Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 1 megabit? Mam do tego prawo!

1 megabit? Mam do tego prawo!

LuiN 16 Października 2009 14:12

0 0

Fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji zaoferowało mieszkańcom swojego kraju gwarancję, jakiej nie oferuje nikt inny na świecie - ustawowe prawo do dostępu do Internetu. Od lipca 2010 roku każdy Fin będzie miał ustawowe prawo do jednomegabitowego łącza internetowego.

Tym samym ponad 5 mln mieszkańców Finlandii będzie miało zagwarantowany szerokopasmowy dostęp do Internetu. Dostęp ten nie jest problemem już teraz - obecnie z Internetu korzysta około 95% Finów.




Dostęp do Internetu został w tym roku uznany przez Francuską Radę Konstytucyjną za jedno z praw człowieka. Podobne deklaracje padły też w Grecji i Estonii. Finowie poszli dalej, dodając gwaranty prawne.

Na tym jednak sprawa się nie kończy. Do końca 2015 roku każdy Fin będzie miał prawo nie do 1 megabita, ale aż do 100 megabitów na sekundę - przynajmniej takie obietnice padły w zeszłym roku. Czas pokaże czy to się uda.

Źródło tekstu: cnet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~MadziaP.  2009-10-16 14:21:14  host: 91.209.116.35

    A u nas w Warszawie mamy internet!

  • 0

    3. ~n  2009-10-16 14:27:12  host: aclm238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trzeci akapit jest najlepszy. Francuska Rada Konstytucyjna swoje a rząd gremlina Sarkozyego swoje.

  • 0

    4. ~werkk  2009-10-16 14:37:58  host: arq29.internetdsl.tpnet.pl

    Maja ludzi, sprzet, pomysl, czemu nie, niech zrobia. U nas w Polsce jestesmy na etapie budowania autostrad, co niekture kraje osiagly juz w pierwszej polowie poprzedniego wieku. Moze u nas takie cos za 30 lat.

  • 0

    5. ~  2009-10-16 14:51:31  host: v04-07.opera-mini.net

    Dobre - oni mają prawo a my internet. A tak swoja drogą to ciekawe ile podatnicy beda musieli zaplacic za to prawo? rcicho

  • 0

    6. ~  2009-10-16 15:06:24  host: v04-12.opera-mini.net

    4 ty za to jesteś na etapie 1 klasy podstawówki z ortografii ;)

  • 0

    7. ~  2009-10-16 15:09:07  host: v03-05.opera-mini.net

    u nas monopol ft.pl widac do czego doprowadzil..abo min.50pln lub 36.60pln i neo 1Mbs z tv za srednio 60pln..jeszcze po kłótniach z uke ft.pl zbuduje łącza min.2Mbs.tu jest Polska.mirekb

  • 0

    8. ~  2009-10-16 15:10:34  host: v01-15.opera-mini.net

    @mirekb. Oj taki błąd.

  • 0

    9. ~Alcek  2009-10-16 17:10:08  host: net-93-159-132-57.connected.pl

    I co z tego... My tu mamy atrakcyjną neostradę w niezmiennie atrakcyjnej cenie.

  • 0

    10. ~r  2009-10-16 17:14:46  host: efa114.internetdsl.tpnet.pl

    My tez mamy prawo do chociazby opieki medycznej.. i co z tego... prawo swoje , zycie swoje

  • 0

    11. ~:))  2009-10-16 18:05:15  host: 94.254.247.169

    no tak - ale ciekawe czy to takie samo prawo, jak do pracy, mieszkania, itd...?

  • 0

    12. ~  2009-10-16 18:35:42  host: 80.244.153.84.debica153.tnp.pl

    W Polsce o darmowy Internet walczy ING przecież :P

  • 0

    13. ~janos84  2009-10-16 18:41:03  host: ip-94-42-34-241.multimo.pl

    ING pojechało do usa uczyć amerykanów oszczędzać - darmowy internet mają teraz w doopie, u nas zeby miec neta trzeba płacić haracz 36,6 tpsa aby miec szanse dostac 512 kilo- żenada , ten kraj ma tyle km autostrad co chyba luksemburg za to idiotów nam nie brak- rząd w tym sie specjalizuje, zlodziei tez rzad bryluje , kretaczy ... chyba tez spoconych w tv widzialem, ten kraj potrzebuje swiezej krwi ludzi z pasja a nie jak jest teraz, Finowie sa o 100 lat przed nami, u nas najpierw trzeba posmarowac 5 doopek na stolkach aby wogole przeczytali pismo urzedowe sorki ze tak pisze ale tak jest

  • 0

    14.  2009-10-16 19:18:08

    @13 nie przesadzaj, oficjalnie w Polsce jest ok. 700km autostrad ;)

  • 0

    15. ~pisul  2009-10-16 19:22:25  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Do 14,nikomu zle niezycze ale chcialbym zebys tak jak ja co tydzien musial jechac autostrada z krakowa do wroclawia-przestal bys niewiem jak to lagodnie napisac...pierdolic.

  • 0

    16. ~Fx  2009-10-16 20:42:05  host: px-fo.telsten.com

    I to się nazywa kraj a nie takie wypierdowo jak żałosna polska... ;]

  • 0

    17. ~axa  2009-10-16 21:07:06  host: korp14.avistamedia.pl

    "Finlandia" jest dobra podczas korzystania z internetu, szczególnie bez zapijania.

  • 0

    18. ~Andy  2009-10-16 21:26:38  host: 188.146.50.120.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    To rozumiem, dobrze, że Toni H mimo, że ożenił się z Polką, wrócił do siebie, do Finlandii, bo u nas miałby jak ja w złodziejskiej Erze, prędkości mniejsze niż na modemie analogowym 10 lat temu...

  • 0

    19. ~nick  2009-10-16 21:45:54  host: aclm238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13. ~janos84 - miłościwy jaśnie Witucki robi łaske i ta opłata od grudnia będzie wynosiła jedynie 29zł :-) Do tego gratis blokada TCP25 i oficjalnie będzie można na odchodnym potrzaskac młotkiem liveboxa i babyboxa, a przy oddawaniu tych złomów nie ponosic zadnych kosztów.

  • 0

    20.  2009-10-16 21:47:23

    Andy (18) - tak wrócił... Chyba w trumnie.

  • 0

    21. ~zero  2009-10-17 00:30:43  host: dkv114.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Te 95% Finów dopłaci do tego żeby pozostałe 5% miało internet. Nawet jeśli nie będą go używać. To się nazywa socjalizm.

Dodaj swoją opinię