7. ~  2007-05-04 13:36:54  host: t222.medien.kunstlabor.at

    Ale w Czechach nie mają ziuuuu :-)

  • 0

    8. ~tlc  2007-05-04 13:37:34  host: 217.153.189.147

    Moze orznac zostawi 900/1800 na glos i inne podstawowe uslugi a przeniesie caly internet na 450. W koncu maja najmiej kanalow ze wszystkich opow i siec moze im sie zaczac zapychac...

  • 0

    9.  2007-05-04 13:40:38

    8 - myślisz ze sie tym przejma?

  • 0

    10. ~tlc  2007-05-04 14:47:06  host: 217.153.189.147

    No chyba powinni. Ale pewnie jak zwykle obudza sie z reka w nocniku - jak Plus gdy wprowadzil ta promocje co mu zapchala siec(piatki po poludniu czy jakos tak...)

  • 0

    11.  2007-05-04 14:53:22

    Oranage skarżyło się że brakuje im troche czestotlisoci w pasmie 900. Niedługo będzie przetarg gdzie te ostatnie wolne będą rozdzielane. Może powinno się je dać Orange ale pod warunkiem ze oddadzą 450 Mhz?

  • 0

    12.  2007-05-04 16:08:34

    #Buciu- jesteś doskonałym przykładem dla kilku stałych czytelników Telepolis, którzy to zachwalają namiętnie EDGE Plusa, że jest najszybszy i wogóle naj... Tylko co z tego?? :D:D

  • 0

    13. ~andrzejtp  2007-05-04 16:28:12  host: 80-42-68-202.dynamic.dsl.as9105.com

    powiem wam ze jestesmy naprawde zacofani :) teraz przejechalem przez prawie cala europe i wszedzie na telefonie mialem 3G oczywiscie pomijam ten etap jak byłem w polsce bo tam wszedzie swiecil EDGE i czasami 3G

  • 0

    14. ~Darox  2007-05-04 17:30:11  host: edp139.internetdsl.tpnet.pl

    Miałem okazję korzystać z EV-DO na Ukrainie (800MHz) i sprawuje się wspaniale. Szkoda, że u nas pasmo 450MHz jest w rekach Orangutana. A ten jak wiadomo umie doić klientów z pieniedzy, więc nic konkurecyjnego z tego nie będzie.

  • 0

    15. ~Grecco77  2007-05-04 18:09:40  host: aama23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dobrze ze z okna widze czeski nadajnik :-)rzeba sie wybrac do sąsiadów i spytać o oferte

  • 0

    16. ~Piko  2007-05-04 22:38:27  host: public-gprs35206.centertel.pl

    Ale po co się Orangutan będzie spieszył z tą ofertą , wykopał by swojej matce tepsie tylko grób bo wprawdzie to chyba troszkę drożej wychodzi te 140 zł niż neozdrada o podobnych parametrach , a nie jest się uwiązanym do gniazdka i trzymania telefonu stacjonarnego , A poza tym ja jestem przekonany że u nas to by było 200 zł , bo za 120 zł. to już oferują niby mobilny internet z jakimiś marnymi limitami i żałosną prędkością

  • 0

    17. ~Darox  2007-05-05 00:21:04  host: edp139.internetdsl.tpnet.pl

    Niezgodze sie z tobą. To nie jest kopanie grobu Matce-Tepsie. Po pierwsze jak mówiłem Orangutan będzie doił klientów i ten kto bedzie mógł mieć ADSL to na pewno weżmie. CDMA, a właściwie EV-DO weżmie tylko ten, kto bedzie chciał mieć przyzwoity Internet (nie GSM/EDGE) a nie będzie w zasięgu ani ADSL ani UMTS-a. Może ktoś wie, czy Orangutan trzyma łapę na całym paśmie 450MHz, czy coś jeszcze zostało dla innych? A co z pasmem 800MHz dla 3G ? pzdr

  • 0

    18. ~Neron  2007-05-05 07:58:57  host: cet78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Swoja droga ciekaweczemu w polsce nikt nie chce tego zaoferwac. Przy takiej cenie sam bym byl klientem a tak .. bedzie trzeba sie wyprowadzic do czech :)

  • 0

    19. ~vari  2007-05-05 10:20:18  host: ekr107.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A u nas na 450 MHz w FMie: brum, brum, brum, "Halo, haaaloooo, co ? nie słyszę bo szumi ! szumiiiiiii mówię !!!, co ? sygnal faksu ? Nie ma po co - nie przejdzie. Nie przeeejdzieeeee mówię !!!"

  • 0

    20.  2007-05-05 13:53:14

    #12: bo jest NAJszybszy, ale jest też go NAJmniej :-) A że nie jest to mój jedyny dostęp do internetu i mam go (iPlus) za darmo to za bardzo nie narzekam ;-)

  • 0

    21. ~tymis  2007-05-05 19:28:03  host: proxy3.tkdami.net

    To, że EDGE Plusa jest w skali kraju śladowy to "zasługa" władz Plusa a nie czynników zewnętrznych typu burza albo często wywlekane protesty. U mnie w mieście, oprócz jednego jaskrawego przykładu pieniactwa (protestujący nie mieszkali w bloku, na którym miał być nadajnik Ery ale nagle przestał być szkodliwy i działa) raczej nie było protestów. Do tego komentarze, że procedury trwają miesiącami. A ja zapytam, skoro procedury są długie to kto bronił złozyć wnioski znacznie wcześniej??? Analogiczna sytuacja była w Play, szum w mediach jak to blokują ich lokalizacje. Po sprawdzeniu u mnie w mieście okazało się, że w tym okresie NIE ZŁOŻYLI żadnego wniosku :-/

  • 0

    22. ~pv  2007-05-05 21:35:16  host: host-100-132.gprsbal.plusgsm.pl

    czy aby w Warszawie i okolicach Sferia nie dostarcza Internetu po EV-DO? ciekawe, w jakim paśmie to robi, i czy nie mogłaby (lub kto inny) zwiększać stopniowo zasięgu...

  • 0

    23. ~tymis  2007-05-05 21:46:38  host: proxy3.tkdami.net

    *pv: Sferia świadczy taką usługę, cytuję za ich stroną: "CDMA 2000 1x EVDO to wersja technologii CDMA przeznaczona wyłącznie do transmisji danych. Od 1 marca technologia zapewnia szerokopasmowy dostęp do internetu w SFERII. Aktualna wersja EVDO - revision 0 - pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością nawet do 2,4 Mb/s". Reszta, jak ktoś jest zainteresowany, jest na ich stronach lub na jakiś ich infoliniach.

Dodaj swoją opinię