Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 10-cio miliardowy procesor ARM

10-cio miliardowy procesor ARM

LuiN 25 Stycznia 2008 14:46

0 0

Procesory ARM (ang. Advanced RISC Machine) są obecnie jednymi z najchętniej stosowanych procesorów na świecie. Używane są m.in. w dyskach twardych, telefonach komórkowych, routerach, kalkulatorach, a nawet w zabawkach dziecięcych.

Najbardziej udanym projektem ARM był procesor ARM7TDMI szeroko stosowany w telefonach komórkowych. Moc obliczeniowa procesorów ARM umożliwia instalacje na tym procesorze systemu operacyjnego, z zaimplementowanymi mechanizmami wielowątkowości, z możliwością wykorzystania protokołu TCP/IP czy systemu plików (np. FAT32).
Projektowanie pierwszego procesora ARM rozpoczęło się w 1983, w ten sposób powstał ARM1. Kolejne generacje procesorów dawały coraz większe możliwości. W 1990 roku postał koncern ARM Ltd. Firma nie produkuje samodzielnie procesorów ARM, są one produkowane na zasadzie płatnych licencji, przez firmy zewnętrzne. Dzisiejszy komunikat, to spory sukces dla istniejącego prawie 18 lat koncernu.

Obecnie procesory ARM są praktycznie wszędzie. Nokia N95, LG Viewty, Sony Ericsson P1i i wiele innych telefonów opartych jest właśnie o nie. Rzecz jasna i Apple iPhone takimi procesorami się posiłkuje. Właśnie na podstawie architektury StrongARM Intel zaprojektował bardzo wydajny mikroprocesor Intel XScale, stosowany powszechnie w palmtopach z mobilnym Windowsem. Proste procesory ARM spotkać można nawet w zabawkach.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~TLC  2008-01-25 14:48:53  host: xdsl-9129.wroclaw.dialog.net.pl

    No to teraz tylko czekac na zabawki on-line a pozniej na ogromne bootnety zlozone z pluszakow ;-)

  • 0

    2.  2008-01-27 00:22:20

    Architektura ARMow jest niezla. Dziwne, ze Intel nie wyprzedzil ich na tym polu, ale oni szli na wydajnosc a nie na obnizenie poboru mocy

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-195-140.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet