Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 1 mln kary dla TP za praktyki monopolistyczne

1 mln kary dla TP za praktyki monopolistyczne

sirmark 11 Maja 2007 10:59

0 0

Sąd Najwyższy uznał, że Telekomunikacja Polska stosowała praktyki monopolistyczne, blokując automatyczne połączenia międzynarodowe usług audiotekstowych. Spółka musi zapłacić karę w wysokości 1 mln zł na rzecz Skarbu Państwa.

Proces w tej sprawie trwał 7 lat. 15 września 2000 r. prezes UOKiK nakazał TP zaniechania stosowania praktyk monopolistycznych polegających na zablokowaniu realizacji automatycznych połączeń międzynarodowych usług Audiotekstowych.

Jak wyjaśnia UOKiK, TP SA ograniczyła dostęp wnioskodawcom - spółkom Antillephone NV oraz Antelecom NV z siedzibą w Curacao (Antyle Holenderskie) do rynku usług audiotekstowych w Polsce. Polscy abonenci mieli możliwość korzystania z międzynarodowych usług audiotekstowych tylko za pośrednictwem telefonistki (tzw. ruch ręczny).




Urząd zwrócił uwagę, że niektóre podmioty gospodarcze były bardziej uprzywilejowane przez spółkę, jeśli chodzi o warunki pozyskiwania klientów na rynku usług audiotekstowych.

Ponadto, według UOKiK, spółka nieuczciwie oddziaływała na kształtowanie się cen sprzedaży tych usług, poprzez wyeliminowanie realizowanych w ruchu międzynarodowym tańszych połączeń automatycznych, a pozostawienie droższych, realizowanych w ruchu ręcznym i półautomatycznym.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1.  2007-05-11 11:04:50

    Jak by nie została na nich kara nałożona zawsze będzie zbyt mała. To w jaki sposób wykorzystywali swoją pozycje monopolisty i wykorzystują dalej zawsze pozostanie w pamięci abonentów.

  • 0

    2.  2007-05-11 11:06:14

    7 lat wow!

  • 0

    3. ~wariat  2007-05-11 11:26:24  host: cfb64.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak słysze o kolejnych karach i zmniejszających się zyskach z powodu stawek interkonektu to aż mi serce szybciej bije z radości... w ogóle jak nie powodzi się grupie TP to odczuwam taka niepohamowaną radość. A jak sobie pomyślę że grupa TP (w tym orange) mogą narzekać jeszcze bardziej to aż dostaje gęsiej skórki... Tak czy owak mam nadzieję że TP będzie dostawać za swoje, że odbije się jej rosołkiem z przed prywatyzacji że France telekom pożałuję tego że stał się właścicielem tej spółki. Poczekamy zobaczymy...

  • 0

    4. ~  2007-05-11 11:28:22  host: p09-04.opera-mini.net

    A kto i ile zaplacil za te 7 lat w sadzie? :D

  • 0

    5.  2007-05-11 11:36:14

    Ja tez popieram przedmówców

  • 0

    6. ~dt  2007-05-11 11:40:33  host: wap.plusgsm.pl

    Tepsa placi za postepowanie sadowe bo przegrala. Odwolac sie tez nie ma gdzie. Swoja droga jak bezczelna jest ta firma, ze odwoluje sie od kazdego wyroku az do samego konca wiedzac, ze nie ma racji. To jednak moze sie zemscic. Postepowania o wyzsze kary tocza sie lub niedlugo zaczna. Zanim zapadna wyroki ostateczne minie sporo lat. Zyski tepsy powinny sukcesywnie spadac, butny zarzad nie zrobi rezerw a wtedy...

  • 0

    7. ~jacenty_goldap  2007-05-11 11:54:04  host: acae249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pytanie - czy odsedki od 2000r. od tej kary też ma zapłacić? Jeśli tak to wyjdzie już chyba ponad 2mln zł.

  • 0

    8.  2007-05-11 11:59:14

    ktoś pamięta sprawę w ogóle?? ;-)

  • 0

    9. ~blom  2007-05-11 12:29:27  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

    ktos zbiera na euro 2012??

  • 0

    10. ~harry  2007-05-11 12:36:39  host: acqw223.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pamiętam ja,w tym przypadku chodzi o jedną z wielu firm krzak u nas nic nie płacili (rejestrowane w raju podatkowym), która zarabiała w oparciu o dialery na numerach międzynarodowych kradła kase nieświadomym internautom korzystającym ze zwykłych połączeń wdzwanianych 0202122,w/w połączenia były automatyczne przekierowania na (bachama,antyle, seszele) po 9,91zł.Były reklamacje i TP zamkneła w/w kierunki.Kto o zdrowych zmysłach świadomie chciał tracić kase mógł dzwonić przez telefonistke ale przekręty z przekierowaniem już nie wychodziły.Dbając o abonenta który mógł reklamować rach.na Antylach TP zrobiła źle?? Później TP udostępniła na stronie antydialera, a później to była NEO...Ludzie blokowali 0700 a tu niespodzianka rachunek 900zł na antyle bo nikt nie myślał o takich cudach

  • 0

    11. ~lola  2007-05-11 12:38:54  host: 212.160.172.70

    TP to złodzieje oni myślą że ludzie to idioci którym da się wyprać mózg. A teraz ludzie coraz częściej myślą. Chcą płacić jak najmniej a mieć dużo za to i to im dają komórki. Zachwilę telefon dtacjonarny będą miały tylko firmy.

  • 0

    12. ~harry  2007-05-11 12:43:59  host: acqw223.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy szanowny UOKiK nie pamięta że niemógł nic zrobić, ile było reklamacji na TP za przekierowania,a w majestacie prawa robili to tamci operatorzy. Tylko że wtedy nikt nie mógł nic zrobić złodzieją bo byli rejestrowani na wyspach... Wtedy to Tp wprowadziła bezpłatną blokade 0700+ mn + antydialer i dla chcących się zabezpieczyć było ok.

  • 0

    13. ~wariat  2007-05-11 13:00:01  host: cfb64.neoplus.adsl.tpnet.pl

    co więcej myślę że kary są zbyt niskie mimo wszystko, ale może komus puszczą nerwy i poprawi prawo telekomunikacyjne tak aby zabronić operatorom odgórnie matactwa i robienia promocji które pięknie wyglądają tylko w marketingu (np smsy za 1 gr w pakietach / w przypadku tepsy pusty abonament bez pokrycia w przyznanych minutach) mnie jako klienta końcowego nie interesuję jakie koszty tepsa ponosi doprowadzając kabel do mojego domu i jakimi kosztami utrzymuje łącze, ważne jest aby telefon stacjonarny przestał być luksusem albo niepotrzebnym wydatkiem, bo chyba nikt nie zaprzeczy że oferta tepsy kierowana jest przede wszystkim do osób które lubią troszke wydać na telefon. Może któś przypomni słowa z rekalam operatora??? - "Mówi się że w telekomunikacji polskiej jest drogo... sprawdziłam..." - mówiła pewna znana osoba - i co się stało - nie ma drogo i prezenterki też nie ma... Wydaje mi się że TP powinna stanąć z jakąś prostą i zrozumiałą ofertą w końcu to jest Telekomunikacja Polska bo jak na razie to jest jak w Orangu niby przyszłość jest jasna ale widzę to ciemno.... buhahahaha pozdr.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2007-05-12 00:16:13  host: nat-go2.aster.pl

    harry 10 i 12. Wybacz, ale to jest sprawa z roku 1995, gdy TP była jedynym operatorem międzynarodowym w Polsce. Wtedy jeszcze nie było diallerów. Firmy krzak działały w tzw call back'ach, czyli połączeniach międzynarodowych oddzwanianych. UOP (Urząd Ochrony Państwa) wtedy protestował zwłaszcza przeciwko metodze "bombarding", która polegała na wywoływaniu np. co godzinę specjalnego numeru abonenta. Jak chciał, to podnosił słuchawkę i mógł w DTMF zamówić "niby" połączenie wychodzące. Obciążało to łącza sygnalizacyjne jałowymi połączeniami. Call back wymagał założenia konta dolarowego np. w USA i realizowaniu z niego opłat za połączenia. Operacje obcą walutą nie były wtedy jeszcze dozwolone. Drugą metodą zarabiania były usługi audiotele (patrz erotyczne fiku miku) ulokowane np. na Antylach Holenderskich. Były to połączenia automatyczne na numerach międzynarodowych. Angażowano tam Polki, by wzdychały i sapały po polsku. Ministerstwo Łączności dostawało wiele pism od hierarchów kościelnych i stowarzyszeń społeczych by te niecne praktyki demoralizujące młodzież ukrócić. Dzieciaki dzwoniły a rodzice płacili (lub nie). Chociaż było to za rządów SLD to wyłączono niektóre kierunki lub grupy numerów pozostawiając możliwość połączeń przez telefonistki. Dzieciaki przestały dzwonić a z firmy na Antylach przyjechali do TP i przysięgali, że zainstalują urządzenia wykrywające po fonii wiek rozmówców i rozłączające połączenia od dzieci (akurat!). Nic to nie dało i dalej była blokada poł. autom. Jednocześnie nasza administracja informowała ITU-T o dokonanych blokadach: call back'ów jako niezgodnych z polskim prawem, a połączeń do "usług" erotycznych z ważnych powodów społecznych. Informacja o stanowisku Polski ukazywała się w wielu biuletynach ITU. Wyroków się nie komentuje, jednak obecnym prawem nie można rozsądzać spraw z innych czasów (12 lat!!). Komentarze antytepsowskie nie wskazują na rozumienie tematu. I nic dziwnego, bo piszący je chodzili chyba

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2007-05-12 00:20:31  host: nat-go2.aster.pl

    wtedy do przedszkola

  • 0

    16. ~harry  2007-05-13 14:37:50  host: 212.160.172.70

    14-15 w pełni się z Tobą zgadzam (nie dodałem ze przekierowania były po wejściach na strony sex. Ale dlaczego urząd bronił klientów przed TP a nie przed firmami którym nic nie mógł nic zrobić.Teraz też zmusił firmy typu idiotele 03000,0400 o umieszczenie regulaminu i ceny za połączenie w zgadywankach sugerujących zawsze wolną linie i 10zł za każde nawet 1s. połączenie.

  • 0

    17. ~ukenamuniu  2007-05-13 21:14:35  host: nat-go2.aster.pl

    harry: a/ Informowanie o cenie połączenia o podwyższonej opłacie jest zgodne z ustawą Pt. Art.64.ust.2: "Dostawca usługi o podwyższonej opłacie, powinien zapewnić, aby użytkownik końcowy w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej był każdorazowo informowany, przed rozpoczęciem naliczania opłat, o cenie jednostki rozliczeniowej połączenia do numeru danej usługi". Chyba tylko TP jest kontrolowana, czy to spełnia. Nie słyszałem by inni dawali zapowiedzi i by coś "złego" ich z tego powodu spotkało. b/ Wyrok sądu jest tym bardziej dla mnie dziwny, że obecnie w czasach dialler'ów nagminne jest blokowanie niektórych numerów (grup numerów) przez operatorów polskich świadczących połączenia międzynarodowe (np. Wyspa Św. Tomasza). Wykaz operatorów i blokowanych numerów jest znany UKE i chyba został przekazany do UOKiK. Jak jest prawo i sprawiedliwość to powinno się po milionie przywalić i innym. Oczywiście żartuję, bo blokowanie jest jak najbardziej racjonalne, gdyż ratuje przed ogromnymi rachunkami tych, którym w dial-up zalęgły się diallery a nie mają blokady kierunków międzynarodowych (bo dialery na 0-700 to już prymityw).

  • 0

    18. ~.  2007-05-14 08:59:19  host: ajr230.internetdsl.tpnet.pl

    Proces trwał 7 lat???? K***a!!! w jakim kraju my żyjemy. 7 dni to MAX a tu 7 lat..... Miło.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-150-10.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Edward Chetny | 2017-10-17 05:57:32

Kolejna jednorazówka?


~ | 2017-10-17 05:26:00

Chiński złom i tyle


~~ | 2017-10-17 02:40:24

@11 Według mnie, raczej nie ma


~Gliwice | 2017-10-17 00:52:57

@msnet Czepiasz się zwyczajowo jak to w telepolis wypada:-/Kątówka to pewnie nie szlifierka, fleksa czy nawet ściernica bo to jest zespół...


Lucas37 | 2017-10-17 00:44:21

Czyli już bez Porsche Design? :(

Ankieta

Najlepszy dostępny na rynku smartfon to:

10 najlepszych smartfonów (październik 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (10)

Archiwum Ankiet